
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2019 року м.Житомир справа № 240/122/19
категорія 11201020
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська н.А.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання при призначенні пенсії за віком врахувати період його проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1, як в Чорнобильській зоні гарантованого добровільного відселення з 09.10.1986року по 28.07.1991року.
Ухвалою суду від 22.01.2019року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні Позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що Позивач є потерпілою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії і має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З цих підстав 23.08.2018року за наявності 55 річного віку Позивач звернувся до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про таке дострокове призначення пенсії. На підтвердження свого права Позивачем було надано посвідчення потерпілої особи внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та трудову книжку про роботу на підприємствах, що знаходяться на цій території, але Відповідач протиправно з підстав, викладених в листі від 04.09.2018року, відмовив йому в призначенні такої пенсії.
Крім того, представник Позивача пояснив, що в ході судового розгляду справи із архіву Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області Позивач отримав належним чином завірену копію довідки 19.01.1994року про те, що Позивач проживав і був прописаний в місті Коростені в період з 1986року по 28.06.1991року. Така довідка, на думку представника Позивача, підтверджує право Позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
В судовому засіданні представник Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, проти позову заперечила і пояснила, що Позивачу було правомірно відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років, так як Позивачем не надано відповідних документів на підтвердження свого постійного проживання в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року не менше 4 роки.
Заслухавши доводи Позивача і його представника, доводи представника Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.
За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.
Судом встановлено та визнається сторонами, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1, народився 23.04.1963року, тобто станом на день звернення (23.08.2018року) був особою, якій виповнилося 55років.
Відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991року N796-XII (надалі - Закон N796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали, або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років вік виходу на пенсію зменшується на 3 роки та додатково на один рік за два роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Тобто, для зменшення віку виходу на пенсію саме на 5 років для вказаних осіб загальний термін постійного проживання чи постійної роботи таких осіб на території, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року повинен складати не менше 7 років (3 роки плюс двічі по два роки).
Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача до Відповідача щодо призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення, викладене в листі від 04.09.2018року.
Таке рішення Відповідача не в повній мірі відповідає обставинам справи та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Алгоритм дій Відповідача щодо розгляду звернення Позивача врегульований правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (надалі - Порядок N 22-1).
Як зазначено в оскаржуваному рішенні Відповідача від 04.09.2018року, суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права у Позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. Наявність у Позивача відповідного страхового стажу сторонами не оспорюється.
Судом встановлено та визнається представником Відповідача, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку були надані слідуючі документи:
- посвідчення потерпілої особи внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії (серія Б № 331019);
- довідку видану Білошицівською сільською радою Коростенського району Житомирської області про те, що Позивач з 29.07.1991р. по даний час постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2;
- трудову книжку,
Відповідно до записів трудової книжки Позивач:
- в період з 26.04.1986р. по 01.10.1986р. працював в колгоспі ім.Б.Хмельницького Народицького району Житомирської області, тобто на території, що відноситься до зони обов'язкового відселення (2категорія);
- в період з 23.10.1986р. по 31.10.1987р. на заводі "Октябрьская кузница" в м.Коростені, тобто на території, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (3категорія);
- в період з 01.11.1987р. по 03.07.1989року в "Украинском управлении монтажных и наладочных работ "Укрстроймашавтоматизации" Бородянського району Київської області, тобто на території, що не відноситься до жодної із територій радіоактивного забруднення;
- в період 04.07.1989р. по 31.03.2000р. у Коростень-Щорсівському кар'єроуправлінні, тобто на території, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (4категорія);
- в період з 04.04.2000р. по даний час на підприємствах міста Коростеня, тобто на території, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (3категорія).
Вказані обставини визнаються сторонами і перед судом не доказуються.
Як зазначено в позові, предметом судового розгляду є лише зобов'язання Відповідача при призначенні пенсії за віком Позивачу врахувати період його проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1, як в Чорнобильській зоні гарантованого добровільного відселення з 09.10.1986року по 28.07.1991року.
В обґрунтування таких доводів Позивачем та його представником надано суду і досліджено судом копію довідки Коростенського ПЖРЕП-1 від 19.01.1994року про те, що Позивач проживав і був прописаний в місті Коростені в період з 1986року по 28.06.1991року (а.с.47).
Безспірно, приписами абзацу десятого підпункту 5 пункту 2.1 Порядку N 22-1 передбачено, що документами, які підтверджують право особи на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є, окрім посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Разом з тим, суд зазначає, що вказана довідка Позивачем при зверненні 23.08.2018року до Відповідача не подавалася, а тому не могла і не була врахована Відповідачем при розгляді звернення Позивача.
Одночасно суд враховує, що згідно з положеннями ст. 65 Закону N 796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
В розумінні вимог ст.55 Закону N796-XII саме посвідчення потерпілої особи внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та наявність у Позивача такого статусу надає право на зменшення віку виходу на пенсію лише на три роки без наявності підтверджуючих документів щодо більш тривалого проживання та роботи.
В зв'язку з цим суд вважає безпідставними і такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства доводи Відповідача, викладені в листі від 04.09.2018року, щодо права Позивача (за умови проживання на відповідній території не менше 4 роки) на зниження пенсійного віку початково на 2 роки та 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Такі умови щодо зниження пенсійного віку в частині другій ст.55 Закону N796-XII не передбачено для жодних категорій осіб, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи.
Зазначене свідчить про протиправність відмови Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсій віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", викладену в листі від 04.09.2018року.
Протиправність такого рішення Відповідача не є позовною вимогою Позивача. Разом з тим, відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України суд виходить за межі позовних вимог, так як це потрібно для ефективного захисту порушеного права Позивача.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання протиправною відмову Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсій віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", викладену в листі від 04.09.2018року, та зобов'язання повторно розглянути матеріали щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсій віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Одночасно суд зазначає, що для повторного розгляду таких матеріалів Позивач не позбавлений можливості подати Відповідачу відповідні документи на підтвердження свого права на достроковий вихід на пенсію, зумовленого проживанням та роботою в зоні гарантованого добровільного відселення (3категорія), в тому числі вказану довідку Коростенського ПЖРЕП-1 від 19.01.1994року про те, що Позивач проживав і був прописаний в місті Коростені в період з 1986року по 28.06.1991року.
За подання позову Позивачем був сплачений судовий збір в сумі 704,80грн.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 352,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправною відмову Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсій віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", викладену в листі від 04.09.2018року.
Зобов'язати Коростенське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути матеріали щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсій віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судові витрати ОСОБА_1 (11570, АДРЕСА_1, НОКПП НОМЕР_1) у вигляді судового збору в сумі 352,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11500, вул.Грушевського,16/1 м.Коростень Житомирської області, ЄДРПОУ 37909216).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 28 лютого 2019 року