
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
25 лютого 2019 року № 826/25276/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецмехбуд 21", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмету спору, на стороні відповідача - Державне видавництво "Преса України", про застосування заходів реагування.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до з позовом про застосування до ТОВ "Спецмехбуд 21" заходів реагування у вигляді часткового зупинення будівельно-монтажних робіт та експлуатації приміщень на будівництві житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу Державного видавництва "Преса України" по вулиці Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва: третьої, четвертої та п'ятої черг будівництва.
Ухвалами суду: від 04.12.2016 - відкрито провадження у справі та призначено судове засідання; від 10.02.2016 - зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №826/26315/15.
На підставі розпорядження керівника апарату та протоколу про автоматичний розподіл - справу передано судді Донцю В.А. Ухвалами суду від: 05.02.2018 - постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному провадженні з викликом сторін для вирішення питання про поновлення провадження у справі; від 27.02.2018 - поновлено провадження у справі та постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному провадженні без виклику сторін, надано час сторонам для подання заяв по суті.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами перевірки додержання (виконання) відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту, було виявлено ряд порушень, які є підставою для звернення з вказаними позовними вимогами про застосування заходів реагування.
Відповідачем подано заперечення та відзив, відповідно до яких представник зазначає, що на час розгляду справи третя, четверта та п'яті черги будівництва по вулиці Анрі Барбюса 52/1 у Печерському районі міста Києва є закінченими та протягом 2015-2016 років були введені в експлуатацію, а тому предмет спору відсутній.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
На підставі наказу від 21.09.2015 №12 "Про проведення перевірок" та посвідчення на проведення перевірки від 05.10.2015 №98 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві проведено планову перевірку будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу Державного видавництва "Преса України", генеральний підрядник ТОВ "Спецмехбуд 21" на вулиці Анрі Барбюса, 52/1 в Печерському районі м. Києва вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якої складено акт від 30.10.2015 №98, в якому зафіксовано порушення:
- не надано підтверджуючі документи, щодо встановлення протипожежних дверей з вогнестійкості ЕІ 30 з сертифікатом відповідності системи УкрСЕПРО в приміщеннях електрощитових відповідно пункту 2.14., таблиця 2 Державних будівельних норм ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" пунктів 2.63 Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" (порушення пункту 2.3. розділу ІІІ "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не надано підтверджуючі документи щодо встановлення протипожежних дверей з вогнестійкості ЕІ 30 з сертифікатом відповідності системи УкрСЕПРО в складських (підсобних) приміщеннях відповідно пункту 2.14, таблиця 2 Державних будівельних норм ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" п.2.63. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" (порушення п. 2.3. розділу ІІІ "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не надано підтверджуючі документи щодо встановлення протипожежних дверей з вогнестійкості ЕІ 30 з сертифікатом відповідності системи УкрСЕПРО у вентиляційних камерах відповідно пункту 2.14, таблиця 2 Державних будівельних норм ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" пункту 2.63. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" (порушення пункту 2.3. розділу ІІІ "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не надано підтверджуючі документи щодо встановлення вхідних дверей у квартири з межею вогнестійкості ЕІ 30 з сертифікатом відповідності системи УкрСЕПРО відповідно пункту 2.34. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" (порушення пункту 2.3. розділу ІІІ "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не надано підтверджуючі документи, щодо встановлення протипожежних клапанів у місцях проходження інженерних мереж (повітроводів системи витяжної вентиляції, тощо) через протипожежні перешкоди - стіни, перегородки, міжповерхове перекриття відповідно до підпункту 2.21., 4.18. Державних будівельних норм ДБН В.1.1-7-2002 "Протипожежна безпека об'єктів будівництва" (порушення пункту 2.3. розділу ІІІ "Правил пожежної безпеки в Україні");
- допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в мобільних будівлях (порушення п. 1.8. розділу IV "Правил пожежної безпеки в Україні");
- допускається встановлення електророзеток на горючій основі без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата, по всій його площі, не менше ніж на 0,01 метра в мобільних будівлях (порушення пункту 1.17. розділу IV "Правил пожежної безпеки в Україні");
- допускається в мобільних будівлях відкрите прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів на відстані від них до горючих основ (конструкцій, деталей) менше 0,01 метра (порушення пункту 1.12. розділу IV "Правил пожежної безпеки в Україні");
- допускається використання саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ на об'єкті будівництва в мобільних будівлях (порушення пункту 1.18. розділу IV "Правил пожежної безпеки в Україні");
