Рішення № 80153210, 26.02.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
120/305/19-а
Номер документу
80153210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 лютого 2019 р. Справа № 120/305/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області (далі - ГУПФУ у Вінницькій області, управління пенсійного фонду, відповідач) про:

- визнання протиправною бездіяльність;

- зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року додатково включивши в її розрахунок складові грошового забезпечення , а саме, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 48 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премію - 40 відсотків від всього грошового забезпечення, і на далі виплачувати перераховану з 01 січня 2018 року пенсію з включенням до неї вказаних складових грошового забезпечення без обмеження будь - яким строком.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 1992 року він є пенсіонером та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" підвищено грошове забезпечення осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, що є підставою для проведення перерахунку пенсії. На виконання постанови №103 позивачу перераховано пенсію, однак при проведені перерахунку не враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 48 % та премію - 40 %.

Позивач не погоджуючись із такою позицією управління звернувся із заявою про здійснення перерахунку пенсії із включенням спірних виплат, за наслідком розгляду якої отримав відмову, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою від 01.02.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами статті 263 КАС України в порядку спрощеного провадження на 26.02.2019 р. без виклику учасників справи.

11.02.2019 р. через канцелярію суду надійшов відзив (вх. №8191), в якому відповідач просить відмовити в позові, вказуючи, що здійснює перерахування виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу та не наділений повноваженнями визначення складових грошового забезпечення.

Представник зазначає, що зміст довідки ОСОБА_1 включає посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років та саме із урахуванням даних складових і проведено перерахунок пенсії останньому.

11.02.2019 р. ухвалою суду відмовлено в забезпеченні доказів шляхом витребування пенсійної справи.

Ухвалою суду від 26.02.2019 р. відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення доказів шляхом допиту свідка.

21.02.2019 р. на адресу суду надійшла заява представника позивача щодо не врахування заперечень відповідача, оскільки останнім допущено порушення процесуальних норм при подачі відзиву, зокрема, що такий надіслано лише позивачу та не надіслано йому як представнику.

Ознайомившись із матеріалами справи, дослідивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення працюючим особам силових структур та з метою здійснення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 Центрально - Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції сформовано та направлено до органу пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно даної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 1.03.2018 р. становить:

- посадовий оклад - 6340 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 1410 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) - 3875 грн.;

Всього 11 625, 00 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, управлінням пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі даної довідки.

На думку позивача, у вказану довідку, крім зазначеного, мають бути також включені надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48% та премія у розмірі 40%.

Зазначене стало підставою для звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за наслідком розгляду даного звернення листом за вих. №2539/С-12/1 від 28.12.2018 р. повідомлено, що пенсія перерахована в порядку та на умовах визначених чинним законодавством.

Не погоджуючись із такою позицією суб'єкта владних повноважень, та вважаючи, що йому безпідставно відмовлено у включенні відповідної надбавки та премії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується виходить з наступного.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п. 2 Порядку №45).

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п.3 Порядку №45).

Згідно пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. При цьому, розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

Враховуючи наведене, Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідну правову позицію у подібній категорії спорів висловив Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.

Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. № 103 (далі - Постанова № 103), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як встановлено судом, Центрально - Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції сформовано та направлено до органу пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до якої включено посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавку за вислугу року. При цьому, як видно, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія не включені до складу довідки, а отже управлінням правомірно перераховано пенсію без врахування спірних виплат.

За сукупністю наведених обставин, відсутні правові підстави вважати, що оскаржувана бездіяльність відповідача є протиправною.

Як наслідок відсутні й правові підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень перераховувати і виплачувати пенсію із урахуванням спірних виплат. Отже у задоволенні позову слід відмовити повністю.

При цьому, судом не приймаються до уваги доводи представника позивача стосовно того, що при перерахунку пенсії пенсійний орган має брати до уваги довідку із новими складовими та не виключати складові грошового забезпечення, які виплачувались позивачу до перерахунку пенсії, оскільки, як зазначалось вище Головне управління здійснює перерахунок пенсії виключно на підставі документів/довідок, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділено повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, які мають бути включені як складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Окремо щодо позиції сторони позивача про неврахування заперечень відповідача, у зв'язку з процесуальними порушеннями, то суд вказує на таке.

Відповідно до частини третьої статті 162 КАС України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

При цьому, суд акцентує увагу, що згідно частини першої статті 42 КАС України, учасниками справи є сторони, треті особи.

Статтею 46 КАС України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

При цьому, позивач може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника (ст. 55 КАС України).

Однак, прийняття участі у судовому процесі через представника не робить його учасником справи в розумінні статті 42 КАС України.

Відтак, враховуючи, що позивачу, як учаснику справи надісланий відзив, що підтверджується матеріалами справи, доводи представника позивача не беруться судом до уваги.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, яка не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікайний номер за ДРФО - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна