
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2019 року м. Кропивницький Справа № П/811/1786/17
провадження № 2-кас/1140/8/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Екостайл" до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про скасування податкового-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Екостайл" звернулося до суду з позовною заявою, в якій просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2017 року №0019241205.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не містить сум податкових накладних, що призводить до неможливості перевірки правильності нарахування штрафних санкцій. Також вказав, що відповідно до ч. 6 ст. 24 ЗУ "Про оплату праці" своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості. Сплата вказаної суми податку може призвести до несвоєчасності виплати заробітної плати працівникам, а також до збоїв у роботі підприємства. Встановлення такого порядку фінансування суперечить чинному законодавству, та загальним принципам господарювання - не допускається втручання в господарську та іншу діяльність підприємства з боку державних органів, в зв'язку з чим прийняте податкове повідомлення-рішення, не може вважатись законним та обґрунтованим, а отже підлягає скасуванню в повному обсязі.
Відповідачем подано письмові заперечення на позов, вимоги не визнаються, з тих підстав, що ТОВ "Екостайл" порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, а тому йому було нараховано штрафні санкції відповідно до вимог ст. 120-1 ПК України. Відтак, при проведенні перевірки ТОВ "Екостайл" контролюючий орган діяв в рамках податкового законодавства України, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним (а.с.37 т.2).
У судове засідання призначене на 18.02.2019 року представники сторін не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлення належним чином. Представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.166 т.2).
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які належним чином повідомлялись про дату, час і місце розгляду заяви, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч. 4 ст. 229 КАС України, та відображено у відповідному протоколі судового засідання (а.с.171 т.2).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС у Кіровоградській області №0019241205 від 17.07.2017 р. згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно статті 120-1 Податкового кодексу України, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екостайл" застосовано штраф у розмірі загальному розмірі 109838,80 грн., з них:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 днів і менше календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 11167,12 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 22179,67 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 30496,77 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 45995,24 грн. (а.с.17-18 т.1).
Вказане податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі висновків акту камеральної перевірки щодо питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №112/11-28-12-05/38852421 від 03.07.2017 р., яким встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Екостайл" несвоєчасно проведена реєстрація податкових накладних, чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, та застосовано штрафні санкції в сумі 109838,80 грн. (а.с.10-16 т.1).
Не погодившись з таким рішенням податкового органу, позивач оскаржив його до суду.
Так, постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 р. в задоволені адміністративного позову відмовлено повністю (а.с.45-46 т.2).
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду України від 22.03.2018 р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Екостайл» задоволено, постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року у справі № П/811/1786/17 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено повністю, а саме: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 17 липня 2017 року №0019241205 (а.с.82-83 т.2).
Постановою Верховного суду від 16.05.2018 р. касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області задоволено частково. Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2018 року у справі № П/811/1786/17 скасовано, а справу № П/811/1786/17 направлено на новий розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду (а.с.109-115 т.2).
У вищевказаній постанові Верховний суд зазначає, що для правильного вирішення спору суду необхідно було дослідити та здійснити співставлення даних у таблиці розрахунку до акту перевірки із наявними в матеріалах справи податковими накладними. Також дослідити склад податкового правопорушення (а.с.109-115 т.2).
Верховним судом вказано, що відсутність у спірному податковому повідомленні-рішенні об'єкту обрахування штрафних (фінансових) санкцій (суми податку на додану вартість, на яку виписані податкові накладні) не є безумовною підставою для визнання такого акту індивідуальної дії протиправним, визначення об'єкту обрахування штрафу має бути здійснено судом виходячи із наданих (витребуваних) первинних документів із співставленням даних, що у них містяться із даними встановленими актом перевірки. Недолік змісту податкового повідомлення-рішення в частині не визначення об'єкту обрахунку штрафу не спростовує самого факту вчинення податкового правопорушення, який має бути доведений податковим органом та досліджений судами попередніх інстанцій (а.с.109-115 т.2).
Відповідно до ч. 5 ст.353 КАС України, висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при новому розгляді справи.
Дана справа розглядається вдруге.
Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.
Пунктами 201.1 і 201.4 ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В силу приписів норм п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
У разі порушення цього терміну реєстрації податкових накладних до платника податків (продавець товарів/послуг, який склав відповідні податкові накладні) застосовуються штрафні санкції визначені цим Кодексом.
Так, згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПКУ, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках/коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках/коригування, - у разі порушення терміну реєстрації 16 до 30 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів.
У випадку встановлення факту вчинення платником податку порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних контролюючий орган відповідно до п. 58.1 ст. 58 ПК України (визначає підстави, порядок оформлення та вручення податкового повідомлення-рішення) та положень п. 2 розд. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 р. №1204 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції 22.01.2016 за № 124/28254), складає податкове повідомлення-рішення за формою "Н" - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПК України (додаток 13 до зазначеного Порядку).
Пунктом 9 Порядку №1204 встановлено, що до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок зокрема штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені із зазначенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку), звіту за відповідний звітний період, щодо якого здійснюється розрахунок, та/або іншої інформації, необхідної для їх визначення.
Згідно з п. 120-1.3 ст. 120-1 ПК України порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Судом досліджено акт перевірки, що покладений в основу прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення, та встановлено, що останній містить розрахунок штрафних санкцій в табличному вигляді, в якому зазначені: номера податкових накладних, дата виписки податкових накладних, дата реєстрації податкових накладних, кількість днів затримки, сума податку на додану вартість в податкових накладних, розмір штрафу у відсотках та сума штрафних санкцій (а.с.10-16 т.1, а.с. 89-94 т.2).
Вказані в акті данні відповідають даним податкових накладних, що містяться в матеріалах справи (а.с. 33-250 т.1, а.с. 1031 т.2)
Водночас суд звертає увагу, що позивач проти факту вчинення ним порушення вимог п. 201.10 ст. 201 в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних не заперечує, та висновки акта камеральної перевірки по суті не оскаржує.
Разом з тим, позивач в поданій позовній заяві стверджує, що відсутність в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні сум податкових накладних призводить до неможливості перевірки правильності нарахування штрафних санкцій.
Вказані доводи позивача суд вважає необґрунтованими, оскільки відсутність у спірному податковому повідомленні-рішенні об'єкту обрахування штрафних (фінансових) санкцій (суми податку на додану вартість, на яку виписані податкові накладні) не є безумовною підставою для визнання його протиправним. Оскільки недолік змісту податкового повідомлення-рішення в частині не визначення об'єкту обрахунку штрафу не спростовує самого факту вчинення податкового правопорушення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем в порядку та в межах визначених законодавством повноважень, суд вважає, що відповідач мав право притягнути позивача до відповідальності на підставі статті 120-1 ПК України, а відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, а підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст.77, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Екостайл" (вул. Тореза,27, м. Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ - 38852421) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун