
Справа № 420/6113/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ІНВЕСТБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "ІНВЕСТБАНК" Андронова Олега Борисовича до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ІНВЕСТБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "ІНВЕСТБАНК" Андронова Олега Борисовича до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0345821310 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018р.
Ухвалою суду від 28.11.2018р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 24.01.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що 16.08.2018р. ПАТ «КБ «Інвестбанк» отримав від Головного управління ДФС в Одеській області рішення № 0345821310 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018р., яким на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вирішив застосувати до ПАТ «КБ «Інвестбанк» штраф у розмірі 101 246,22 грн. (20 %) за період з 21.02.2017р. до 21.07.2017р. та нарахував пеню у розмірі 7 955,97 грн. (0,1 % суми недоїмки), які протягом 10 календарних днів після надходження рішення підлягають сплаті на рахунки ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області. Позивач вважає вказане рішення № 0345821310 протиправним та необгрунтованим, посилаючись на те, що на адресу ПАТ КБ «Інвестбанк» в період з 21.02.2017р. до 21.07.2017р. не надходило до відповідача жодної вимоги. Разом з тим, позивач, посилаючись на положення ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», зокрема на те, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів), та що стягнення пені і штрафів має відбуватися виключно в порядку спеціального законодавства, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
14.12.2018р. до суду від Головного управління ДФС в Одеській області надійшов відзив по справі №420/6113/18 у якому відповідач зазначив, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, згідно даних АІС «Податковий блок» в картці облікового рахунку платника єдиного внеску (КБК 7101000) станом на 20.07.2017р. існувала заборгованість на суму 76978,83 грн. Заборгованість погашена 21.07.2017 р., щомісячно з 20.10.2017р. по 20.12.2017р. існувала заборгованість погашена 27.12.2017р. в повному обсязі, в результаті чого в картці облікового рахунку нарахована довідкова штрафна санкція на суму 101246,22 грн. та пеня на суму 7955,97 грн. (загальна сума 109202,19 грн.). Відповідач пояснив, що на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та відповідно до вимог підпункту 2 пункту 2 розділу VII наказу Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. №449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за N508/26953 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до вищезазначеного платника застосована штрафна санкція та пеня за кожний період прострочення з моменту їх виникнення, а тому, на думку відповідача, відсутні підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Головного управління ДФС в Одеській області № 0345821310 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018р., на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, застосовано до ПАТ «КБ «Інвестбанк» штраф у розмірі 101246,22 грн. (20 %) за період з 21.02.2017р. до 21.07.2017р. та нараховано пеню у розмірі 7955,97 грн. (0,1 % суми недоїмки), які протягом 10 календарних днів після надходження рішення підлягають сплаті на рахунки ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. N 2464-VI, ст.1 якого визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до ч. 11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Разом з тим, ч.8 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що у разі ліквідації юридичної особи - платника єдиного внеску або втрати платником з інших причин статусу платника єдиного внеску сума недоїмки сплачується за рахунок коштів та іншого майна платника.
Процедура виведення неплатоспроможних банків з ринку та питання запровадження і здійснення тимчасової адміністрації і ліквідації банків регулюються спеціальними нормами Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012р. N 4452-VI.
Так, відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012р. N 4452-VI з дня початку процедури ліквідації банку: 1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється. Керівники банку звільняються з роботи у зв'язку з ліквідацією банку; 2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси; 3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.
При цьому, ч. 3 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов'язаннями банку із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
Таким чином, з дня початку процедури ліквідації банку строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав, а під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів).
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №86 від 12.01.2017р. припинено тимчасову адміністрацію ПАТ «КБ «Інвестбанк» та запроваджено процедуру ліквідації ПАТ «КБ «Інвестбанк» строком на два роки, з 13.01.2017р. по 12.01.2019р.(а.с.9).
При цьому, як вбачається з розрахунку штрафної санкції(а.с.21-22) та інтегрованої картки платника єдиного внеску за період з 12.01.2017р. по 31.12.2017р.(а.с.23-32) у позивача станом на 20.07.2017р. існувала заборгованість на суму 76978,83 грн., яка була погашена 21.07.2017 р., щомісячно з 20.10.2017р. по 20.12.2017р. існувала заборгованість, яка погашена 27.12.2017р. в повному обсязі.
Враховуючи викладене та те, що з 13.01.2017р. у ПАТ «КБ «Інвестбанк» запроваджено процедуру ліквідації, під час здійснення якої у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі щодо обов'язкових платежів( щодо здійснення нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів), суд приходить висновку про обґрунтованість позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ІНВЕСТБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "ІНВЕСТБАНК" Андронова Олега Борисовича до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0345821310 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018р.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ІНВЕСТБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "ІНВЕСТБАНК" Андронова Олега Борисовича підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №501 від 21.11.2018р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у загальному розмірі 1762,00 грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ІНВЕСТБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "ІНВЕСТБАНК" Андронова Олега Борисовича, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ІНВЕСТБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "ІНВЕСТБАНК" Андронова Олега Борисовича -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0345821310 від 08.08.2018р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, м.Одеса, вул. Семінарська,5) на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ІНВЕСТБАНК" (код ЄДРПОУ 20935649, м.Одеса, вул.Велика Арнаутська, 2-Б) сплачений судовий збір у розмірі 1762,00грн.(одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 26.02.2019р.
Суддя К.О. Танцюра
.