
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2019 р. Справа№200/1587/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (Луганська область, Антрацитівський район, смт. Фащівка, вул. Матросова, 31) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, площа Соборна, 3) з вимогами:
- визнати бездіяльність Слов'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсійних виплат ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2016 року по 30.10.2018 року протиправною;
- зобов’язати Слов'янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1 пенсію (заборгованість за невиплаченою пенсією) за вислугу років за період з 01.03.2016 року по 30.10.2018 року;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення та допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та знаходиться на обліку у відповідача як отримувач пенсії по втраті годувальника. Вказує, що з 01.03.2016 по 30.10.2018 року не отримувала пенсійних виплат. Позивач вважає бездіяльність щодо невиплати пенсії протиправною та такою, що порушує її конституційні права.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву (вих. № 4165/07 від 14.02.2019 року), в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. У наданому відзиві відповідач не заперечує факт перебування позивача на обліку, та зазначає, що виплату пенсії не проведено з 01.03.2016 по 30.10.2018 року. Вказує на те, що борг за минулий період не виплачується. Зазначає, що оскільки виплату пенсії позивачу поновлено – відсутні підстави для задоволення позову.
Ухвалою суду від 04.02.2019 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, є громадянином України, паспорт серії ЕМ № 804745, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Довідкою управління праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації від 29.11.2017 року № НОМЕР_1 підтверджується, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.
Позивач є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЕ №456627.
З довідки відповідача вбачається, що позивач перебуває на обліку в Слов’янському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та не отримав пенсійні виплати з 01.03.2016 по 30.10.2018 року.
Спірним питанням цієї справи є правомірність бездіяльності відповідача щодо невиплаті пенсії позивачу.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Підстави припинення виплати пенсії передбачені нормами ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно яких виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Верховний Суд у постанові від 22 березня 2018 року (справа №243/6391/17) за результатом розгляду зразкової справи дійшов висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття Пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Проте, суд зауважує, що відповідачем не надано достатніх та переконливих доказів щодо існування передбачених нормами ст. 49 Закону № 1058-IV підстав для невиплати пенсії. Крім того, суд зауважує, що при переведені пенсійної справи до відповідача позивачем було виконано усі передумови для встановлення його на облік. Також, суд зазначає, що відповідачем у червні 2018 року було взято на облік пенсійну справу позивача та нараховано, проте не виплачено заборгованість з 01.03.2016 року, в чому суд вбачає протиправну бездіяльність відповідача.
Суд не приймає доводи відповідача щодо поновлення виплати пенсії позивачу, як на підставу для відмови у задоволенні його позовних вимог, оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження сплати на користь позивача заборгованості за період з 01.03.2016 року по 30.10.2018 року.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач не може посилатися на відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій, оскільки порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами ч. 2 зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень ч. 5 ст. 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
За таких обставин, враховуючи досліджені матеріали справи та зроблені судом висновки, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення ст. 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб. За таких обставин відсутня необхідність застосування положень ст. 382 КАС України.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що матеріали справи містять докази сплати позивачем при зверненні до адміністративного суду судового збору, судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (Луганська область, Антрацитівський район, смт. Фащівка, вул. Матросова, 31, паспорт серії ЕМ № 804745) до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Слов'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо невиплати пенсійних виплат ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2016 по 30.10.2018 року, протиправною.
Зобов’язати Слов'янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1 пенсію (заборгованість за невиплаченою пенсією) за вислугу років за період з 01.03.2016 по 30.10.2018 року.
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії ОСОБА_1 (Луганська область, Антрацитівський район, смт. Фащівка, вул. Матросова, 31, паспорт серії ЕМ № 804745) в межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3) судовий збір у розмірі 768,40 на користь ОСОБА_1 (Луганська область, Антрацитівський район, смт. Фащівка, вул. Матросова, 31, паспорт серії ЕМ № 804745).
Повний текст рішення виготовлено та підписано 28.02.2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Загацька Т. В.