
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2019 р. Справа№200/14118/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., при секретарі судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто"
до відповідача: Державної служби України з безпеки на транспорті
про: визнання протиправним та скасування постанови Управління Укртрансбезки в Донецькій області про застосування до Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" адміністративно - господарського штрафу № 041087 від 04.12.2018 року.
за участю
представників сторін:
від позивача: Стряпча І.О. - за довірен.,
від відповідача: Сиднєва І.В. - за довірен.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Маріуполь - Авто", звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанови Управління Укртрансбезки в Донецькій області про застосування до Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" адміністративно - господарського штрафу № 041087 від 04.12.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 10.10.2018 року у м. Лисичанську Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області було проведено рейдову перевірку автобусу Богдан А0921, д/н НОМЕР_1, що належить позивачу, на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом. За результатами проведеної перевірки було складено акт № 056898 від 10.10.2018 року на підставі якого позивач отримав копію постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 041087 від 07.12.2018 року. Позивач вказує на те, що даною постановою встановлено порушення позивачем вимог ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачено абз. 8 ч. 1 ст. 80 Закону у вигляді адміністративно - господарського штрафу в розмірі 340 грн. Позивач зазначає, що він критично ставиться до обґрунтованості та доведеності обставин, які слугували підставою для прийняття оскаржуваної постанови та вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Позивач зазначає, що особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку регулюється Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010 року. Відповідно до п. 2.9 Положення для водіїв автобусів, які здійснюють регулярні зміни на дві частини за умовами, що тривалість цих частин не перевищує 4 години з урахуванням часу, необхідного для повернення на місце стоянки. Як вбачається зі змісту акту перевірки було встановлено порушення режиму праці на відпочинку водіями т/з згідно індивідуальної контрольної книжки водія, а саме безперервний час керування складає більше ніж 4,5 годин та дорівнює 9 год. 55 хв. ПрАТ «Маріуполь - Авто» категорично не погоджується, оскільки відповідно до робочого розкладу руху на автомобільному маршруті «Маріуполь (АС) - Сєверодонецьк (АС)» відправлення здійснюється о 7 год. 15 хв., прибуття - 17 год. 25 хв., отже період керування становить 10 год. 10 хв., що вочевидь перевищує встановлену норму. Позивач зазначає, що згідно дорожнього листа серії - 2-86ПГ за жовтень 2018 року та Індивідуальні контрольні книжки водіїв, перевезення на автобусному маршруті «Маріуполь (АС)» - «Сєвєродонецьк (АС)» 10.10.2018 року виконувалось двома водіями - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Позивач вказує на те, що під час здійснення рейдової перевірки транспортним засобом керував ОСОБА_4, а відповідач у порушення вимог п. 15 та 20 Порядку № 1567 склав акт перевірки на водія, який не здійснював керування транспортним засобом. Крім того, позивач посилається на те, що п. 15 Порядку № 1567 визначає вичерпний перелік фактів, що перевіряються під час рейдової перевірки органами Укртрансбезпеки, відповідно додержання вимог ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» не входить до зазначеного переліку.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав викладені у позовній заяві обставини та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, обґрунтованого відзиву на позовну заяву та докази в обґрунтування відзиву на позовну заяву суду не надав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 22 січня 2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року суд відклав розгляд справи на 13 лютого 2019 року, у зв'язку з клопотанням представника відповідача про відкладення розгляду справи та необхідністю витребування додаткових доказів по справі.
13 лютого 2019 року суд відклав розгляд справи на 19 лютого 2019 року, у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів по справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «Маріуполь - Авто» зареєстровано в якості юридичної особи 07.10.1997 року за № 12741200000004405, включено до ЄДРПОУ за номером 05419643.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі направлення на перевірку від 08.10.2018 року № 59/0810-18 Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області 10 жовтня 2018 року о 16 год. 35 хв. у м. Лисичанськ вул. Бахмутська проведено перевірку транспортного засобу: марки - Богдан А0921, номерний знак НОМЕР_1, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2, водій: ОСОБА_3, документ, що посвідчує особу водія: посвідчення водія - НОМЕР_3 від 27.09.2013 року Центр ДАЇ № 1410, що належить ПрАТ «Маріуполь - Авто» (м. Донецьк, м. Маріуполь, Іллічівський район Макара Мазня 6), за результатами якої складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 056898 від 10.10.2018 року (а.с. 38).
