Рішення № 80122122, 26.02.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
140/2733/18
Номер документу
80122122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 140/2733/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Ковельське АТП» до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю «Ковельське АТП» (далі - ТзДВ «Ковельське АТП») звернулося з позовом Управління Укртрансбезпеки у Волинській області (далі - Управління) про визнання протиправною та скасувати постанови начальника управління Укртрансбезпеки у Волинській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.12.2018 №065534.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.10.2018 №СЕ075576 винесено оскаржувану постанову, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 510,00 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого абзацом 9 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач вважає оскаржувану постанову незаконною, оскільки товариство відповідно до дозволу від 19.03.2018 №007891 здійснює міжнародні перевезення пасажирів по маршруту Чернівці-Вільнюс протяжністю 1199 км, на якому задіяло два автобуси та чотири водії, а тому норма частини десятої статті 35 Закону України «Про автомобільний транспорт» щодо необхідності направлення двох водіїв на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км ТзДВ «Ковельське АТП» дотримана. З огляду на викладене позивач просить скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.12.2018 №065534 як протиправну.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами (а.с.1-1а).

У поданому до суду відзиві на позов (а.с.31-34) представник відповідача вимог товариства не визнав, посилаючись на те, що при розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту проведення перевірки від 24.10.2018 №СЕ075576 представником позивача були подані пояснення до даного акту, в яких перевізник зазначив та підтвердив, що на «відрізку» міжнародного автобусного маршруту «Нововолинськ - Чернівці» протяжністю 387 км їхав один водій. Зазначає, що відповідно до пункту 3.5 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення №340) на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км направляються два водії, причому період керування кожного повинен становити половину загального періоду керування. Відтак, автобусний маршрут, протяжність якого становить понад 500 км повинен виконуватись двома водіями та водії повинні знаходитись в автобусі від початкового до кінцевого пункту автобусного маршруту. Посилається на правомірність висновків, зроблених при проведенні перевірки, та вважає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.12.2018 №065534 винесена відповідно до норм діючого законодавства і підстав для визнання її протиправною та скасування немає. Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив (а.с.42-43) представник позивача не погодився з доводами, наведеними в відзиві на позов з тих підстав, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язку перебування в автобусі одразу двох водіїв, а чітко визначено обов'язок здійснення перевезення пасажирів на маршруті протяжністю понад 500 кілометрів не одним водієм. ТзДВ «Ковельське АТП» направило в рейс на маршрут Вільнюс-Чернівці (протяжністю понад 500 км) чотирьох водіїв і два автобуси, які здійснювали перевезення пасажирів з дотриманням усіх вимог роботи та відпочинку водіїв, а заміна водіїв здійснюється згідно чіткого графіку роботи. Відтак, 21.10.2018 року під час зупинки працівниками Укртрансбезпеки о 13 год. 40 хв. автобуса Mercedes-benz, державний номер НОМЕР_1, та складанні акту перевірки водій ОСОБА_1 віз пасажирів у своєму проміжку маршруту з м.Нововолинськ до м.Чернівці (відстань між містами 387 км) і жодним чином не порушив вимоги Закону України «Про автомобільний транспорт».

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що 24.10.2018 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області відповідно до направлення на перевірку від 22.10.2018 №004262 на 206 км автомобільної дороги Н-10 «Стрий - Івано-Франківськ - Чернівці - Новоселиця» проведена рейдова перевірка транспортного засобу Mercedes-benz, державний номер НОМЕР_2, який належить ТДВ «Ковельське АТП», водій ОСОБА_2, про що складено акт від 24.10.2018 №СЕ075576 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с.35).

У наведеному акті зафіксовано, що під час перевірки виявлено порушення при виконанні автобусним маршрутом у міжнародному сполученні «Чернівці-Вільнюс» при наданні послуг з перевезення пасажирів на маршруті протяжністю понад 500 кілометрів одним водієм, чим порушив ст. 35 ЗУ «Про автомобільний транспорт» .

Водій з актом проведення перевірки ознайомлений, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_2, однак від пояснень останній відмовився, про що зроблено відповідний запис (а.с.35).

На підставі вказаного акту перевірки та за наслідками розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт відповідачем 03.12.2018 винесено постанову №065534 про застосування до «ТзДВ Ковельське АТП» адміністративно-господарського штрафу в розмірі 510,00 грн. на підставі абзацу 9 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.39).

Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові, суд враховує наступне.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, врегульовано Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ).

Статтею 5 Закону №2344-ІІІ визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Згідно зі статтею 6 цього Закону державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктом 1, абзацом першим пункту 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Абзацом третім пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3.

З наведеного випливає, що територіальні Управління Укртрансбезпеки є структурними підрозділами апарату Служби, які від імені Укртрансбезпеки здійснюють, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Згідно з Порядком №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

При цьому, відповідно до статті 1 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; міжнародні перевезення пасажирів і вантажів - перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з перетином державного кордону; регулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень; автобусний маршрут - шлях проходження автобуса між початковим та кінцевими пунктами з визначеними місцями на дорозі для посадки (висадки) пасажирів.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку №1567).

