
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2019 р. Справа№200/962/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:
- визнання протиправним та скасування рішення від 23 листопада 2018 року № 3750 про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов’язання зарахувати до пільгового та страхового стажу період роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року в якості прохідника підземного;
- зобов'язання повторно розглянути заяву від 16 листопада 2018 року про перерахунок пенсії з урахуванням пільгового та страхового стажу за період роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року в якості прохідника підземного.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 03.09.2018 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах з додаванням до пільгового стажу та обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Однак, в порушення ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управлінням жодного рішення не було прийнято.
Позивач вдруге звернувся до відповідача з заявою від 16.11.2018 року про перерахунок пенсії, надавши довідку від 12.11.2018 року, уточнюючу пільговий характер роботи на ТОВ «Краснолиманська» в якості прохідника підземного за період роботи з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року.
Рішенням відповідача від 23.11.2018 року № 3750 йому було відмовлено в перерахунку пенсії у зв’язку з недостатністю необхідного стажу – 15 років, оскільки в даних державного реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про нараховану заробітну плату та спеціальний стаж за період роботи з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року на ТОВ «Краснолиманська» та з підстав не підтвердження даних про атестацію робочих місць на вказаному підприємстві.
Таким чином, відповідно до рішення про відмову у перерахунку пенсії до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 відповідачем не враховано період роботи з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року на ТОВ «Краснолиманська» у якості прохідника підземного.
Відтак, страховий стаж ОСОБА_1 на думку відповідача є недостатнім для перерахунку пільгового стажу за Списком № 1.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 27 лютого 2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2019 року заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без розгляду.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.
Відповідачем надано письмовий відзив від 26.02.2019 року № 2971/09 (а.с. 29-33). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що 16.11.2018 року позивач звернувся в управління з заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах з додаванням стажу за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням № 3750 від 23.11.2018р. позивачеві було відмовлено в призначенні пільгової пенсії у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу – 15 років, що дає право на перерахунок пенсії за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до наданих документів страховий стаж позивача складає 44 роки 10 днів, у тому числі: за Списком № 1 – 14 років 7 місяців.
Управлінням під час розрахунку пенсії не враховано період роботи з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року на ТОВ «Краснолиманська» у якості прохідника підземного.
Зазначає, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 за період роботи з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року на ТОВ «Краснолиманська» страхові внески не сплачувалися, довідка про заробітну плату позивачем не надана.
Крім того, згідно відомостей, вказаних у наданій позивачем довідці, від 09.08.2018р. № 267 атестація робочих місць була проведена 15.07.2013 року наказом № 1083. Згідно виписки з наказу № 1513 від 20.12.2013 року «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», наданої позивачем, вбачається посилання на наказ «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» № 857 від 05.07.2013 року.
Таким чином, на думку відповідача, пільговий стаж ОСОБА_1 станом на дату звернення є недостатнім для перерахунку пенсії за Списком № 1, на підставі чого 23.11.2018 року було прийняте рішення № 3750 про відмову в перерахунку пенсії.
З зазначених причин відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії ВС № 601459 (а.с. 9-10). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, селище Шевченко, вул. Космонавтів, буд. 8.
Судом встановлено, що 03.09.2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з додаванням стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з доданими документами (а.с. 13-14).
На вказану заяву управління відповіло листом від 26.10.2018р. № 231/О-02-01-15 (а.с. 12). У зв’язку з недостатністю необхідного стажу – 15 років позивачу фактично було відмовлено у здійсненні перерахунку з підстав неврахування періоду роботи прохідником підземним з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року на ТОВ «Краснолиманська».
Позивач вдруге звернувся до відповідача з заявою від 16.11.2018 року про перерахунок пенсії, надавши довідку від 12.11.2018 року № 342, про уточнюючий пільговий характер роботи на ТОВ «Краснолиманська» в якості прохідника підземного за період роботи з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року (а.с. 15-16).
Рішенням відповідача № 3750 від 23.11.2018 року позивачеві відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з додаванням пільгового стажу зв’язку з недостатністю пільгового стажу в підземних умовах (а.с. 17).
Відповідно до вказаного рішення, відповідачем не враховано періоди роботи з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року на ТОВ «Краснолиманська» в якості прохідника підземного та в зв’язку з не підтвердженням даних про атестацію робочих місць на зазначеному підприємстві у вказаний період роботи позивача.
