
Справа № 745/960/18
Провадження № 2/745/21/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.02.2019 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі: головуючої судді Смаль І.А.,
за участі секретаря Шуляр І.В., прокурора Селюх Ю.М., відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Сосниця цивільну справу за позовною заявою Менської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_2 селищної ради Чернігівської області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
Менська місцева прокуратура діючи в інтересах держави в особі ОСОБА_2 селищної ради Чернігівської області звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та просить суд пункт 5 договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 селищною радою Чернігівської області та ОСОБА_1 від 24 грудня 2013 року викласти у такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0366 га за адресою: смт. Сосниця вул. Б. Хмельницького, 22-а, становить 149 481, 72 гривень».
Позовні вимоги мотивовані тим, що 24 грудня 2013 року року між ОСОБА_2 селищною радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0366 га за адресою: смт. Сосниця вул. Б. Хмельницького, 22-а, Сосницького району, Чернігівської області, строком на 10 років. Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2013 становить 11 400,90 грн. У пункті 9 договору зазначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Згідно нової нормативної грошової оцінки земель смт. Сосниці нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду ОСОБА_1 площею 0,0366 га у 2018 році становить 149 481, 72 грн., що підтверджується наданим відділом Держгеокадастру в ОСОБА_2 районі витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. 13.07.2016 ОСОБА_2 селищною радою ОСОБА_1 направлено лист з вимогою привести у відповідність до діючого законодавства розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,0366 га за адресою смт. Сосниця вул. Б. Хмельницького, 22-а, шляхом укладення додаткової угоди, який отриманий ним 15.07.2016. Однак, до теперішнього часу додаткова угода не укладена. Земельна ділянка, яка перебуває у користуванні ОСОБА_1, знаходиться в межах смт. Сосниця по вул. Б.Хмельницького, 22-а. Її розпорядником є ОСОБА_2 селищна рада Чернігівської області. Водночас ОСОБА_2 селищною радою заходів по урегулювання спірних правовідносин у судовому порядку до цього часу не вжито. Порушення вимог законодавства при використанні ОСОБА_1 вказаної земельної ділянки прямо суперечить державним інтересам, оскільки плата за її використання надходить до бюджету у значно меншому розмірі, що не відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України. Протиправність дій відповідача, а також бездіяльність у цьому питанні розпорядника земель, не лише не узгоджуються із нормами матеріального права, а й підривають авторитет держави, порушують установлений на державному рівні принцип законності.
З відзиву на позов вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову у зв’язку зі спливом встановленого Законом 3-річного строку позовної давності. Відзив мотивований тим, що згідно з Конституцією та Законом України Про прокуратуру», прокурор не наділений функціями і повноваженнями щодо стану додержання вимог законодавства України у сфері земельних відносин. Тому в даному випадку прокурор вийшов за межі наданих Законом повноважень і ставить під сумнів обґрунтованість наявності у прокурора законних і вагомих підстав для представництва в суді інтересів держави в особі ОСОБА_2 селищної ради. В своїй позовній заяві прокурор, як представник інтересів ОСОБА_2 селищної ради, який на підставі поданого ним позову посилається на технічну документацію нормативно грошової оцінки землі смт. Сосниця, яке з порушенням вимог частини 2 статті 15 Закону «Про доступ до публічної інформації » було оприлюднено в газеті «Вісті Сосничини» 23.05.2013р. В свою чергу прокурор направляє позов про приведення розміру орендної плати за землю у відповідність до діючого законодавства лише через 58 місяців після прийняття вищевказаного рішення. Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 540 від 12.12.2018 року наданим відділом у ОСОБА_2 районі дергеокадастру Чернігівської області становить 78792,48 грн. на дату затвердження введення в дію нормативно грошової оцінки земель смт. Сосниця станом на 01.01.2013. Проте, прокурором в позові вказується оцінка землі згідно листа Держгеокадастру в ОСОБА_2 районі від 22.05.2018 № 350/414/-18-0:34, що станом на 01.01.2018р становить 408,42 гривні за 1 кв. м., а не витягом з держреєстру про нормативно грошову оцінку. Крім того, прокурор в своїй позовній заяві просить не змінити пункт договору оренди земельної ділянки, а просить суд викласти пункт 5 договору оренди землі від 24.12.2013 року в новій редакції,хоча статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено,що судовому розгляду підлягає спір у разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди землі.
Відповідь на відзив не подавалась.
В судовому прокурор позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити, в своїх поясненнях посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник позивача ОСОБА_2 селищної ради Чернігівської області в судове засідання не з"явився ,надійшла заява про розгляд справи у відсутності позивача,позовні вимоги підтримують.
Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав ,в своїх поясненнях посилаючись на обставини викладені в відзиві на позов.