Актом перевірки встановлено порушення наказу МТЗУ № 340 від 07.06.2010 року порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортного засобу згідно індивідуальної контрольної книжки водія, а саме безперервний час керування складає більше ніж 4,5 год. та складає 9 год. 55 хв. Крім того, актом встановлено порушення відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абз. 8 ч. 1 порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів.
04 грудня 2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області на підставі акту № 056898 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.10.2018 року прийнято постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу № 041087, про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Маріуполь - Авто» адміністративно - господарського штрафу у сумі 340 грн. (а.с. 37).
Позивач не погодившись з прийнятою постановою про застосування адміністративно - господарського штрафу, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт», Законом України «Про дорожній рух», Законом України «Про автомобільні дороги», а також постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті».
Закон України «Про автомобільний транспорт» від 23 лютого 2006 року № 3492-IV (далі по тексту - Закон № 3492) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.
Статтею 3 Закону № 3492 визначено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Приписами частини 1 статті 5 Закону № 3492 передбачено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.
Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Згідно з пунктом 1, абзацом 1 пункту 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства). Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Абзацом 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3.
З наведеного випливає, що територіальні Управління Укртрансбезпеки є структурними підрозділами апарату Служби, які від імені Укртрансбезпеки здійснюють, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08 листопада 2006 року (далі по тексту - Порядок № 1567).
Пунктом 12 зазначено Порядку визначає, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Відповідно до п. 13, 14 Порядку № 1567 Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно п. 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності) (п. 21 Порядку № 1567).
Пунктом 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до п. 26, 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно здодатком 5.
З матеріалів справи встановлено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області 10 жовтня 2018 року о 16 год. 35 хв. у м. Лисичанськ вул. Бахмутська проведено рейдову перевірку транспортного засобу: марки - Богдан А0921, номерний знак НОМЕР_1, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2, водій: ОСОБА_3, документ, що посвідчує особу водія: посвідчення водія - НОМЕР_3 від 27.09.2013 року Центр ДАЇ № 1410, , що належить ПрАТ «Маріуполь - Авто» (м. Донецьк, м. Маріуполь, Іллічівський район Макара Мазня 6), якою встановлено, що водієм транспортного засобу ОСОБА_3 порушено режим праці та відпочинку.
Суд зазначає, що Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 року № 340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі по тексту - Положення № 340).
Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку (п. 1.2 Положень № 340).
Пунктом 2.9 Положень № 340 передбачено, що для водіїв автобусів, які здійснюють регулярні пасажирські перевезення, за їх згодою може встановлюватись робочий день з розподілом зміни на дві частини за умови, що тривалість цих частин не перевищує 4 години з урахуванням часу, необхідного для повернення на місце стоянки. При цьому тривалість перерви між частинами зміни повинна бути не менше двох годин без урахування часу для відпочинку і харчування. Час перерви між двома частинами зміни в робочий час не включається.
Пунктом 6.3 Порядку № 340 встановлено, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
Згідно Робочого розкладу руху на автобусному маршруті «Маріуполь (АС)» - «Сєвєродонецьк (АС)» відправлення здійснюється щодня о 7 год. 15 хв., прибуття о 17 год. 25 хв. (а.с. 51).
Відповідно до Дорожнього листа серії 2-86 ПГ за жовтень 2018 року та Індивідуальних контрольних книжок водіїв ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перевезення на автобусному маршруті «Маріуполь (АС)» - «Сєвєродонецьк (АС)» 10 жовтня 2018 року виконувалось двома водіями: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 39-50).
З Індивідуальної контрольної книжки водія ОСОБА_4 встановлено, що останній 10.10.2018 року керував транспортним засобом: марки - Богдан А0921, номерний знак - НОМЕР_1 Початок робочої зміни визначено: 6 год. 30 хв., початок перерви між періодами керування: 10 год. 10 хв., кінець перерви між періодами керування: 14 год. 25 хв., кінець робочої зміни: 17 год. 30 хв. (а.с. 39-40).
