
Справа № 686/17613/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2018 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Приступи Д.І.,
секретаря Медвідь М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг виконавчого комітету Хмельницької міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Міського комунального підприємства «Хмельницькводоканал» про відшкодування шкоди,
встановив:
У серпні 2018 року позивач звернувся до суду з позовом до МКП «Хмельницькводоканал» про відшкодування шкоди.
На обґрунтування своїх вимог вказує, що він 4 липня 2018 року керуючи автомобілем НОМЕР_1 рухався по вул. Прибузькій в напрямку від вул. Свободи до вул. Кам’янецької в м. Хмельницькому. Проїжджаючи перехрестя вулиць Грушевського та Прибузької потрапив у відкритий (відсутній) каналізаційний люк, що знаходився на проїзній частині в смузі для руху, по якій він рухався.
Вказує, що вказана дорожньо-транспортна пригода сталася через порушення відповідачем порядку утримання оглядового колодязя та вулично-дорожньої мережі, внаслідок чого його автомобіль отримав механічні пошкодження та потребує відновлювального ремонту, та також зазначає, що він поніс витрати на визначення розміру шкоди.
За таких обставин позивач просить стягнути з Комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг виконавчого комітету Хмельницької міської ради на його користь 114 068,63 грн. завданої шкоди та 1 600 грн. витрат на підготовку експертного висновку.
В судовому засіданні повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.
Повноважний представник відповідача в судовому засіданні та поданому письмовому відзиві на позов, проти позовних вимог заперечувала, вказувала на їх безпідставність та просила в позові відмовити.
Повноважний представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та вважає їх обґрунтованими.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, приходить до висновку про обґрунтованість позову та про необхідність його задоволення.
Як об’єктивно встановлено судом, 4 липня 2018 року ОСОБА_2 керуючи автомобілем НОМЕР_1 рухався по вул. Прибузькій в напрямку від вул. Свободи до вул. Кам’янецької в м. Хмельницькому. Проїжджаючи перехрестя вулиць Грушевського та Прибузької потрапив у відкритий (відсутній) каналізаційний люк, що знаходився на проїзній частині в смузі для руху, по якій він рухався.
Відповідно до висновку експертного автотоварознавчого дослідження автомобіля від 25 липня 2018 року №218/18 вартість відновлюваного ремонту автомобіля НОМЕР_2 склав 104 666, 53 грн..
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема втрати, яких особа зазнала у: зв’язку зі знищенням або Пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
В силу ч.ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України слідує, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За змістом норм ст. 1166 ЦК України юридичною підставою відповідальності, яка виникає внаслідок заподіяння шкоди, є склад цивільного правопорушення. До його елементів належать протиправна поведінка завдавана шкоди, настання шкоди, причинний зв'язок між двома першими елементами і вина завдавана шкоди. При цьому на потерпілого покладається обов'язок доведення факту заподіяння такої шкоди відповідачем та її розмір. У свою чергу, останній має довести відсутність своєї вини у завданні потерпілому шкоди.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги», автомобільна дорога лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів; вулиця - автомобільна дорога, призначена для руху транспорту і пішоходів, прокладання наземних і підземних інженерних мереж у межах населених пунктів; проїзна частина - частина автомобільної дороги, безпосередньо призначена для руху транспортних засобів.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів відносяться відносяться до автомобільних доріг.
Частиною 1 статті 18 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, стоянки таксі, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі, майданчики для паркування.
Вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться (ч. 1 ст. 16, ст. 17 Закону України «Про автомобільні дороги»).
Згідно з п.п. 1, 2 ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги» одними з основних обов'язків органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Частиною 3 статті 14 і частиною 1 статті 16 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
В силу ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема: компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і Направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Як передбачено ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух», власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Пунктом 1.1 - Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198, встановлено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно- кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
КП БРЕД є комунальним унітарним підприємством, створеним відповідно до рішення Хмельницької міської ради від 18 березня 2004 року № 11 на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького. Власником КП БРЕД є територіальна громада м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради.
Згідно з п. 2.2 Статуту КП БРЕД предметом господарської діяльності є будівництво, реконструкція автомобільних доріг і вулиць, капітальний, поточний ремонт та утримання дорожнього покриття і вулиць м. Хмельницького.
Отже територіальна громада м. Хмельницького в особі Хмельницької міської, ради як власник автомобільних доріг і вулиць міста уповноважила Підприємство на здійснення експлуатаційного ремонту та утримання вулично-дорожньої мережі населеного пункту.
Докази у справі достовірно вказують на те, що дорожньо-транспортна пригода, під час якої було пошкоджено автомобіль позивача сталася через несправність кришки оглядового колодязя каналізаційної мережі, який знаходився на проїзній частині.
Кришка оглядового колодязя є елементом автомобільної дороги, який дозволяє безперервний, безпечний і зручний рух транспортних засобів по проїзній частині, тому саме на КП БРЕД покладається обов'язок щодо належного контролю за експлуатаційним станом цього елемента дорожнього об'єкта та негайного усунення виявлених пошкоджень чи інших перешкод у дорожньому русі. При цьому КП БРЕД мало своєчасно виявити та усунути перешкоду дорожньому руху, а у разі неможливості її негайного усунення - невідкладно позначити аварійну ділянку дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами.
Та обставина, що оглядовий колодязь перебуває на балансі МКП «Хмельницькводоканал» не звільняє КП БРЕД від належного експлуатаційного утримання автомобільних доріг м. Хмельницького.
Суд приходить до висновку, що КП БРЕД не виконало вказаного законного обов'язку, що призвело до дорожньо-транспортної пригоди, отже, неправомірна бездіяльність КП БРЕД знаходиться у прямому причинному зв'язку з пошкодженням автомобіля позивача.
Посилання КГІ БРЕД на відсутність в його діях складу цивільного правопорушення та причетність до дорожньо-транспортної пригоди МКП «Хмельницькводоканал» не відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства.
Керуючись ст.ст.12, 76, 81, 265, 352, 353 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг виконавчого комітету Хмельницької міської ради на користь ОСОБА_1 114 068,63 грн. завданої шкоди, 1 600 грн. витрат на підготовку експертного висновку та 1 140,68 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 28.12.2018 року.
Суддя Д.І. Приступа