Дослідивши зібрані по справі докази, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов необхідно задовольнити зі слідуючих підстав.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч. З ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Прокуратура обгрунтовує підстави для зверення до суду тим,що ОСОБА_2 селищною радою ,яка є розпорядником земель відповідно до ст.122 Земельного кодексу України ,до цього часу не вжиті заходи щодо врегулювання спірних правовідносин. Порушення вимог законодавства ОСОБА_1 суперечить державним інтересам ,оскільки плата за її використання надходить до бюджету у значно меншому розмірі,що не відповідає вимогам ст.288 Податкового кодексу України. Це дає підстави для представництва інтересів держави прокуратурою.
Враховуючи вищевикладене посилання відповідача на неможливість у даному випадку здійснювати представництво відповідача є безпідставними і відповідно такими що не заслуговують на увагу.
В судовому засіданні встановлено, що 24 грудня 2013 року року між ОСОБА_2 селищною радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки кадастровим номером 7424955100:01:006:0449, площею 0,0366 га за адресою: смт. Сосниця вул. Б. Хмельницького, 22-а, Сосницького району, Чернігівської області, строком на 10 років. Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2013 становить 11 400,90 грн. У пункті 9 договору зазначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з пунктом 13 даного договору оренди землі розмір орендної плати переглядається один раз на 3 роки у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; г) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Рішенням одинадцятої сесії VI скликання ОСОБА_2 селищної ради від 28.09.2012, на виконання рішення третьої сесії VI скликання ОСОБА_2 селищної ради від 14.01.2011 «Про актуалізацію технічної документації по визначенню нормативної оцінки земель смт. Сосниця», за результатами розгляду технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Сосниця, виготовлену ПП «Десна-Експерт-М», затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Сосниця ОСОБА_2 селищної ради Сосницького району Чернігівської області.
23 травня 2013 року в ОСОБА_2 районній газеті « Час» офіційно опубліковано інформацію про те, що рішенням 11 сесії селищної ради шостого скликання від 28.09.2012 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель смт. Сосниці. Однак, через внесені зміни до ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» норми даного рішення будуть застосовуватись з 01 січня 2014 року.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в смт. Сосниця,вул. Б.Хмельницького,22а з кадастровим номером 7424955100:01:006:0449, площею 0,0366 гастаном на 01.01.2018 року становить 149481,72 грн., що підтверджується наданим витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 716 відділу в ОСОБА_2 районі Головного управління Держгеокадастру Чернігівської області від 18.02.2019.
Відповідач повідомив суду ,що про існування листа від 13.07.2016 року №03-09/298 ОСОБА_2 селищної ради про необхідність звернення до ОСОБА_2 селищної ради для укладення додаткової угоди в зв"язку з зміною нормативної грошової оцінки землі йому стало відомо в грудні 2017 року,коли в суді розглядалася справа щодо іншої земельної ділянки ,яка перебуває у нього в оренді.
Як встановлено в суді до цього часу додаткова угода щодо внесення змін до договору оренди землі за адресою смт.Сосниця,вул.Б.Хмельницького,22а не укладено.
Статтею 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно змісту ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Частиною першою статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини перша, друга статті 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За таких обставин позовні вимоги слід задовольнити ,оскільки внаслідок зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінився й розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, то пункт 5 договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 селищною радою Чернігівської області та ОСОБА_1 від 24.12.2013 року вважати зміненим та викласти у такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0366 га за адресою: смт. Сосниця вул. Б.Хмельницького 22-а, становить 149481,72 гривень».
Висновки суду узгоджуються з правовими позиціями викладеними в постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 18 травня 2016 року у справі № 6-325цс16.
Посилання відповідача на пропущення позовної давності у даному спорі є безпідставними. Позовна давність в даному випадку не може бути застосована з огляду на те, що зміст позовних вимог у внесенні змін до існуючого договору оренди земельної ділянки, враховуючи діючу нормативно грошову оцінку земельної ділянки, і які почнуть діяти з моменту вступу рішення в законну силу.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь прокуратури Чернігівської області підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст. 15 Закону України «Про оренду землі»,ст..ст.13,15 ЗУ «Про оцінку земель», пунктом 289.1 статті 289 ПК України, ст.ст.12, 13, 263-265, 273 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити. Пункт 5 договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 селищною радою Чернігівської області та ОСОБА_1 від 24.12.2013 року вважати зміненим та викласти у такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0366 га за адресою: смт. Сосниця вул. Б.Хмельницького 22-а, становить 149481,72 гривень». Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Чернігівської області 1762,00 грн в рахунок повернення судового збору. Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду через Сосницький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Менська місцева прокуратура (вул. Чернігівський Шлях 9 м. Мена Чернігівської області, 15600).
Позивач - ОСОБА_2 селищна рада Чернігівської області, вул. Лесі Українки 3 смт.Сосниця Чернігівської області 16100 код ЄДРПОУ 04412656.
Відповідач - ОСОБА_1, 16105, вул. Леніна 47 с.Загребелля Сосницького району Чернігівської області, РНОКПП НОМЕР_1.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26.02.2019 року .
Суддя І.А.Смаль