Рішення № 80124078, 26.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
520/586/19
Номер документу
80124078
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2019 р. № 520/586/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м. Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), які полягають в обмеженні максимального розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) з 01.01.2016 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) щодо відмови виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) без обмеження максимальним розміром з 01.01.2016 року та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 року з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії по день виплати, згідно Постанови Кабінету Міністрів №159 від 21.02.2001 року "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року без відстрочення та прив'язки до періодів, які встановлено Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії по день виплати, згідно Постанови Кабінету Міністрів №159 від 21.02.2001 року "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст.382 КАС України;

- допустити негайне виконання рішення в межах місяця.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія якому призначена відповідно до вимог ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку зі змінами в законодавстві позивач набув право на перерахунок пенсії та звернувся з відповідною заявою до відповідача. Листом ГУ ПФУ України в Харківській області відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, посилаючись на відсутність коштів та зазначив, що перерахунок буде здійснений після виділення додаткових коштів з державного бюджету. Вважаючи незаконними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду з проханням перерахувати пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 без обмеження її максимальним розміром із нарахуванням компенсації частини втрати доходу.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 року відкрито спрощене провадження у справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 12.02.2019 року надіслав до суду відзив (а.с.40-44), в якому просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв'язку з тим, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України; виплати пенсії без обмеження розміру є неможливою внаслідок дії ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668, якої передбачено тимчасове обмеження у період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року максимального розміру пенсії 10740 грн.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, що підтверджується пенсійним посвідченням №2505, виданого 27.01.1991 року (а.с.21).

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (у редакції чинній на момент виникнення права на призначення пенсії, далі скорочено - Закон № 2262- XII), позивач отримує пенсію за вислугу років, розмір якої був розрахований Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Згідно з ч. "в" ст. 13 вказаного вище Закону № 2262-ХІІ основний розмір пенсії було встановлено та сплачувалося у розмірі 94 % грошового забезпечення, що вказано у довідках відповідача про перерахунок пенсії за минулий рік (зв. бік а.с.45, а.с.46, 47).

Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", розмір пенсії позивача було перераховано відповідачем з 01.01.16 року, на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області. Однак, після здійснення перерахунку позивачу не виплачено різницю недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, крім того було зменшено заборгованість по виплаті пенсії, у зв'язку із обмеженням пенсії максимальним розміром.

15.01.2019 року позивач звернувся до відповідача з адвокатським запитом, в якому просив про здійснення нового перерахунку та виплату неправильно перерахованої пенсії за спірний період без обмеження максимальним розміром, а також просив провести розрахунок та виплату компенсації втрати частини доходів за період х 01.01.2016 у зв'язку з порушенням строків виплат.

Листом від 21.01.2019 року №2000/14/20 відповідач повідомив позивача про те, що пенсія призначена, перерахована і виплачується правильно і підстав для її нового перерахунку немає (а.с.29-30).

Свою відповідь відповідач обґрунтував нормами відповідно до по станови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 з 01.01.2016 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою про грошове забезпечення, надано Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області. Сума перерахованої пенсії для виплат за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 року виплачуватиметься з порядку, визначеному законодавством.

Щодо зменшення максимального розміру пенсії відповідач повідомив, що відповідно до ст.43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Водночас, відповідно до ст.2 ЗУ "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668, максимальний розмір пенсії, призначених перерахованих відповідно до Закону у період по 31 грудня 2017 року не може перевищувати 10740 грн. Пенсійні виплати здійснені своєчасно та у повному обсязі, тому для нарахування компенсації згідно із Законом № 2050 та Постановою № 159 не має підстав.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Суд, вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, виходить з наступного, так відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Як встановлено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками Пенсійного фонду, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, була отримана відповідачем - ГУПФУ, уповноважений структурний підрозділ повідомив орган Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії позивача, як колишнього співробітника органів внутрішніх справ України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області області проведено перерахунок пенсії позивачу, однак виплачено не було.

При вирішенні спору, суд також враховує висновки рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8- рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, правову позицію зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 р. у справі № 21-348а13, а також Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00, рішення від 08.11.2005 р.), де в п.п. 23 та 26 зазначено: "П. 23. Суд зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними"; "П. 26. … Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Бурдов проти Росії", № 59498/00, пар. 35, ECHR 2002-ІІІ)…".

З урахуванням викладеного, враховуючи наявність права позивача на перерахунок пенсії, тому відмова відповідача у виплаті позивачу пенсії, є протиправною.

Суд зазначає, стосовно доводів відповідача щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право особи на здійснення перерахунку пенсії є абсолютним, не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до частини 3 стаття 51 Закону №2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. (Статтю 51 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 614-VIII від 15.07.2015, який набув чинності з 1 січня 2016 року).

Щодо терміну перерахунку пенсії судом також враховуються межі позовних вимог, правова позиція Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Враховуючи, наявність права позивача на належний перерахунок, який залежить від виконання іншими суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, вимог ч.3 ст.51 Закону №2262, суд вважає за можливе проведення перерахунку за минулий час, починаючи з 01.01.2016 року. Позивач мав усі достатні сподівання щодо належного виконання відповідачами своїх обов'язків.

Як вже зазначалось вище, що правовідносини стосовно проведення перерахунку пенсії позивача врегульовано положеннями статті 63 Закону №2262-XII, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 р. (надалі Закон № 900), Постановою КМ України від 11.11.2015 р. № 988, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (надалі - Порядок).

Крім того, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року №911-VIII який набув чинності з 01.01.2016 року встановлено, частину п'яту статтi 43 було доповнено реченням такого змiсту: "Тимчасово, у перiод з 1 сiчня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмiр пенсiї (з урахуванням надбавок, пiдвищень, додаткової пенсiї, цiльової грошової допомоги, пенсiї за особливi заслуги перед Україною, iндексацiї та iнших доплат до пенсiї, встановлених законодавством, крiм доплати до надбавок окремим категорiям осiб, якi мають особливi заслуги перед Батькiвщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Тобто, дійсно положеннями цього акту були встановлені відповідні обмеження щодо максимального розміру пенсії.

В той же час, п.2 розділу II Прикінцеві положення цього ж Закону визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

В подальшому знов були внесені зміни згідно із Законом, № 1774-VIII від 06.12.2016 року, в частині строку застосування такого обмеження, - з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року.

Зміни до п.2 розділу ІІ Прикінцевих положень цього Закону не вносились. Таким чином, виходячи з правового аналізу вимог наведених нормативно - правових актів обмеження стосовно обмеження максимального розміру пенсії розповсюджується лише на осіб, які стали отримувачем пенсій за Законом лише з 01 січня 2016 року.

В даному випадку, з огляду на те, що ОСОБА_1 є отримувачем пенсії з 1991 року та на час призначення пенсії жодних обмежень щодо максимального розміру пенсії за Законом не існувало, тому до позивача не може застосовуватися такі обмеження.

До того ж,суд зазначає, що в межах спірних правовідносин, питання полягає не в призначенні пенсії позивачу, яка йому з 01.01.2016 року не призначалась, а про перерахунок пенсії, яка була йому призначена до введення в дію цієї норми. Правовідносини призначення та перерахунку пенсії мають різне правове навантаження та регулювання відносин в сфері пенсійного забезпечення.

Посилання відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії без обмежень з підстав, передбачених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24.12.2015 року №911, від 06.12.2016 року № 1774, є необґрунтованими, оскільки пенсійний орган застосовує ці положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України.

Вирішуючи питання щодо стягнення компенсації за несвоєчасну виплату пенсії позивачу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 2 статті 46 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

При цьому, основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком № 45, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Слід звернути увагу на те, що безпосередньо спеціальними нормами ч. 2 ст. 55 Закону України № 2262-ХІІ встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Ці спеціальні норми пов'язують право позивача на отримання компенсації разом з правом на отримання самої протиправно не нарахованої пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що невиплата суми перерахованої пенсії позивача за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, а також неповна виплата пенсії за 2018 рік відбулась з вини відповідача та інших органів, на які законодавством було покладено обов'язки щодо вчинення певних дій зі своєчасного перерахунку пенсії відповідачем у зв'язку зі зміною грошового забезпечення поліцейських, і судовим Рішенням відповідача зобов'язано провести перерахунок пенсії позивачу у більшому розмірі, позивач має право на такий перерахунок разом з отриманням компенсації йому безпосередньо відповідачем втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати" № 159 від 21.02.2001 року.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2018 року по справі № К/9901/2999/17 (№ 552/5664/17) і відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у Рішенні Верховного Суду України за результатами розгляду цієї зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що про обґрунтованість та правомірність доводів, виклеєних позивачем в позовній заяві, а отже, позовні вимог7и підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУПФУ в Харківській області подати протягом місяця, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до положень даної статті, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, проте це не є його обов'язком. Підстав для встановлення судового контролю за виконанням відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в порядку частини 1 статті 382 КАС України, надати до суду звіт про виконання судового рішення судом не встановлено. А тому, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні частини вимог щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУПФІУ в Харківській області подати протягом місяця, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає, що позивача ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року було звільнено від сплати судового збору. За приписами ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що ухвалою суду від 10.09.2018 року позивача звільнено від сплати судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 704,80 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають в обмеженні максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови виплатити ОСОБА_1 суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл.Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) без обмеження максимальним розміром з 01.01.2016 року та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 року з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії по день виплати, згідно Постанови Кабінету Міністрів №159 від 21.02.2001 року "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл.Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року без відстрочення та прив'язки до періодів, які встановлено Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії по день виплати, згідно Постанови Кабінету Міністрів №159 від 21.02.2001 року "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок №31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (2 поверх, 3 під'їзд, Держпром, площа Свободи, 5, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят відсім) грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Панченко