Державний контроль здійснюється, зокрема, шляхом проведення рейдових перевірок.

Відповідно до пункту 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

При цьому, за приписами пункту 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Порядком №1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п. 14 Порядку №1567).

Відповідно до пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до дозволу від 19.03.2018 №007891 ТзДВ «Ковельське АТП» здійснює міжнародні регулярні перевезення пасажирів по маршруту «Чернівці-Вільнюс» (а.с.8). Згідно із розкладом руху автобусів на міжнародному маршруті «Чернівці (Україна) - Люблін (Польща) - Вільнюс (Литва)» встановлюється час прибуття та відправлення по маршруту.

Судом встановлено, що по вказаному маршруту ТзДВ «Ковельське АТП» використовує два автобуси.

Відповідно до дорожнього листа від 22.10.2018 №242 автобуса в міжнародному сполученні серії АБВГ №00022652 з автостанції Нововолинськ 22.10.2018 о 02 год. 10 хв. відправляється автобус BOVA FUTURA, державний номер НОМЕР_3, з водіями ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5, та прямує до автостанції Вільнюс, на яку прибуває 22.10.2018 19 год. 25 хв., а 23.10.2018 з автостанції Вільнюс об 11 год. 00 хв. відправляється в напрямку автостанції Нововолинськ, прибуваючи на неї 24.10.2018 о 03 год. 30 хв., що також підтверджується даними цифрового тахографа, яким обладнаний вказаний автобус (а.с.11,13-20).

Відповідно до дорожнього листа від 24.10.2018 №247 автобуса в міжнародному сполученні серії АБВГ №00022697 з автостанції Нововолинськ 24.10.2018 о 04 год. 10 хв. відправляється автобус Mercedes-Benz, державний номер НОМЕР_1, водій ОСОБА_2, та прямує до автостанції Чернівці, на яку прибуває 24.10.2018 о 10 год. 49 хв., і 26.10.2018 з автостанції Чернівці о 19 год. 00 хв. вказаний автобус відправляється на автостанцію Нововолинськ, на яку прибуває 27.10.2018 о 02 год. 05 хв., що також підтверджується даними аналогового тахографу, яким обладнаний автобус Mercedes-Benz, державний номер НОМЕР_1 (а.с.21-22).

Крім того, графіком роботи та відпочинку водіїв на маршруті Чернівці (Україна) - Люблін (Польща) - Вільнюс (Литва) передбачено періоди кермування та відпочинку водіїв, а також заміну екіпажу водіїв по прибуттю в м.Нововолинськ (а.с.23-24).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що ТзДВ «Ковельське АТП» здійснювало міжнародні перевезення на автобусному маршруті «Чернівці-Вільнюс» протяжністю 1199 км, по вказаному маршруту товариство використовувало два автобуси (BOVA FUTURA, державний номер НОМЕР_4, та Mercedes-Benz, державний номер НОМЕР_2) та було задіяно чотири водії (ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5 - в напрямку «Нововолинськ - Вільнюс - Нововолинськ» та ОСОБА_2 - в напрямку «Нововолинськ - Чернівці - Нововолинськ»).

Разом з тим, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на порушення позивачем вимог пункту 3.5 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 №340 (далі - Положення №340), яким передбачено, що на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км направляються два водії, причому період керування кожного повинен становити половину загального періоду керування.

Як встановлено судом, частина маршруту «Чернівці-Вільнюс», а саме: з м.Нововолинськ до м.Чернівці, виконується ТзДВ «Ковельське АТП» іншим автобусом і протяжність вказаного маршруту складає 387 км, про що свідчить розклад руху автобусів на міжнародному маршруті (а.с.8 зворот).

Відтак, оскільки протяжність автобусного маршруту з м.Нововолинськ до м.Чернівці складає менше 500 км, тому вимоги пункту 3.5 Положення №340 в даному випадку застосуванню не підлягають.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що факт перевезення ТзДВ «Ковельське АТП» пасажирів на маршруті протяжністю 500 км одним водієм не підтверджується належними та допустимими доказами, а тому відповідачем безпідставно притягнуто позивача до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідно до абзацу 9 частини першої статті 60 Закону України №2344-III.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність прийняття оскаржуваної постанови, з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.12.2018 №065534.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ТзДВ «Ковельське АТП» слід стягнути судовий збір в сумі 1762,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 21.12.2018 №316 (а.с.2).

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративного позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03 грудня 2018 року №065534.

Стягнути на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Ковельське АТП» (45006, Волинська область, Ковельський район, місто Ковель, вулиця Володимирська, будинок 154, ідентифікаційний код юридичної особи 39374520) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14, код ЄДРПОУ 39816845) судові витрати в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій