Ухвала суду № 80123184, 26.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
522/11793/18
Номер документу
80123184
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/11793/18

У Х В А Л А

26 лютого 2019 року м.Одеса

Зала судових засідань №21

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у порядку письмового провадження питання щодо залучення до участі у справі другого відповідача та третьої особи по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора 4 батальйону 3 УПП в Одеській області ДПП сержанта Кузнєцова Д.В. Відділу Управління патрульної поліції в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та відшкодування збитків за евакуювання транспортного засобу, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа №522/11793/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1, в якій позивач просить суд скасувати постанову ЕАА №457145 про накладення адміністративного стягнення по справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; зобов'язати УПП в Одеській області ДПП відшкодувати збитки, понесені за послуги евакуації автомобіля у розмірі 1680 грн.; зобов'язати УПП в Одеській області ДПП відшкодувати збитки, понесені за зберігання ТЗ на спеціальному майданчику у розмірі 432 грн.

Ухвалою суду від 21.09.2018 року зупинено провадження у справі №522/11793/18 до набрання законної сили судовим рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 10.07.2018 року про передачу адміністративної справи №522/11793/18 на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

11 лютого 2019 року від позивача до суду надійшла заява (вх.№ЕП/1113/19), в якій позивач просила суд розглянути справу без її участі.

13 лютого 2019 року від представника Управління патрульної поліції в Одеській області до суду надійшло клопотання (вх.№5220/19), в якому представник просив суд поновити провадження у справі №522/11793/18 та розглянути справи у порядку письмового провадження без його участі.

Ухвалою суду від 13.02.2019 року поновлено провадження у справі №522/11793/18 та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також з урахуванням вищезазначених заяв учасників справи, судом вирішено проводити розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження відповідно до ч.3 ст.194 КАС України.

Розглянувши у порядку письмового провадження питання про залучення другого відповідача та третьої особи до участі у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ч.3, ч.4 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Згідно з ч.6 та ч.7 даної статті після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

За нормами Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган; державне підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (ч.1 ст.2).

Вказаним законом також визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Так, ст. 3 цього Закону передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до ст.56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Підпункт 2 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" визначено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету: відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) за рахунок коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) в межах бюджетних призначень за рішенням суду у розмірі, що не перевищує суми реальних збитків, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що провадить оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, органу прокуратури або суду (пп.1).

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Держказначейство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну казначейську службу України основними завданнями Держказначейства є: реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів; внесення на розгляд міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах.

Пунктом 9 Положення про Державну казначейську службу України передбачено, що Держказначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

З огляду на вищезазначене та з урахуванням того, що позивачем заявлено вимогу про зобов'язання Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції відшкодувати збитки, понесені позивачем за послуги евакуації автомобіля у розмірі 1680 грн. та збитки за зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику у розмірі 432 грн., враховуючи те , що у випадку задоволення вказаної вимоги її виконання буде покладено на територіальний орган Держказначейства, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості другого відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Вирішуючи питання щодо залучення Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції у якості третьої особи, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що предметом розгляду у даній справі є, зокрема, встановлення правомірності постанови серії ЕАА №457145 від 25.06.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 3 ст. 122 КУпАП.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, вищевказану оскаржувану постанову від 25.06.2018 року винесено інспектором роти № 4 батальйону № 4 капітаном поліції Управління патрульної поліції в Одеській області Свідерко А.І. за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції подало клопотання про його залучення до участі в справі у якості третьої особи (а.с.34-35).

Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з ч.5 ст.49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Положеннями ст. 50 КАС України визначено, що якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява. У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції (адреса: 65114, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 5), оскільки рішення по даній справі може вплинути на права та обов'язки останнього.

Керуючись ст.ст. 48-50, 241, 243, 248, 250, 256, 257-258, 260-262, 294 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі у якості другого відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, адреса: 65021, вул. Садова, 1а, м. Одеса)

Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції (65114, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 5)

Розпочати спочатку розгляд адміністративної справи № 522/11793/18.

Призначити судове засідання на 20.03.2019 року о 11.00 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №21 (другий поверх).

Встановити Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії даної ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Встановити Управлінню патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції строк десять днів з дня отримання ухвали пояснень щодо позову; щодо відзиву - 10 днів з дня отримання відзиву.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/gromadyanam/cases/.

Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає чинності з моменту підписання суддею.

Суддя М.М. Аракелян