
Справа № 420/6626/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 08.11.2016 р. по 01.08.2018 р. та призначити пенсію за віком на пільгових умовах,-
І. Суть спору:
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому просила:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №4460 від 26.10.2018 р. та від 10.12.2018 р. про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1.
2.Зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком №1 період роботи з 08.11.2016 р. по 01.08.2018 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 10.09.2018 р.
3. Звернути рішення суду до негайного виконання.
ІІ. Аргументи сторін
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Рішенням Малиновського об'єднаного УПФУ в м. Одесі №4460 від 10.09.2018 р. відмовлено у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1.
Відмова відповідача обґрунтована тим, що страховий стаж позивача становить 34 роки 10 місяців, стаж роботи за списком №1 становить 6 років.
Позивач зазначила, що до стажу роботи за списком №1 не зараховано її період роботи з 08.11.2016 р. по 01.08.2018 р. на посаді рентген - лаборанта КНП «Одеський обласний лікарсько-фізкультурний диспансер» Одеської обласної ради.
Також позивач зазначила, що її загальний трудовий стаж (згідно з трудової книжки) складає більше 34 роки, з них, починаючи з 01.12.2010 р. робота на посаді рентген-лаборанта, що відноситься до роботи на пільгових умовах. За записами в трудовій книжці визначається як загальний стаж роботи, так і стаж роботи, який дає право на пільгову пенсію.
Крім того, позивач зазначила, що Головним управлінням держпраці в Одеській області розглянуто матеріали атестації робочих місць за умовами праці працівників рентген-кабінету (в т.ч. і ОСОБА_1.) та видано відповідний акт, яким підтверджено проведення атестації робочих місць в установах здоров'я і соціального забезпечення та також підтверджено, що показники атестації робочих місць працівників рентген - кабінету КНП «Одеський обласний лікарсько - фізкультурний диспансер» Одеської обласної ради за період з серпня 2013 по липень 2018 включно, відповідають критеріям списку №1 пільгового пенсійного забезпечення.
Позивач вважає, зазначене рішення протиправним, безпідставним та таким, що суперечить діючому законодавству і належить до скасування.
Позивач у судове засідання не з'явився про день час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та завчасно.
26.12.2018 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.
31.01.2019 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та продовжено розгляд справи по суті у порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про день час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.
22.01.2019 р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.49-52).
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що об'єднаним управлінням стаж пільгової роботи позивача розраховано на підставі поданих пільгових довідок про підтвердження стажу роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 08.11.2011 р. за №97 та від 02.08.2018 р. №101. За наданими документами пільговий стаж роботи позивача за списком №1 становить 06 років. При наявних умовах право на пенсію із зниженням пенсійного віку позивач набуде після досягнення 52 років.
Отже, період роботи з 08.11.2016 р. по 01.08.2018 р. на посаді рентген - лаборантки КНП «Одеський обласний лікарсько - фізкультурний диспансер» не зараховано до пільгового стажу, оскільки за вказаний період відсутня атестація робочого місця з особливо шкідливими і важкими умовами праці.
Згідно з ч. 9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
Так суд встановив, що загальний трудовий стаж позивача складає більше 34 років, з них починаючи з 01.12.2012 р. робота на посаді рентген - лаборанта, яка відноситься до роботи на пільгових умовах, що підтверджується трудовою книжкою (а.с.14-15).
19.08.2018 р. Головне управління Держпраці в Одеській області склало акт від 08.08.2018 р. №15-01-035/99, в якому зазначено, що показники атестації робочих місць: рентген - лаборанта ОСОБА_1 (за період з серпня 2013 р. по липень 2018 р. включно) відповідають критеріям Списку №1 пільгового пенсійного забезпечення, розділу ХІХ «Охорона здоров'я» (1-карі рентгенологи; 2-молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів) (а.с.35-37).
Позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком за списком №1 (а.с.16).
26.10.2018 р. відповідач прийняв рішення №4460, яким відмовив позивачу у призначені пенсії за віком за списком №1 (а.с.22).
У рішенні №4460 від 26.10.2018 р. відмова обґрунтована тим, що на день звернення страховий стаж позивача становить 34 роки 10 місяців, стаж роботи за списком №1 - 6 років.
13.11.2018 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перегляд її звернення щодо оформлення пенсії за списком №1. Підставою для перегляду вказала акт перевірки від 24.10.2018 р. №11413 ГУ ПФУ в Одеській області, та накази про проведення та затвердження атестації робочого місця від 21.10.2011 р. №91, 08.11.2011 №97, 31.07.2018 р. №98, 02.08.2018 р. №101, доповнення до наказу №101 від 02.08.2018 р. наказ №130.
27.11.2018 р. відповідач листом за №2644/К-11 повідомив позивача, що у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу для призначення пенсії вказаним об'єднаним управлінням рішенням від 26.10.2018 р. №4460 у призначені пенсії відмовлено (а.с.25-26).
10.12.2018 р. відповідач на заміну рішення №4460 від 26.10.2018 р. прийняв рішення №4460, що періоди роботи з 08.11.2016 р. по 01.08.2018 р. не зараховано до пільгового стажу за вказаний період відсутня атестація робочого місця з особливими шкідливими і важкими умовами праці.
Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Органи Пенсійного фонду України, як державний орган, що реалізує право громадян на пенсійне забезпечення, їх посадові та службові особи, зобов'язані неухильно дотримуватись прав громадян при призначенні і виплаті пенсій, вживати заходи щодо попередження їх порушення, надавати допомогу громадянам у витребуванні та оформленні необхідних для призначення пенсії документів.
Згідно з п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за Списком №1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць: після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Згідно з вимогами п. а) ч.1 ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Постановою правління ПФУ від 10.11.2006 №18-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105) затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років.
Відповідно до п.2 вказаного Порядку, дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком.
Згідно з ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документові, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що основним документом, який характеризує трудову діяльність особи, є трудова книжка. За записами в трудовій книжці визначається як загальний стаж роботи, так і стаж роботи, який дає право на пільгову пенсію.
Відповідно до п. 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників», при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 цього «Порядку», зазначено, що застосування списків проводиться за результатами атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Відповідно до пунктів 2, 16 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", а особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення"застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Суд зазначає, що основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Суд встановив, що згідно з рішенням відповідача №4460 від 26.10.2018 р. до стажу роботи за Списком №1 не зарахований період роботи з 08.11.2016 р. по 01.08.2018 р.
Зазначена відмова мотивована відсутністю атестації робочого місця. Однак суд не погоджується з такою мотивацією виходячи з наступного.
Так, згідно з наказами №91 від 21.10.2011 та №97 від 08.11.2011 р. Одеського обласного лікарсько - фізкультурного диспансеру Облдержадміністрації було проведено атестацію робочих місць зі шкідливими умовами праці працівників рентгенкабінету, в т.ч. позивача.
Суд встановив, що з метою виконання постанови КМУ від 01.08.1992 р. №422 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» наказами КНП «Одеський обласний лікарсько - фізкультурний диспансер» Одеської обласної ради: від 31.07.2018 р. №98 та від 02.08.2018 р. №101 проведена атестація робочих місць із шкідливими умовами праці рентгенкабінету та підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення позивача.
Наказом КПН «Одеський обласний лікарсько - фізкультурний диспансер» Одеської обласної ради №130 від 20.10.2018 р. в доповнення до наказу по підприємству №101 від 02.08.2018 р. «Про затвердження результатів атестації робочих місць із шкідливими і небезпечними умовами праці» визначено робоче навантаження працівників рентгенкабінету, що склало більше 80% зміни (за період з серпня 2013 р. по липень 2018 р.) та підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення позивача.
Згідно з розділом ХІХ. «Охорона здоров'я» Списку №1 виробнибництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою КМУ від 16.01.2003 р. №36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», встановлено, що особи, які мають професії і працювали на посадах:
-молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок);
-рентгенолаборанти у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюорографічних кабінетах.
Відносяться до категорії працівників, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці і мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Також суд встановив, що Головним управлінням держпраці в Одеській області розглянуто матеріали атестації робочих місць за умовами праці працівників рентген-кабінету (в т.ч. позивача) та видано відповідний акт, яким підтверджено проведення атестації робочих місць в установах здоров'я і соціального забезпечення та також підтверджено, що показники атестації робочих місць працівників рентген-кабінету КНП «Одеський обласний лікарсько - фізкультурний диспансер» Одеської обласної ради за період з серпня 2013 р. по липень 2018 р. включно відповідають критеріям Списку №1 пільгового пенсійного забезпечення.
Положеннями ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її. Таким чином, КНП «Одеський обласний лікарсько - фізкультурний диспансер» Одеської обласної ради бере на себе відповідальність за достовірність вищезазначених даних та підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення позивача.
Суд зазначає, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно з статтею 13 Закону України Про пенсійне забезпечення має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.
Лише наявність достатніх доказів цих обставин породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 13.03. 2018 року по справі №234/10773/17.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Впродовж судового розгляду відповідач не довів суду та не надав доказів щодо правомірності прийнятих рішень № 4460 від 26.10.2018 р., та від 10.12.2018 р. яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Крім того, в матеріалах справи наявні докази, а саме: копія трудової книжки, накази про проведення атестації, акти, які підтверджують наявність у позивача трудового стажу, який дає її право на призначення пільгової пенсії за Списком №1 (а.с.14-37)
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задовлення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів
Суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №4460 від 26.10.2018 р. та від 10.12.2018 р. про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1.
3.Зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком №1 період роботи з 08.11.2016 р. по 01.08.2018 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 10.09.2018 р.
4. Стягнути з Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири), 80 грн.
5. Звернути рішення суду до негайного виконання.
6. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
7. Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідач - Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі адреса: вул. Прохоровська,3, м. Одеса, 65007, код ЄДРПОУ: 65007.
Суддя О.Я. Бойко
.