- розміщення виробничих, складських та допоміжних будинків і споруд на території будівництва не відповідає затвердженому у встановленому порядку генплану, опрацьованому у складі проекту організації будівництва (порушення пункту 4.5. розділу VII "Правил пожежної безпеки в Україні");
- електрощити, групові електрощитки не захищені автономними системами пожежогасіння та не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаними значеннями номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (порушення пункту 1.16. розділу ІV "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не закінчено роботи з монтажу автоматичної системи пожежної сигналізації з виводом сигналу від приладу приймально-контрольного пожежного на пульт централізованого спостереження пожежної охорони на житловому комплексі з перевіркою відповідності системи згідно з вимогами діючого законодавства відповідно п. 73 і додатку И, підпунктів 1.2., 1.3. таблиця А.1. додатку А державних будівельних норм ДБН В.2.5.-56:2014 "Системи протипожежного захисту" (порушення підпункатів 1.2., 1.4. розділу V "Правил пожежної безпеки в Україні");
13) не закінчені роботи з монтажу систем оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей на житловому комплексі з перевіркою відповідності системи згідно з вимогами діючого законодавства відповідно до п. 9.8. і додатку И, п.п. 16., 17 табл. Б 1. додатку Б Державних будівельних норм ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" (порушення підпунктів 1.2., 1.4. розділу V "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не закінчені роботи з монтажу автоматичної установки пожежогасіння підземної автостоянки житлового комплексу з перевіркою відповідності системи згідно з вимогами діючого законодавства відповідно пункту 8.3. і додатку И, пункту 11.9 таблиця А.2 додатку А Державних будівельних норм ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" (порушення підпунктів 1.2., 1.4. розділу V "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не закінчені роботи з монтажу автоматичної системи димовидалення на житловому комплексі з перевіркою відповідності системи згідно з вимогами діючого законодавства відповідно пункту 10.8. і додатку И, пункту 10.2.2. Державних будівельних норм ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"; (порушення підпунктів 1.2., 1.4. розділу V "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не проводяться роботи з укомплектування внутрішніх пожежних кран-комплектів пожежними рукавами однакового з ними діаметра та стволами, кнопками дистанційного запуску пожежних насосів, а також важелями для полегшення відкривання вентиля (порушення пункту 2.2. розділу V "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не проводяться роботи з підвищення вогнестійкості будівельних конструкцій та вогнезахисту матеріалів одночасно з монтажем даних елементів конструкцій згідно з проектом виконання робіт (пункту 4.22. розділу VII "Правил пожежної безпеки в Україні");
- сходова клітка типу Н 1 секції "П" п'ятої черги будівництва у осях (4.4-4.5) (4.А-4.Б) влаштована у внутрішньому куті зовнішньої стіни житлового будинку в порушення вимог п. 5.49. Державних будівельних норм ДБН В. 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" (порушення пункту 2.23 розділу III "Правил пожежної безпеки в Україні");
- в житловому будинку секція "М" та "Н" п'ятої черги будівництва в осях (1.1 -1.2) (1.А-1 .В) і (1.1 -1.2) (2.Е-2.Ж) вихід з квартир не влаштований на площадку уздовж зовнішньої стіни будинку з глухим простінком шириною не менше 1,2 м між торцем площадки та прорізом, який виходить на площадку відповідно пункту 4.10. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" (порушення пункту 2.23 розділу III "Правил пожежної безпеки в Україні");
- у житловому будинку третьої черги будівництва влаштовані приміщення громадського призначення з першого по сьомий поверхи в порушення підпунктів 3.18., 3.20. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-24:2009 "Проектування висотних житлових і громадських будинків" та пункту 2.50. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" (порушення п. 4 розділу І "Правил пожежної безпеки в Україні");
- висотний житловий будинок третьої черги будівництва не поділений на протипожежні відсіки з влаштуванням не менше одного проміжного технічного поверху відповідно до вимог п. 3.13. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-24:2009 "Проектування висотних житлових і громадських будинків" (порушення п. 4 розділу І ППБУ);
- висотний житловий будинок третьої черги будівництва будується на відстані більше 2 км до найближчого пожежного депо при русі шляхами міської транспортної мережі загального користування в порушення пункту 9.3. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-24:2009 "Проектування висотних житлових і громадських будинків" (порушення пункту 4 розділу І пункту 4.47 розділу VII "Правил пожежної безпеки в Україні");
не влаштовується площадка для рятувальних кабін вертольотів на покрівлі висотного житлового будинку третьої черги будівництва в порушення пункту 9.4. та додатку М Державних будівельних норм ДБН В.2.2-24:2009 будинків (порушення пункту 4 розділу І "Правил пожежної безпеки в Україні");
24) висотний житловий будинок третьої черги будівництва не поділений за висотою на протипожежні відсіки, які слід відокремлювати один від одного протипожежним перекриттям з класом вогнестійкості не менше REI 180 або технічним поверхом із протипожежними перекриттями класом вогнестійкості не менше REI 120 в порушення п. 9.12. Державних будівельних норм ДБН В.2.2-24:2009 "Проектування висотних житлових і громадських будинків"
