Рішення № 80124588, 26.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
826/17313/18
Номер документу
80124588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 лютого 2019 року № 826/17313/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Градострой»

про стягнення штрафу в сумі 90 100,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Градострой» (далі - відповідач), в якому просить стягнути штраф у сумі 90 100,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.10.2018р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу у 15 денний строк з дня отримання ухвали надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на підтвердження, які наявні у відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем вимог Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", у зв'язку з чим на підставі Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за повторне протягом року вчинення правопорушення, до нього застосовано штрафні санкції, які не сплачені своєчасно.

Відповідач у визначений судом строк відзив на позовну заяву не надав, хоча ухвала суду про відкриття провадження у справі була отримана останнім 27.12.2018р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 0315064139240.

Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи суд встановив, що Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.06.2018р. порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Градострой». Вказаною постановою керівнику ТОВ «Градострой» або уповноваженій особі було запропоновано з'явитись 21.06.2018р. до департаменту для підписання Акта про правопорушення. Надіслання відповідачу вказаної постанови підтверджується реєстром рекомендованих листів від 08.06.2018р. та фіскальним чеком Укрпошти від 08.06.2018р. № 6274.

21.06.2018р. Національною комісію з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ТОВ «Градострой» було складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №489-ЦД-1-Е, відповідно до якого встановлено ознаки порушення ТОВ «Градострой» вимог законодавства, а саме:

- ч. 10 ст. 8. Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження № 643-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 08.05.2018 року.

Як зазначено у Акті, ТОВ «Градострой» необхідно у термін до 31.05.2018 усунути порушення вимог законодавства про цінні папери, а саме надати документи:

1. Документи, що подавались ТОВ «Градострой» в ПАТ «Національний депозитарій України» щодо здійснення процедури погашення цільових іменних облігацій Товариства згідно свідоцтва № 224/2/04 від 17.12.04р.

2. Договір купівлі-продажу облігацій ТОВ «Градострой» № 1/2004-Е-Б 131 від 10.01.2004р. та додаткова угода № 1/2004-Е-Б 131 від 10.01.2006р., тощо, укладені між ТОВ «Градострой» та гр. ОСОБА_1.

3. Угоду про резервування квартири/окремого нежитлового приміщення, Договір про участь у будівництві, тощо, укладені між ТОВ «Градострой» та гр. ОСОБА_1.

4. Письмове пояснення про вчинення/невчинення дій ТОВ «Градострой», спрямованих на погашення цільових іменних облігацій ТОВ «Градострой» (з доданням підтверджуючих документів).

5. Листи, звернення, заяви, тощо, що надходили на адресу ТОВ «Градострой» від гр. ОСОБА_1, щодо погашення цільових іменних облігацій ТОВ «Градострой» за період з 01.05.2015р. по 22.09.2017р.

6. Відповіді, надані ТОВ «Градострой» на листи, звернення, заяви, тощо від гр. ОСОБА_1, щодо погашення цільових іменних облігацій ТОВ «Градострой».

Також у вказаному Акті зазначено про те, що дане правопорушення вчинено ТОВ «Градострой» повторно протягом року з дати винесення уповноваженою особою Комісії постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 856-ЦД-1-Е від 08.05.2018, № 1151-ЦД-1-Е від 29.05.2018 за вчинення тих самих дій (невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери).

02.07.2018р. Національною комісію з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ТОВ «Градострой» було прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на 16.07.2018р.

Надіслання відповідачу вказаного Акту та постанови про розгляд справи про правопорушення підтверджується реєстром рекомендованих листів від 03.07.2018р. та фіскальним чеком Укрпошти від 03.07.2018р. № 8204.

Як зазначає позивач, на дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ТОВ «Градострой» не усунуло вищезазначені правопорушення.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за повторне невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у відношенні Відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 16.07.2018р. №310-ЦА-УП-Е, відповідно до якої до ТОВ «Градострой» застосовано штрафну санкцію у розмірі 90 100,00 грн.

Штрафна санкція застосована на підставі пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470.

Також, 16.07.2018р. Національною комісію з цінних паперів та фондового ринку було прийнято розпорядження № 90-ЦП-УП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Надіслання відповідачу вказаного Розпорядження та постанови про застосування санкцій підтверджується реєстром рекомендованих листів від 23.07.2018р. та фіскальним чеком Укрпошти від 23.07.2018р. № 1168.

Повторне невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів підтверджуються постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 08.05.2018р. №856-ЦД-1-Е, відповідно до якої до ТОВ «Градострой» застосовано штрафну санкцію у розмірі 85 000,00 грн. та Розпорядженням № 643-ЦД-1-Е від 08.05.2018р. про усунення порушень законодавства про цінні папери, які були надіслані відповідачу 17.05.2018р., що підтверджується реєстром рекомендованих листів від 17.05.2018р. та фіскальним чеком Укрпошти від 17.05.2018р. № 2453.

На дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів товариство не усунуло вищезазначене правопорушення.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 6 зазначеного Закону закріплено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:

1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів;

2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних;

3) здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування;

4) захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень;

5) сприяння розвитку ринку цінних паперів;

6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Відповідно до ст. 9 Закону № 448/96-ВР уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право:

- безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;

- вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень;

- залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій;

- відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства;

- вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.

Судом встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Градострой» повторно протягом року вчинено правопорушення, а саме: не виконано Розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 643-ЦД-1-Е від 08.05.2018р. та Розпорядження № 90-ЦП-УП-Е від 16.07.2018р.

На момент розгляду справи штраф, накладений на ТОВ «Градострой», в добровільному порядку не сплачено, чим державі заподіюється шкода у вигляді ненадходження грошових коштів до державного бюджету. Докази щодо його оскарження до суду не надано.

Відповідно до частини 10 статті 8 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно з п.8 ч.1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Станом на день вирішення спору доказів на підтвердження сплати відповідачем штрафу чи оскарження зазначених вище постанов в судовому порядку до суду не надано. Несплата підприємством застосованих відповідно до закону фінансових санкцій до Державного бюджету України є порушенням економічних інтересів держави.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з вищенаведених приписів законодавства, поданих позивачем документів і матеріалів, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та враховуючи те, що відповідач у встановлений судом строк не спростував твердження позивача, доказів виконання постанов на день винесення рішення не надав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність таких заходів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, судовий збір на їх користь стягненню з відповідача не підлягає.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Градострой» (02081, м. Київ, вул. Здолбунівська, буд. 3-Г, код ЄДРПОУ 31812906) до Державного бюджету України (який слід перерахувати на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 90 100,00 грн. (дев'яносто тисяч сто грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій