Ухвала суду № 80152445, 27.02.2019, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
27.02.2019
Номер справи
127/5849/19
Номер документу
80152445
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №127/5849/19

Провадження №1-кс/127/3471/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2019 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді Чернюка І.В.,

при секретарі Шеремети А.О.,

за участю:

прокурора Багрія Є.А.,

підозрюваної ОСОБА_1,

захисника ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, українки, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше не судимої,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС слідчого управління ГУНП у Вінницькій області капітан поліції ОСОБА_3 27.02.2019 року звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Багрієм Є.А., про застосування запобіжного заходу у вигляді відсторонення від посади стосовно підозрюваної ОСОБА_1 Клопотання мотивовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018020000000004, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.01.2018, за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.368 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що наказом директора Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації (далі - Департамент) № 10-о від 08.02.2018, заступника начальника управління транспорту та інфраструктури – начальника відділу інфраструктури – ОСОБА_1, переведено на посаду заступника начальника управління транспорту, енергетики та зв’язку – начальника відділу транспорту Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації, що віднесена до категорії «Б» посад державної служби, яка має 5 (п’ятий) ранг державного службовця, відповідно до наказу директора Департаменту №82-о від 06.11.2018.

Згідно п.1 Положення про відділ транспорту управління транспорту, енергетики та зв’язку Департаменту (далі - Положення), затвердженого 03.01.2018 Директором Департаменту – ОСОБА_4, відділ транспорту є структурним підрозділом управління транспорту, енергетики та зв’язку Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації. Пунктом 4.3 Положення передбачено, що відділ транспорту управління транспорту, енергетики та зв’язку Департаменту, готує пропозиції вдосконалення маршрутної мережі міжміських та приміських автобусних маршрутів загального користування, а також підготовку та проведення конкурсів з метою розвитку конкуренції, обмеження монополізму на ринку пасажирських транспортних послуг та вибору на конкурсних засадах юридичних або фізичних осіб (автомобільних перевізників), які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Крім того пункт 7.1 Положення, передбачає, що начальник відділу транспорту управління транспорту, енергетики та зв’язку Департаменту – здійснює керівництво діяльністю, організовує, контролює та несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань.

Відповідно до розділу ІІ Посадової інструкції, затвердженої 08.02.2018, Директором Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької ОДА – ОСОБА_4, на заступника начальника управління транспорту енергетики та зв’язку – начальника відділу транспорту Департаменту - ОСОБА_1, покладено ряд завдань в тому числі: здійснення керівництва діяльністю управління у порядку делегованих начальником управління повноважень; здійснює аналіз стану та тенденції розвитку відповідної сфери управління, ходу виконання програм та приймає відповідні рішення; у межах наданих повноважень планує, регулює та контролює ефективну взаємодію управління з іншими зацікавленими підрозділами органів державної влади, громадськими об’єднаннями та науковими організаціями при розв’язанні питань, що стосуються діяльності управління; забезпечує захист державної таємниці у напрямках діяльності управління, та обов’язків, зокрема: дотримання Конституції та Законів України; дотримання принципів державної служби; додержуватись вимог законодавства у сфері запобігання корупції; запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби, а також зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали відомі у зв’язку із виконанням покладених обов’язків, та іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню.

Відповідно п.2 Примітки до ст. 368 КК України, службовою особою, яка займає відповідальне становище, є особа, посада якої згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», а саме керівник та заступник керівника структурного підрозділу місцевих державних адміністрацій, апаратів місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів.

Таким чином, заступник начальника управління транспорту енергетики та зв’язку – начальник відділу транспорту Департаменту житлового-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації - ОСОБА_1 обіймає посаду, пов’язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов’язків, яка відповідно до п.3 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб’єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень.

Так, 28.11.2018 в період часу із 10 год. 54 хв. до 12 год. 44 хв., заступник начальника управління транспорту енергетики і зв’язку – начальник відділу транспорту Департаменту житлово-комунального господарства енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, переслідуючи корисливі мотиви, нехтуючи вимогами ЗУ «Про державну службу», поза межами адміністративної будівлі Департаменту житлово-комунального господарства енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації, провела зустріч із засновником Громадської організації «Регіональна асоціація пасажирських перевізників» (код ЄДРПОУ 37490322) - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, а саме у його легковому автомобілі марки MERCEDES-BENZ S 500, державно-номерний знак НОМЕР_1, який перебуває у нього в постійному користуванні.