У трудових книжках позивача БТ-І № 5087998 та АН № 209798 періоду наявні наступні записи:
- з 14.09.2011 року прийнятий прохідником підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею на ТОВ «Краснолиманське»;
- з 07.11.2011 року переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею на ТОВ «Краснолиманське»;
- з 21.11.2014 року прийнятий прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті на ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська»;
- з 20.06.2016 року продовжує роботу (а.с. 39-48).
Наданою позивачем уточнюючою довідкою від 12.11.2018 року № 342 підтверджено період роботи позивача з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року на ТОВ «Краснолиманське» ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» в якості прохідника підземного» (а.с. 16).
Таким чином, спірним питання даної справи є врахування до пільгового стажу працівника часу роботи на підприємстві в зв’язку з не підтвердженням даних про атестацію робочих місць чи у зв’язку з можливою несплатою єдиного соціального внеску роботодавцем, чи невнесення роботодавцем індивідуальних відомостей про застраховану особу, а фактично – чи може право працівника на пільговий стаж ставитися у залежність від неправомірних дій роботодавця.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 2 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з вимогами ст. 14 цього ж Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 встановлено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.
Суд зазначає, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до пункту 3 Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Таким чином, довідка уточнюючого характеру чи наказ про атестацію робочих місць може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці. Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення» (статті 13,62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Суд зауважує, що в трудовій книжці позивача належно відображено спірний період роботи позивача під землею за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також належно відображено загальний стаж роботи в обсязі, який є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім того, в матеріалах справи наявна уточнююча довідка від 12.11.2018 року № 342 ТОВ «Краснолиманське» ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» (а.с. 16).
Працівник не може нести відповідальності чи негативних наслідків за порушення роботодавцем порядку оформлення документів, що свідчать про атестацію робочих місць на підприємстві, тому спірний період роботи слід врахувати до пільгового стажу позивача.
Стосовно несплати підприємством-роботодавцем сум єдиного соціального внеску, суд зазначає наступне.
Порядок обчислення та сплата страхових внесків визначено ст. 20 Закону України № 1058-ХV.
Зокрема, абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України № 1058-XV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Відповідно до положень ч. 2 зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з приписами ч. 10 цієї ж статті якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Статтею 106 Закону України № 1058-XV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-стахувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
З аналізу зазначених норм вбачається, що обов’язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату внесків законом покладено на страхувальника.
В даному випадку позивач не може нести відповідальності у вигляді позбавлення пільгового стажу через неправомірні дії роботодавця.
З зазначених підстав суд дійшов висновку про неправомірність не зарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року з підстав відсутності даних про сплату щомісячних внесків за цей період роботи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відмова у зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 не прийнятого відповідачем спірного періоду роботи позивача на ТОВ «Краснолиманське» з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року в якості прохідника підземного є неправомірною і цей період має бути зарахований до пільгового стажу позивача.
З зазначених підстав рішення управління № 3750 від 23 листопада 2018 року про відмову в перерахунку пенсії підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, відповідачем не наведено належного обґрунтування правомірності його дій щодо незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах періоду роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року.
Тому, відповідач діяв поза межами статті 19 Конституції України та законів України, не визнавши право позивача на отримання пенсії на пільгових умовах, що призвело до його порушення, а тому воно підлягає захисту судом.
Відтак, відповідач зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача від 16.11.2018 року № 3795 та прийняти рішення з урахуванням зарахованих судом до спеціального стажу спірних періодів роботи на підприємстві ТОВ «Краснолиманське» з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України У виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: 85040, Донецька область, Добропільський район, селище Шевченко, вул. Космонавтів, буд. 8, РНОКПП НОМЕР_1) до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28-А, код ЄДРПОУ 37755477) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23 листопада 2018 року № 3750 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Добропільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2018 року № 3795 про перерахунок пенсії, зарахувавши до пільгового та страхового стажу період роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 02.04.2018 року по 12.11.2018 року в якості прохідника підземного відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стягнути з Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати з судового збору у розмірі 1 536 (одну тисячу п’ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 28 лютого 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Голубова Л.Б.