З Індивідуальної контрольної книжки водія ОСОБА_3 встановлено, що останній 10.10.2018 року керував транспортним засобом: марки - Богдан А0921, номерний знак - НОМЕР_1 Судом встановлено, що водієм ОСОБА_3 не заповнено у належному порядку індивідуальну контрольну книжку водія, що є порушенням вимог чинного законодавства, однак з зазначеної книжки водія не можливо встановити, що останні порушено режим праці та відпочинку.
Суд погоджується з тим, що індивідуальна контрольна книжка водія ОСОБА_3 заповнена з порушенням вимог п. 6.3. Положення № 340, однак, суд вказує на те, що водіями ОСОБА_4 та ОСОБА_3 дотримано вимоги режиму праці та відпочинку, а саме тривалість керування транспортним засобом кожним водієм не перевищує 4 годин, як того вимагають вимоги чинного законодавства, що підтверджується коректно заповненою індивідуальною контрольною книжкою водія ОСОБА_4
Крім того, суд вказує на те, що згідно акту перевірки № 056898 від 10.10.2018 року встановлено, що рейдова перевірка була здійснена у м. Лисичанськ о 16 год. 35 хв., а відповідно до Індивідуальної контрольної картки водія ОСОБА_4 встановлено, що в даний час транспортним засобом, а саме автобусом Богдан А0921 керував водій ОСОБА_4, а не водій ОСОБА_3, як зазначено у акті перевірці.
Також, суд зазначає, що відповідно до акту перевірки № 056898 вбачається, що відповідачем встановлені порушення відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Так, стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: безпідставну відмову від пільгового перевезення пасажира - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензії - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; стоянку легкового автомобіля, який не облаштований як таксі і не має ліцензії, та посадку пасажирів на стоянці таксі - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; виконання нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, перелік яких визначений статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; порушення нерезидентами вимог статті 57 цього Закону - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевезення пасажирів на маршруті протяжністю понад 500 кілометрів одним водієм - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; відсутність у випадках, передбачених законодавством, списку пасажирів при здійсненні міжнародного перевезення пасажирів автомобільним транспортом - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; здійснення водіями міжнародних автомобільних перевезень без розпізнавальних знаків держави реєстрації транспортного засобу - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд зазначає, що акт № 056898 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом не містить посилання на виявлене порушення, а лише визначає порушення, відповідальність за які передбачено статтею 60 Закону України «Про автомобільні дороги».
Крім того, суд звертає увагу на те, що Управлінням Укртрансбезпеки в Донецькій області у постанові про застосування адміністративно - господарського штрафу № 041087 зазначено, що Приватним акціонерним товариством «Маріуполь - Авто» допущено порушення ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
З огляду на те, що як визначає Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області у постанові про застосування адміністративно - господарського штрафу № 041087 від 04.12.2018 року позивачем порушено вимоги статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», суд зазначає, що статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» не передбачено відповідальність за порушення вимог статті 34 Закону України «Про автомобільні дороги».
Суд вважає, що складаючи акт № 056898 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом діяло не у спосіб визначений чинним законодавством, а отже відповідач не мав правових підстав для складання акту проведення перевірки.
Таким чином, суд приходить висновку, що постанова Управління Укртрансбезки в Донецькій області про застосування до Приватного акціонерного товариства «Маріуполь - Авто» адміністративно - господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 041087 від 04.12.2018 року є протиправно та такою, що підлягає скасуванню.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.
На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанови Управління Укртрансбезки в Донецькій області про застосування до Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" адміністративно - господарського штрафу № 041087 від 04.12.2018 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд приходить висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судового збору в розмірі 1762 грн. на користь позивача.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанови Управління Укртрансбезки в Донецькій області про застосування до Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" адміністративно - господарського штрафу № 041087 від 04.12.2018 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати постанову постанови Управління Укртрансбезки в Донецькій області про застосування до Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" адміністративно - господарського штрафу № 041087 від 04.12.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14) на користь Приватного акціонерного товариства "Маріуполь - Авто" (код ЄДРПОУ 05419643, 87531, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, буд. 6) судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 19 лютого 2019 року в присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст рішення буде складено та підписано 25 лютого 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська В.В.