
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 лютого 2019 року № 826/13130/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В. І. розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України" Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Обставини справи:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної установи "Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України" Національної поліції України (далі - Відповідач) та просить суд:
- визнати протиправною відмову Державної установи "Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України" у проведенні виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ;
- зобов'язати Державну установу "Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України" скласти висновок та прийняти рішення про призначення та проведення виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності в розмірі - 200 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням виплаченої суми в розмірі 240 000,00 гривень, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з серпня 1992 року по липень 1997 року, з липня 1997 р. по січень 2003 р. в органах податкової міліції ДПА України, з січня 2003 р. по 06.11.2015 р. в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 р. по 31.10.2016 р. в органах поліції.
Згідно наказу Державної установи «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України» № 198 о/с від 312.10.2016 р. був звільнений зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліції» з 31.10.2016 р.
Відповідно до довідки МСЕК АВ № 0643506 з 01.03.2017 р. Позивачу встановлено третю групу інвалідності і встановлено зв'язок наявного захворювання з проходженням служби в органах внутрішніх справ з втратою працездатності в розмірі 40%.
На виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2017 р. по справі № 752/9524/17 Відповідачем, 26.12.2017 р. через установу банку Позивачу перераховані кошти в розмірі 240 000,00 грн., як виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 3-тої групи інвалідності.
Відповідно до довідки МСЕК серії АВ № 0968372 при повторному огляді з 01.03.2018 р. Позивачу встановлено другу групу інвалідності і встановлено зв'язок наявного захворювання з проходженням служби в органах внутрішніх справ з втратою працездатності в розмірі 65%.
25.05.2018 р. Позивач звернувся до Відповідача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому вищої групи інвалідності.
На думку Позивача, листом «Про надання інформації» від 22.06.2018 р. № Б-25/51-01-18 Відповідач визнав право Позивача на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 200 розмірів прожиткового мінімуму. Також, зазначеним листом Відповідач поінформував, що звернувся до Національної поліції щодо здійснення перерахунку виплаченої грошової допомоги.
Не отримавши належної відповіді, Позивач повторно звернувся до Відповідача 31.07.2018 р. з аналогічною заявою та з проханням приєднати матеріали заяви від 25.05.2018 р.
Відповідач проти позову заперечив з підстав що Позивачу підлягає нарахування і виплата одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому Законом України «Про Національну поліцію», а не Законом України «Про міліцію», у зв'язку з чим Позивач має право на перерахунок одноразової допомоги згідно пункту 4 частини 1 статті 97 Законом України «Про Національну поліцію» та Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 р. № 4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за № 163/28293 а також на підставі того що по справі № 752/9524/17 відкрите касаційне провадження.
Не погодившись з вищевказаною відмовою, Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом. Позивач вважає, що спірне рішення про відмову у перерахунку одноразової грошової допомоги не відповідає вимогам законодавства, а від так бездіяльність Відповідача є незаконною.
12.09.2018 р. до суду надійшло клопотання Відповідача про зупинення провадження у справі №826/13130/18 до прийняття рішення касаційним адміністративним судом по адміністративній справі №752/9524/17.
Ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2018 р. по справі № 826/13130/18 відмовлено в задоволенні клопотання Відповідача про зупинення провадження у справі №826/13130/18.
Оцінивши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом:
Судом встановлено, що Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з серпня 1992 року по липень 1997 року, з липня 1997 р. по січень 2003 р. в органах податкової міліції ДПА України, з січня 2003 р. по 06.11.2015 р. в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 р. по 31.10.2016 р. в органах поліції.
Згідно наказу Державної установи «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України» № 198 о/с від 312.10.2016 р. був звільнений зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліції» з 31.10.2016 р.
Після звільнення з органів поліції та при проведенні планового повторного огляду з 01.03.2018 р. Позивачу встановлено другу групу інвалідності і встановлено зв'язок наявного захворювання з проходженням служби в органах внутрішніх справ з втратою працездатності в розмірі 65%.
25.05.2018 р. та 31.07.2018 р. Позивач звернувся до Відповідача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому вищої групи інвалідності. Відповідач листом «Про розгляд заяви» від 13.08.2018 р. № Б-39/51-01-18 відмовив у задоволенні заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому вищої групи інвалідності керуючись тим, що Позивачу підлягає нарахування і виплата одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому Законом України «Про Національну поліцію», а не Законом України «Про міліцію», у зв'язку з чим Позивач має право на перерахунок одноразової допомоги згідно пункту 4 частини 1 статті 97 Законом України «Про Національну поліцію» та Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 р. № 4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за № 163/28293 а також на підставі того що по справі № 752/9524/17 відкрите касаційне провадження.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно п.5 р. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (який набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
Відповідно до п.15 р. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
До набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" порядок виплати одноразової грошової допомоги регулювався нормами ст.23 Закону України "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання зазначеної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850).
Згідно п. 4 Порядку № 850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Аналогічну норму містить наказ Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 «Про затвердження Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» (далі Порядок № 4), а саме пункт 8 розділу ІV затверджено, якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії (п.2 Порядку № 850).
Пунктами 7 - 9 Порядку № 850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Згідно з ч.2 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", затверджено Порядком, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Згідно із п.1 р. ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
За пунктом 1 Розділу IV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Рішення про призначення виплати ОГД приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п.2 Розділу IV Порядку № 4).
Положеннями Порядку № 850 та Порядку № 4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби. Таким чином, заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.
Окрім того, наказом Міністерства внутрішніх справ України № 916 від 12.09.2016 "Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського стосовно випадків, за яких призначається ОГД, пункт 5 розділу I доповнено підпунктом 4 змісту щодо пов'язаності інвалідності поліцейського з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що є обставиною, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Судом встановлено, що, 07.11.2015 р. Позивача прийнято на службу до Департаменту поліції охорони Національної поліції України у відповідності до пункту 9 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію», як такий, що вияв бажання проходити службу в поліції. Тобто, з 07.11.2015 р. на Позивача, як на поліцейського, що вияв бажання проходити службу в поліції, поширюються норми Закону України «Про Національну поліцію», а порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком № 4.
У відповідності до частини 1 статті 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття а від так Відповідач не мав правого підґрунтя щодо відмови у здійсненні виплати одноразової грошової у зв'язку із встановленням йому вищої групи інвалідності мотивуючи тим, що вона оскаржується в касаційній інстанції.
Враховуючи викладене, суд погоджується з позицією Позивача щодо протиправності рішення Відповідача про відмову здійснити перерахунок при виплаті одноразової грошової допомоги.
Оскільки суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції Відповідача, суд вважає, що для належного захисту порушеного права Позивача в частині виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням Позивачу вищої групи інвалідності, слід зобов'язати Відповідача розглянути заяву Позивача від 25.05.2018 р. про виплату одноразової грошової допомоги згідно вимог Порядку № 4.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Підставами для визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній Законом компетенції органу, який видав цей акт.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись частиною 2 статті 2 КАС України із системного аналізу наведеного, суд приходить до висновку, що Відповідач, при винесенні оскаржуваного рішення, діяв без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість задоволення вимоги Позивача про зобов'язання Відповідача скласти висновок та прийняти рішення щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги згідно вимог Порядку № 4.
Відповідно до статті 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Відповідно до посвідчення серії МВ № 031647 позивач має пільги встановленні п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»
Таким чином, судовий збір у розмірі 368,20 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 243-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Державної установи "Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України" (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108981) у проведенні виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання.
Зобов'язати Державну установу «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України» (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108981) розглянути заяву від 25.05.2018 р. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ у спосіб, передбачений Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України» (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108981) на користь Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38004897, Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача 34310206084021) судовий збір у розмірі 368 (триста шістдесят вісім) гривень 20 копійок.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, НОМЕР_2, адреса: АДРЕСА_1, тел. НОМЕР_3.
Відповідач: Державна установа «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України», адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108981, тел. (044) 254-92-63.
Суддя В.І. Келеберда