Так, перебуваючи у зазначеному місці ОСОБА_1, зловживаючи своїм службовим становищем, переслідуючи корисливі мотиви, порушила вимоги статті 36 ЗУ «Про державну службу» (Присяга державного службовця), а також статті 4 цього є Закону (Принципи державної служби), зокрема порушила принцип законності, професіоналізму та доброчесності державного службовця, розкривши ОСОБА_5 відомості, розпорядником яких є Департамент житлово-комунального господарства енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації, щодо проведення конкурсів на визначення автомобільного перевізника для перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування, що не виходять за межі Вінницької області, та повідомила про напрямки пріоритетних маршрутів, які цікавили ОСОБА_5, з можливістю лобіювання його інтересів, за певну грошову винагороду.

Після чого, того ж дня в період часу із 12 год. 00 хв. до 12 год. 44 хв., в супереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1, будучи Держслужбовцем 5 рангу, категорії «Б» посад державної служби, тобто службовою особою, яка займає відповідальне становище, використовуючи своє службове становище, переслідуючи корисливі мотиви, умисно, отримала від ОСОБА_5 неправомірну вигоду, в суму 30 000 (тридцять тисяч) гривень, за надані останньому відомості.

24.02.2019 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчинені нею кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.

Отже, підозрювана ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за яке, законом передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Згідно примітки до ст. 45 КК України кримінальне правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 має склад корупційного злочину та відноситься до злочину у сфері службової діяльності, відповідно до розділу XVII Кримінального кодексу України.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді.

Отже, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за яке, законом передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, що відноситься до злочину у сфері службової діяльності, відповідно до розділу XVII Кримінального кодексу України. Тому перебуваючи на посаді заступника начальника управління транспорту, енергетики та зв’язку – начальника відділу транспорту Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації – ОСОБА_1 матиме можливість незаконними діями та засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, використовуючи своє службове становище. На підставі викладеного слідчий просить клопотання задовольнити.

Прокурор просив відсторонити від займаної посади підозрювану ОСОБА_1

Підозрювана ОСОБА_1 та її захисник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов’язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за фіксації судового процесу технічними засобами.

Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінальної провадження №12018020000000004, заслухавши думку прокурора, підозрюваної та її захисника, дійшов висновку, що клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ст.154 ч. 1 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину — щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Згідно ст. 157 ч. 1, 2 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов’язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Під час розгляду даного клопотання судом було з’ясовано, що наказом директора Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації (далі - Департамент) № 10-о від 08.02.2018, заступника начальника управління транспорту та інфраструктури – начальника відділу інфраструктури – ОСОБА_1, переведено на посаду заступника начальника управління транспорту, енергетики та зв’язку – начальника відділу транспорту Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації, що віднесена до категорії «Б» посад державної служби, яка має 5 (п’ятий) ранг державного службовця, відповідно до наказу директора Департаменту №82-о від 06.11.2018.

В ході розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, яке нею вчинено перебуваючи на посаді.

Підозра була пред'явлена з приводу того, що 28.11.2018 в період часу із 10 год. 54 хв. до 12 год. 44 хв., заступник начальника управління транспорту енергетики і зв’язку – начальник відділу транспорту Департаменту житлово-комунального господарства енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації - ОСОБА_1 переслідуючи корисливі мотиви, нехтуючи вимогами ЗУ «Про державну службу», поза межами адміністративної будівлі Департаменту житлово-комунального господарства енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації, провела зустріч із засновником Громадської організації «Регіональна асоціація пасажирських перевізників» (код ЄДРПОУ 37490322) - ОСОБА_5, а саме у його легковому автомобілі марки «MERCEDES-BENZ S 500», державно-номерний знак НОМЕР_1, який перебуває у нього в постійному користуванні.

