
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
У Х В А Л А
26 лютого 2019 року м. Херсон Справа № 923/398/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г., розглянувши справу за заявою Кредитора : Товариства з обмеженою відповідальністю "Новий день" м. Київ, код ЄДРПОУ 32204811
до Боржника : Приватного акціонерного товариства "Херсонський завод карданних валів" м. Херсон, вул. Олександрівська, буд. 26, код ЄДРПОУ 05743013
про банкрутство
в с т а н о в и в:
Обставини справи викладені у попередніх судових рішеннях.
Ухвалою від 01.03.2017 суд відкрив процедуру санації боржника Публічного акціонерного товариства "Херсонський завод карданних валів" код ЄДРПОУ 05743013, призначив керуючим санацією генерального директора Публічного акціонерного товариства "Херсонський завод карданних валів" Смолієнка Юрія Олександровича, зобов'язав керуючого санацією в трьохмісячний строк розробити та подати комітету кредиторів план санації боржника, а також забезпечити виконання повноважень, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Керуючим санацією боржника подано до суду план санації. Однак, забезпечений кредитор ПАТ "БАНК "ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ" відмовив в погодженні плану санації, у зв'язку з чим протоколом № 3 від 01.09.2017 зборів кредиторів вирішено провести продаж забезпечених речей боржника на аукціоні в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", та задовольнити вимоги забезпеченого кредитора за рахунок отриманих від продажу коштів.
26.02.2018 боржником подано клопотання про продовження строку санації, посилаючись на те, що боржник розробив план санації, який затверджено комітетом кредиторів та загальними зборами кредиторів, однак його виконання передбачає більший строк санації.
27.02.2018, безпосередньо перед засіданням, боржником надано для залучення до матеріалів справи план санації в новій редакції; копії протоколу комітету кредиторів від 14.12.2017; протоколу загальних зборів кредиторів від 14.02.2018 та від 26.02.2018.
27.02.2018 від кредитора ПрАТ "АвтоКрАЗ" отримано клопотання про затвердження плану санації та продовження строку санації на 6 місяців. Кредитор посилається на те, що згідно з протоколом засідання комітету кредиторів № 1/21 від 14.12.2017 схвалено план санації боржника в новій редакції. Враховуючи, що новою редакцією плану санації передбачається виділ з майна боржника забезпечених речей та їх продаж на аукціоні для задоволення вимог забезпеченого кредитора, зазначене питання було передано на розгляд загальних зборів кредиторів. На загальних зборах кредиторів (протокол № 5 від 26.02.2017) прийнято рішення виділити з майна боржника забезпечених речей та їх продаж на аукціоні для задоволення вимог забезпеченого кредитора.
20.04.2018 до суду надійшла скарга АТ "Банк "Фінанси та кредит" на бездіяльність розпорядника майна, в якій кредитор просить зобов'язати розпорядника майна окремо внести до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.
Ухвалою від 24.05.2018, яка залишена без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 11.09.2018, в задоволенні скарги відмовлено.
Ухвалою від 25.05.2018 суд відмовив в задоволенні клопотання АТ "Банк "Фінанси та кредит" про визнання боржника - ПрАТ "Херсонський завод карданних валів" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 11.09.2018 залишено без змін ухвалу від 25.05.2018.
Ухвалою від 25.05.2018 розгляд справи відкладено на 20.07.2018, оскільки боржник просив відкласти розгляд справи для надання можливості скликати комітет кредиторів, оскільки згідно з ч. 8 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" внесення змін та доповнень до плану санації належить до компетенції комітету кредиторів.
ПАТ "БАНК ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ" подав 23.10.2018 заперечення щодо плану санації з доказами направлення їх іншим учасникам справи.
Ухвалою від 23.10.2018 розгляд справи відкладено на 19.12.2018.
Однак, засідання 19.12.2018 не відбулось у зв'язку з тим, що листом від 11.12.2018 з метою виконання ухвали Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 22.11.2018 у справі № 923/398/14, всі матеріали справи були надіслані до Касаційного господарського суду у складі Верховного суду.
Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 23.01.2019 касаційну скаргу Акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 25.05.2018 та на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.09.2018 у справі №923/398/14 залишено без задоволення. Ухвалу Господарського суду Херсонської області від 25.05.2018 та на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.09.2018 у справі №923/398/14 залишено без змін.
Матеріали справи № 923/398/14 повернуто до Господарського суду Херсонської області.
З огляду на викладене, суд призначає розгляд справи в засіданні суду.
Крім того, 29.01.2019 до суду надійшло клопотання ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі про заміну кредитора. Клопотання мотивоване наступним.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 19.05.2015 року по справі №923/398/14 затверджено реєстр вимог кредиторів, відповідно до якого вимоги Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області у сумі 1 129 195,89 грн. віднесено до третьої черги задоволення вимог кредиторів, у сумі 959 144,35 грн. - до шостої черги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України", Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області реорганізовано шляхом приєднання до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 року №892 "Про деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби", Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області перейменовано на Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області.
Отже, належним правонаступником кредитора по справі №923/398/14 є Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Херсонській області.
Змінами, внесеними до Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі - ПК України), Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 року №1797-УІІІ, які набрали чинності з 01.01.2017 року, поняття контролюючого органу викладено в новій редакції - контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи (ст. 41 ПК України).
Також, змінено функції державних податкових інспекцій, та відображено в окремій ст. 193 ПК України.
Відповідно до п. 41.1, 41.2 ст. 41 ПК України органами стягнення, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу платників податків (у тому числі тих, які перебувають у процедурі банкрутства) контролюючі органи у межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Контролюючими органами, в тому числі, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, його територіальні органи.
Функції контролюючих органів визначені ст. 19 1 ПК України, зокрема, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством та здійснюють супроводження зазначених справ.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Згідно ст. 193 ПК України державні податкові інспекції виконують функції з: сервісного обслуговування платників податків; реєстрації та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитор - юридична або фізична особа, а також орган доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
Отже, вищезазначені зміни податкового законодавства презумціюють, що контролюючим органом, уповноваженим на здійснення заходів щодо забезпечення погашення податкового боргу платників податків, на які розповсюджуються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та представництва інтересів податкового органу під час процедури банкрутства, є орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, реалізація повноважень якого на території Херсонської області здійснюється Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено: реорганізувати Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Таким чином, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 року №1797-УІІІ, які набрали чинності з 01.01.2017 року та постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби", права кредитора передано до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Положеннями ст. 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлено, що учасники справи мають право, зокрема, подавати заяви та клопотання.
Нормами ст. 52 ГПК України презумційовано, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Керуючись ст.ст. 28-30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 120, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
у х в а л и в:
1. Призначити розгляд справи в засіданні суду на 12 березня 2019 року о 14:00, яке відбудеться в залі судових засідань № 211 господарського суду (м. Херсон, вул. Театральна, 18).
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи та Головному управлінню ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Ухвала набрала законної сили 26.02.2019 та не підлягає оскарженню.
Суддя Т.Г. Пінтеліна