- не влаштовані площадки для оперативних транспортних засобів, що залучаються для пожежогасіння і рятувальних робіт, які слід передбачати за завданням органів державного пожежного нагляду під час відведення земельної ділянки відповідно до пункту М. 2 додатку М ДБН В.2.2-24:2009 "Проектування висотних житлових і громадських будинків" (порушення пункту 4 розділу І "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не отримано вихідні дані та завдання на розроблення інженерно - технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони) у складі проектної документації паркінгу відповідно додатку А ДСТУ Б А.2.2-7:2010 (порушення статті 34 Кодекс Цивільного захисту України);
- ввід електрокабелю в інвентарну будівлю мобільного типу №0016 виконано через зовнішню стіну, а не у металевій трубі з зашпаруванням зазору між кабелями та трубою негорючим матеріалом (порушення пункту 1.1 розділу IV "Правил пожежної безпеки в Україні");
- для опалення інвентарної будівлі №0016 застосовується пошкоджений електронагрівальний обігрівач (порушення пункту 1.18 розділу IV);
- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в побутівці №005 не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пункту 1.6. розділу IV "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не надано підтверджуючі документи, що з метою проведення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння в ТОВ "Спецмехбуд 21" створена добровільна пожежна охорона, для забезпечення функціонування якої утворюються пожежно-рятувальні підрозділи. Порядок функціонування добровільної пожежної охорони затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №564 (порушення пункту 12 розділу II "Правил пожежної безпеки в Україні");
- не надано підтверджуючі документи про те, що в ТОВ "Спецмехбуд 21" члени добровільної пожежної дружини застраховані від нещасних випадків у страховій компанії (порушення пункту 16 Порядку функціонування добровільної пожежної охорони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №564).
Відповідно до підпису в акті від 30.10.2015 №98 примірник акту "без зауважень" особисто отримав 30.10.2015 майстер ОСОБА_1
За порушення вимог пожежної безпеки ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за статтею 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У зв'язку з існуванням небезпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді часткового зупинення будівельно-монтажних робіт та експлуатації приміщень на будівництві житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу Державного підприємства "Преса України" по вул. Анрі Барбюса, 52/1 в Печерському районі м. Києва, а саме: третьої, четвертої та п'ятої черг будівництва.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V
Частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (абзац перший), відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац другий).
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Кодексом цивільного захисту України врегульовано відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (стаття 1).
Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України в разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено: підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (пункт 1 частини 1); повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 затверджено "Правила пожежної безпеки в Україні", які є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Як уже зазначалось, під час проведення позивачем планової перевірки об'єктів будівництва, здійснюваного відповідачем, встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України та "Правила пожежної безпеки в Україні", про що складено акт та слугувало підставою для подання позову.
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що у зв'язку із закінченням будівельних робіт Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано сертифікати відповідності закінченого будівництва об'єкта "Будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва" ІІІ черги від 27.12.2016 серія ІУ №165163623193, IV черги від 01.12.2015 серія ІУ №165153350559, V черги від 11.05.2016 серія ІУ №165161321067.
Також представником ТОВ "Спецмехбуд 21" на підтвердження введення в експлуатацію зазначених черг будівництва додано розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 14.04.2017 №191, від 26.09.2017 № 521, від 12.07.2016 №346 про присвоєння поштових адрес закінченому будівництвом об'єкту "Будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва" ІІІ, IV та V черги, та акти приймання-передачі житлового комплексу або його частини. Тобто, ІІІ, IV та V черги "Будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва" будівництва, щодо яких позивач просить застосувати заходи, введено в експлуатацію.
На думку суду, враховуючи наведені обставини, відсутні підстави для застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення будівельно-монтажних робіт та експлуатації приміщень на будівництві житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу Державного видавництва "Преса України" по вулиці Арні Барбюса, 52/1 в Печерському районі м. Києва: третьої, четвертої та п'ятої черг будівництва, відсутні, відповідно позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві (ідентифікаційний код 38620155, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 13).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецмехбуд 21" (ідентифікаційний код 34424723, місцезнаходження: 02093, місто Київ, вулиця Бориспільська, будинок 26-3, офіс 179).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець