
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
28 лютого 2019 р. Справа № 120/342/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Робота в Європі" про стягнення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося управління Держпраці у Вінницькій області (позивач) з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Робота в Європі" (далі - ТОВ "Робота в Європі", відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідач порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення", внаслідок чого до нього застосовано штраф у розмірі 7446 грн. Відповідач самостійно вказану суму штрафних санкцій не сплатив, а тому позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суді Вінницького окружного адміністративного суду від 04.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду. Крім того, встановлено сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив.
Відзиву на позову заяву суду не надано.
Представник позивача в судове засідання, призначене на 21.02.2019, не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання також не прибув, копія ухвали про відкриття провадження у справі направлялася за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак до суду повернувся невручений конверт зі вмістом поштового відправлення
Відповідно до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відтак, відповідач про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1, п. 3 ч. 3 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
А відтак, оскільки учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, з урахуванням положень статті 205 КАС України, їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав, суд вирішує даний спір за наявними матеріалами справи на підставі ч. 6. ст. 162 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 04.08.2018 № 3274/04-03, виданого на підставі наказу від 04.04.2018 № 884-0 уповноваженими посадовими особами управління Держпраці у Вінницькій області 20.08.2018 проведено позапланову перевірку додержання ТОВ "Робота в Європі" законодавства про зайнятість населення. Під час перевірки виявлено, що вказаним суб'єктом господарювання не подавалися відомості про чисельність працевлаштованих ним осіб у встановленому порядку (форма звітності 01-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб'єктами господарювання що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців", що затверджена наказом Мінсоцполітики № 815 від 07.08.2015), чим порушено вимоги п. 4 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про зайнятість населення".
Результати перевірки оформлено актом від 20.08.2018 № 02-01-08/123. Вказаний акт перевірки підписано відповідачем без жодних заперечень та зауважень.
На підставі акта перевірки позивач прийняв постанову про накладення штрафу уповноваженими особами № 02-01-08/1123-ФС від 03.09.2018, якою накладено на ТОВ "Робота в Європі" у розмірі 7446 грн.
У зв'язку з несплатою в добровільному порядку суми штрафу позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам у даній справі, суд виходить із такого.
Закон України "Про зайнятість населення" визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття.
Відповідно до частини 1 статті 52 Закону України "Про зайнятість населення", державний контроль за додержанням законодавства про зайнятість населення здійснює уповноважений орган з реалізації державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в межах їх повноважень.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 7 вказаного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Управління Держпраці у Вінницькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та діє на підставі Положення про Управління Держпраці у Вінницькій області, затвердженого наказом Державної служби України від 03.08.2018 № 84 (далі - Положення № 84). Повноваження Управління поширюються на територію Вінницької області.
Відповідно до пп. 9 п. 4 Положення № 84 управління Держпраці у Вінницькій області, згідно покладених на нього завдань, здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про зайнятість населення з питань дотримання прав громадян під час прийому на роботу та під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування.
Згідно з пп. 5 п. 6 Положення № 84 управління Держпраці у Вінницькій області для виконання покладених на нього завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.
Порядок здійснення заходів державного нагляду (контролю) визначений Законом України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V), а також підзаконними нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.
Частиною 1 статті 4 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Стаття 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає підстави проведення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю), в тому числі щодо додержання законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів.
За приписами ст. 36 Закону України "Про зайнятість населення" діяльність суб'єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та інших суб'єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, регулюється цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Частиною 4 статті 36 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що суб'єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб'єкти господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, зобов'язані:
1) надавати громадянам повну та достовірну інформацію про попит роботодавця на робочу силу (вакансії), його вимоги щодо кваліфікації, досвіду роботи, про умови, характер та оплату праці;
2) співпрацювати з відповідним територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, підприємствами, установами та організаціями, профспілками та їх об'єднаннями, організаціями роботодавців та їх об'єднаннями;
3) забезпечувати захист інформації, що надійшла від громадян, які звертаються з метою працевлаштування, та дотримання правил використання і поширення такої інформації, встановлених законами України "Про інформацію" та "Про захист персональних даних", а також конфіденційність комерційної інформації роботодавців відповідно до закону;
4) подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відомості про чисельність працевлаштованих ними осіб у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики.
Відповідно до п. 3 Розділу І Порядку подання форми звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб'єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 07.08.2015 № 815, звітність подається щороку не пізніше 15 січня після звітного року районним, міським, міськрайонним, районним у містах органам державної служби зайнятості за місцем здійснення діяльності. Якщо останній день строку попадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку подачі звіту є перший після нього робочий день.
Як уже зазначалося, під час перевірки виявлено, що звіт за формою 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб'єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців", до органу державної служби зайнятості за місцем здійснення діяльності відповідачем за 2016 та 2017 роки не подав, чим порушив п. 4 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про зайнятість населення".
Відповідно до ч. 4 ст. 53 Закону України "Про зайнятість населення" у разі неподання або порушення порядку подання суб'єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні, відповідно до цього Закону відомостей про працевлаштованих ним осіб стягується штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.
Станом на момент виявлення порушення розмір мінімальної заробітної плати складав 3723 грн., відтак сума штрафу становить 3723 х 2 = 7446 грн. (сім тисяч чотириста сорок шість гривень).
Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 (далі - Порядок № 509).
Відповідно до п. 2 Порядку № 509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками.
Пунктом 3 Порядку № 509 визначено, що уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі - справа).
Пунктом 4 Положення № 84 визначено, що справа розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.
Згідно з п. 6 Порядку № 509 про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Відповідно до п. 7 Порядку № 509 справа розглядається за участю представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду.
Матеріалами справи підтверджується, що листом управління Держпраці у Вінницькій області від 23.08.2018 №3486/04-04, який направлений рекомендованим повідомленням про вручення. На розгляд справи уповноважені особи ТОВ "Робота в Європі" не прибули, клопотання про перенесення розгляду справи не подавали.
На підставі акта проведено перевірки та відповідно до Порядку №509 начальник управління Держпраці у Вінницькій області Марунько Володимир Васильович виніс постанову про накладення штрафу уповноваженими особами від 03.09.2018 № 02-01-08/123-ФС.
Вказану постанову відповідач в судовому порядку не оскаржив, доказів протилежного не надав.
Згідно з пунктом 11 абзацом 2 Порядку № 509 не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються у судовому порядку територіальними органами Держпраці, виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (щодо штрафів, передбачених частинами третьою, четвертою і сьомою статті 53 зазначеного Закону).
Судом встановлено, що сума штрафу в добровільному порядку відповідачем не сплачена. Будь-яких доказів на спростування вказаних обставин суду не надано.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлене, враховуючи, що положеннями чинного законодавства встановлено право позивачу звертатися до суду щодо стягнення суми штрафу, не сплаченої у добровільному порядку, суд приходить висновку, що позовні вимоги управління Держпраці у Вінницькій області є такими, що підтверджені належними та допустимими доказами, а відтак підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 205, 229, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Робота в Європі" в дохід Державного бюджету України (ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 899998, р/р 31113106002002 УЦК у м. Вінниці /м. Вінниця/ 21081100, код ЄДРПОУ 38054707) штраф у розмірі 7446 грн. (сім тисяч чотириста сорок шість гривень).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Управління Держпраці у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул. Магістрацька, 37, код ЄДРПОУ 39845483)
Товариство з обмеженою відповідальністю "Робота в Європі" (21000, м.Вінниця, вул. Станіславського, 25, кв. 105, код ЄДРПОУ 39025279)
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович