Рішення № 80136582, 11.02.2019, Рівненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
570/49/19
Номер документу
80136582
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№570/49/19

Номер провадження 2-а/570/9/2019

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2019 року м. Рівне

Суддя Рівненського районного суду Рівненської області (як місцевого адміністративного суду) Коробов С.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування постанов державних виконавців про відкриття виконавчого провадження від 13.08.2018 ВП№56988699 з виконання виконавчого листа № 570/5530/17, виданого 09.07.2018, від 21.08.2018 ВП№57040997 з виконання виконавчого листа № 570/5527/17, виданого 21.06.2018, від якими:

-відкрите виконавче провадження з виконання виконавчих листів (п. 1 постанови);

-стягнено з головного управління виконавчого збору у розмірі 14 892.00 грн. (п.3 постанови).

Згідно поданої до суду позовної заяви, головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вважає, що постанови державних виконавців про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору є незаконними та необгрунтованими.

Позивача до суду подав заяву, в якій він позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить провести розгляд справи без участі його представника в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином та в установлений строк був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи у суді. Позиція відповідача щодо даного позову суду не відома, оскільки він не скористався своїм правом надання відзиву на вказаний позов. Неподання відзиву відповідачем розцінюється судом як визнання позову.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених даною статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в межах наявних в справі доказів в письмовому провадженні.

Суд, дослідивши зібрані по справі докази, приходить до наступних висновків.

Рішенням Рівненського районного суду зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-УІІІ від 23 грудня2015 року. Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.01.2016, яка надана Ліквідаційною комісією УМВС України у Рівненській області.

Порядок проведення перерахунків пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначений статтею 63 цього Закону. Зокрема, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює питання виплати коштів по перерахунку пенсій за рахунок коштів державного бюджету України, то саме Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Статтею 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року закінчується 31 грудня того ж року. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише ж наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Наведені положення дають підстави до висновку, що Головне управління пенсійного Фонду України в Рівненській області не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державнго бюджету України, здійснювати виплату коштів.

Відповідно, як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов'язанню виплатити пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною, бюджетною програмою), при цьому, інших коштів, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду, в Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні.

Головне управління виконало в добровільному порядку рішення суду з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб» та у квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивачів з 01.01.2016. Доплату пенсії за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року, направлено на виплату до банку електронним файлом, що підтверджується Інформацією щодо виплати пенсії за відомостями із пенсійних справ.

Позивач зазначає, що доплата до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року буде проведена відповідно до п. 3 постанов: Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, а саме після виділення коштів на їх фінансування державного бюджету в такому порядку(згідно Доручення з відкладною виплатою):

З 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячній, розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Отже, головне управління, в межах повноважень, виконало в добровільному порядку рішення Рівненського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч. 9 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Оскільки, Головним управлінням Пенсійного фонду Украни в Рівненській області рішення суду були фактично виконані у добровільному порядку в повному обсязі до винесення постанов про відкриття виконавчого провадження, то наявні підстави для закінчення виконавчого провадження без стягнення виконавчого збору.

Крім того, наявні і інші підстави незастосування до боржника виконавчого збору.

П.3 ч.5 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Згідно ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262- ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету Ураїни.

Тобто, як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов'язання виплатити пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інших коштів, які б могли бути спрямовані позивачем на виконання рішення суду, в Головного управління Пенсійного фонду Украни в Рівненській області не існує.

Крім того, відповідно до п.1 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.

До періодичних платежів в розумінні положень Закону відносяться і пенсійні виплати, перераховані і виплачені за судовим рішенням.

Так, рішенням Верховного Суду України від 08.07.2014 та низкою ухвал Вищого адміністративного суду України встановлено, шо пенсія є щомісячною пенсійною виплатою і є періодичним платежем.

Відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28- 2, головне управління, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами). Головне управління з цією метою планує в області доходи та видатки коштів Фонд у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Отже, враховуючи повноваження головного управління та приймаючи до уваги те, що фактична виплата перерахованих пенсій, у зв'язку з виконанням рішень судів, можлива лише за умови фінансування з державного бюджету (за певною бюджетною програмою), державним виконавцем безпідставно стягнено з головного управління виконавчий збір.

Доказів в заперечення позовних вимог відповідачем до суду надано не було.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що постанови державних виконавців про відкриття виконавчого провадження від 13.08.2018 ВП№56988699 з виконання виконавчого листа № 570/5530/17 , виданого 09.07.2018, від 21.08.2018 ВП№57040997 з виконання виконавчого листа № 570/5527/17, виданого 21.06.2018 підлягають скасуванню в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору в сумі 14892 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72, 77, 205 КАС України, Законом України "Про виконавче провадження", суд, -

у х в а л и в :

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати постанови Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області №56988699 від 13.08.2018, та № 57040997 від 21.08.2018, в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору в сумі 14892 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Коробов С.О.