
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Справа №733/194/19
№ 3/733/91/19
Постанова
Іменем України
"27" лютого 2019 р. м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: судді – Овчарика В.М.,
за участю прокурора Лаєвського В.М.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності-
ОСОБА_1 та
секретаря Ткаченко В.М.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, розлученого, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, викладача з спеціальних дисциплін Ічнянського професійного аграрного ліцею, ІПН: НОМЕР_1,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установив:
ОСОБА_1, у період часу з 17.11.2015 року по 30.11.2017 року, будучи депутатом Ічнянської міської ради 7-го скликання, тобто у відповідності до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року є суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у встановлений законом термін, після припинення діяльності, пов»язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме складання депутатських повноважень, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 29.08.2018 року, хоча граничний термін подачі такої декларації був до 01.04.2018 року, за що на нього був складений протокол № 35 про адміністративне правопорушення, пов»язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1, у період часу з 17.11.2015 року по 30.11.2017 року, будучи депутатом Ічнянської міської ради 7-го скликання, тобто у відповідності до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року є суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у встановлений законом термін, під час припинення діяльності, пов»язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме здійснення депутатських повноважень, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 07.12.2017 року, хоча 30.11.2017 року припинено його депутатські повноваження, за що на нього був складений протокол № 36 про адміністративне правопорушення, пов»язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Ічнянського районного суду Чернігівської області від 27 лютого 2019 року справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 об’єднані в одне провадження з присвоєнням номеру справи 733/194/19 та номером провадження 3/733/91/19.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що порушив закон по причинах, які не від нього залежали, оскільки не подав вчасно декларацію під час припинення повноважень депутата, так як не мав відомостей про заробітну плату за листопад місяць, а також перевантаженням серверу, при цьому декларацію після припинення повноважень не подав вчасно, так як не знав про необхідність її подання.
Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 172-6 КУпАП, оскільки скоєння ним корупційних діянь знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду та просив накласти на нього стягнення у виді 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 грн.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що рішенням першої сесії Ічнянської міської ради сьомого скликання від 17.11.2015 року, на підставі інформації голови Ічнянської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів до Ічнянської міської ради по багатомандатних виборчих округах № 1-26, які відбулися 25 жовтня 2015 року, відповідно до ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ч. 12. ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори», ст. 45, ч. 2 ст. 46, 49, 59, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визнано повноваження депутатів, обраних до Ічнянської міської ради (а.с. 22).
Відповідно до додатку до рішення 1 сесії 7 скликання ОСОБА_1 обрано депутатом Ічнянської міської ради (а.с. 23).
Згідно ч. 8, 9 ст. 7, п. 1 ч. 13 ст. 8 Закону України «Про добровільне об»єднання територіальних громад», ч. 7 ст. 14, ч. 5-8 ст. 15, п. 1, 8, 11 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про місцеві вибори», Порядку призначення перших виборів депутатів сільський селищних, міських рад об»єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 12 лютого 2016 року № 32, Центральна виборча комісія Постановою № 164 від 18.08.2017 року призначила на неділю, 29 жовтня 2017 року, перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських рад об»єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів. З 09 вересня 2017 року оголошено про початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об»єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів (а.с. 13).
Відповідно до Додатку 24 до постанови Центральної виборчої комісії від 18 серпня 2017 року № 164, затверджено перелік об»єднаних територіальних громад, утворених у межах Чернігівської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 29 жовтня 2017 року, де повинна утворитися на території однієї адміністративно-територіальної одиниці – Ічнянська міська об»єднана територіальна громада (а.с. 14-16).
29 жовтня 2017 року відбулися перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об»єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Законом України «Про місцеві вибори» визначено порядок проведення перших сесій новообраних місцевих рад, згідно якого перша сесія скликається відповідною територіальною комісією і перше засідання веде голова виборчої комісії.
Рішенням № 1-VІІ від 30.11.2017 року визнано повноваження депутатів, обраних до Ічнянської міської ради по багатомандатних виборчих округах № 1-26 сьомого скликання (а.с. 17).
ОСОБА_1 обраним серед депутатів не значиться, що підтверджується протоколом першої сесії Ічнянської міської ради (а.с. 18-19).
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання. Тобто, повноваження депутата Ічнянської міської ради ОСОБА_1 закінчилися 30.11.2017 року під час проведення сесії Ічнянської міської ради, на якій визнано повноваження новообраних депутатів.
На офіційному сайті Ічнянської міської ради 28.11.2017 року розміщено оголошення про зобов»язання депутатів, які припиняють діяльність до 29 листопада 2017 року подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями шляхом заповнення її на офіційному сайті НАЗК, а також 28.03.2018 року розміщено оголошення про зобов»язання депутатів ради, які склали свої депутатські повноваження у 2017 році, до 01.04.2018 року подати декларацію за минулий рік, шляхом заповнення її на офіційному сайті НАЗК.
Відповідно до пп. 2, 3 п. 5, п. 8 та п. 9 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088, декларація суб»єкта декларування, який припиняє діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб»єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення. Декларація суб»єкта декларування, який припинив діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб’єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб’єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб’єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб’єкта декларування.Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», декларація особи, яка припинила свою діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі лише 29.08.2018 року о 21-18 год, а декларація особи, яка припиняє свою діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі лише 07.12.2017 року о 16-00 год (а.с. 12).
Таким чином, ОСОБА_1, припиняючи повноваження депутата Ічнянської міської ради, що мало місце 30.11.2017 року, в наступному році був зобов»язаний подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, шляхом заповнення її на офіційному сайті НАЗК до 01.04.2018 року, а також зобов»язаний був подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше дня припинення таких повноважень, тобто не пізніше відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, а саме 30 листопада 2017 року.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Отже, ОСОБА_1, будучи суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», після припинення діяльності, пов»язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме складання депутатських повноважень, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 29.08.2018 року, хоча граничний термін подачі такої декларації був до 01.04.2018 року, а також під час припинення діяльності, пов»язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме здійснення депутатських повноважень, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 07.12.2017 року, хоча 30.11.2017 року припинено його депутатські повноваження, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за які повинен нести адміністративну відповідальність.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, які становлять підвищену суспільну небезпеку в сфері запобігання і протидії корупції, особу порушника, який розлучений, працює. Обставину, що пом»якшує відповідальність, - визнання вини, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин і приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, із врахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу, передбаченому санкцією статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, оскільки особі, що скоїла адміністративне правопорушення, необхідно призначити стягнення, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
Керуючись ст. 33, 34, 35, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 1, 2, 3, 4, 12, 45, Закону України «Про запобігання корупції», суд
постановив:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп (отримувач УК в Ічнянському районі/22030101, код ЄДРПОУ: 38030010, Банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: 31215206025133).
Особа, притягнута до адміністративної відповідальності, зобов»язана сплатити штраф не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення і повідомити про це суд шляхом представлення документа про його сплату.
У разі несплати штрафу у зазначений строк в добровільному порядку, його стягнення проводиться примусово і з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу відповідно доположень ч. 2 ст. 308 КУпАП, який становитиме 3 400 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.М. Овчарик