Після чого, того ж дня в період часу із 12 год. 00 хв. до 12 год. 44 хв., в супереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1, переслідуючи корисливі мотиви, умисно, отримала від ОСОБА_5 неправомірну вигоду, в суму 30 000 гривень, за надані останньому відомостей.

В судовому засіданні підозрювана суду пояснила, що вищевказані кошти вона отримала в борг від громадянина ОСОБА_5 в розмірі 30 000 гривень, які в подальшому зобов’язалась повернути у зв’язку з тим, що чоловік її рідної сестри - ОСОБА_6 потребує в проведенні процедури «факоемульсифікація катаракти з імплантацією інтракулярної лінзи», яка проводилась в ТОВ «Подільський центр зору». Вартість даної процедури коштує 32 650 грн., що підтверджується видатковою накладною №20181129-16 від 29.11.2018 року. Факт виникнення договірних зобов’язань між ТОВ «Подільський центр зору» та ОСОБА_6 підтверджується договором № 26155 від 29.11.2018 року. На даний час кошти в розмірі 30 000 гривень нею повернуто ОСОБА_5

З метою перевірки даних обставин судом було оглянуто матеріали кримінального провадження, а також матеріали негласних слідчих розшукових дій, які містили відомості щодо позики даних коштів у гр. ОСОБА_5 Крім того, в матеріалах доданих до клопотання відсутні жодні докази, які свідчили про те, що дійсно ОСОБА_1 переслідуючи корисливі мотиви, умисно отримала від ОСОБА_5 неправомірну вигоду за надані останньому відомостей розпорядником, яких є Департамент житлово-комунального господарства енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації, щодо проведення конкурсів на визначення автомобільного перевізника для перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування, що не виходять за межі Вінницької області, та повідомила про напрямки пріоритетних маршрутів, які цікавили ОСОБА_5, з можливістю лобіювання його інтересів.

Відповідно до ст. 157 ч. 2 п. 2 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов’язаний врахувати такі обставини, а саме достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення.

Крім того, відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження про свідчить ст. 131 ч. 2 п. 4 КПК України.

Згідно ст. 132 ч. 5 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Наведене свідчить про те, що станом на день розгляду даного клопотання органами досудового розслідування не було надано жодного доказу, які вказують на те, що дійсно ОСОБА_1 було вчинено даний злочин та дана підозра є обгрунтованою.

Також, суд звертає увагу на те, що підозрювана зареєстрована, має постійне місце проживання, має на утриманні двох малолітніх дітей, що підтверджується свідоцтвами про народження серії 1-АМ № 180154 від 28.10.2010 року та серії I-АМ № 246657 від 17.01.2013 року, одружена, однак проживає із дітьми окремо від чоловіка, раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, не перебуває на наркологічному чи психіатричному обліку.У зв’язку із відстороненням від посади ОСОБА_1 втратить джерело доходів, що має негативний матеріальний вплив на утриманців.

На думку суду, органами досудового розслідування в судовому засіданні не було обґрунтовано та доведено потреби в такому ступеню втручання у права і свободи особи, про які йдеться в клопотанні слідчого про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_1

Крім того, як було встановлено в судовому засіданні органами досудового розслідування в межах даного кримінального провадження проведено всі заплановані обшуки та вилучені усі необхідні документи.

Наведене свідчить про те, що прокурором в ході розгляду клопотання не доведено наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для виключення можливостей для підозрюваної, перебуваючи на посаді, негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду шляхом знищення та підроблення документів і речей, які мають значення для досудового розслідування, а також чинити тиск на свідків в даному кримінальному провадженні, оскільки по кримінальному провадженні за досить великий проміжок досудового розслідування зібрано докази та допитано свідків, які не знаходяться у підпорядкуванні підозрюваної ОСОБА_1

Також, органами досудового розслідування не було надано жодного доказу, який свідчив про те, що ОСОБА_1 перешкоджала або може в майбутньому перешкоджати встановленню істини в кримінальному провадженні.

З огляду на вищенаведене слідчий суддя дійшов висновку, що в задоволення клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про відсторонення ОСОБА_1 від займаною нею посадою – слід відмовити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 154, 156, 157 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

В задоволені клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя