
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
25 лютого 2019 року м. Київ № 640/2828/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Міністерства внутрішніх справ Українидо Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції Українипро визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Міністерство внутрішніх справ України з позовом (вх. №640/2828/19 від 18.02.2019) до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Іванюти І.М. від 13.11.2018 про накладення штрафу у розмірі 10 200 грн. у виконавчому провадженні №56361389;
- зобов'язати головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Іванюту І.М. винести постанову про закінчення виконавчого провадження №56361389.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п. 2 і 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві обов'язково зазначаються:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені в ст. 287 цього Кодексу. Зокрема, відповідно до норм ч. 3 ст. 287 КАС України, відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Дослідивши зміст поданої позовної заяви з додатками суд встановив, що позовні вимоги заявлені до неналежного відповідача (згідно даних титульного аркушу позовної заяви), а саме - до структурного підрозділу (відділу) органу державної виконавчої служби, а не до самого органу державної виконавчої служби, як то визначено процесуальними нормами, - Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Крім того, приписами ч. 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позовна заява Міністерства внутрішніх справ України подана до суду разом із заявою про поновлення цього строку. В обгрунтування причин пропуску строку звернення до суду із цим позовом з поважних підстав Міністерство посилається на обставину повернення ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2019 попередньо поданої позовної заяви з аналогічними позовними вимогами. Також позивач посилався на обставину сплати ним 26.12.2018 судового збору у розмірі 5 196,01 грн. за подання позовної заяви про оскарження постанови державного виконавця по виконавчому провадженню №56361389, на підтвердження чого надав суду роздруковані відомості з офіційного інтернет-сайту «Єдиний веб-портал використання публічних коштів» (далі - портал Є-data).
Розглянувши заяву про поновлення строку звернення до суду, оглянувши та проаналізувавши матеріали позову в сукупності з наявною інформацією в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду», суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач оскаржує постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Іванюти І.М. від 13.11.2018 про накладення штрафу ВП №56361389 та просить суд зобов'язати державного виконавця винести постанову про закінчення цього виконавчого провадження. Відповідно до відмітки вхідного штампу канцелярії на супровідному листі Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 13.11.2018 №56361389, оскаржувану постанову від 13.11.2018 ВП №56361389 позивач отримав 23.11.2018. Згідно цієї постанови від 13.11.2018 ВП №56361389 на Міністерство накладений штраф за неповне виконання рішення суду. Таким чином, зі змістом оскаржуваного рішення позивач був ознайомлений 23.11.2018.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України чітко визначено, що позовну заяву позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду:
- у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
- у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що у випадку оскарження рішень державного виконавця у судовому порядку особою - стороною виконавчого провадження, остання має керуватися саме відповідною нормою Кодексу адміністративного судочинства України, а не ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження». Аналогічний правовий висновок наведений у постановах Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №826/6149/17, від 02.08.2018 у справі №807/851/17, від 03.10.2018 у справі №826/14749/17, від 25.10.2018 у справі №813/3950/17.
З контексту наведеної норми ст. 287 КАС України вбачається, що позивач мав звернутися із цим позовом до суду до 03.12.2018 включно. Разом з тим, відповідно до даних автоматизованої бази даних «Діловодство спеціалізованого суду», суд встановив, що 11.12.2018 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Міністерства внутрішніх справ України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України з вимогами про визнання протиправною та скасування постанови від 13.11.2018 про накладення штрафу у виконавчому провадженні №56361389 та про зобов'язання головного державного виконавця Іванюту І.М. винести постанову про закінчення виконавчого провадження №56361389. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.12.2018 №640/20991/18 вказану позовну заяву залишено без руху (а саме у зв'язку з відсутністю у матеріалах позовної заяви документу, що підтверджує сплату судового збору в розмірі 3 524 грн. за подання позову до суду), з наданням Міністерству триденного строку на усунення недоліків такого позову. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2019 №640/20991/18 позовну заяву повернуто без розгляду на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, в тексті ухвали суду від 28.01.2019 зазначено, що недоліки зазначені в ухвалі суду про залишення позовної заяви без руху позивачем були усунуті частково (а саме: 11.01.2019 суду була надана роздруківка з порталу Є-data з відомостями про сплату судового збору за подання адміністративного позову лише у розмірі 3 219 грн.). За даними АІС «ДСС» ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2019 №640/20991/18 Міністерством внутрішніх справ України до суду апеляційної інстанції наразі не оскаржена.
В подальшому, 14.02.2019 Міністерство направила на поштову адресу суду цю позовну заяву (вих. №12/6-733 від 13.02.2019) до того самого відповідача та з аналогічними позовними вимогами, що була зареєстрована в суді 18.02.2019 за вх. №640/2828/19. При цьому, до цього позову позивачем в якості документального підтвердження сплати судового збору додана роздруківка з порталу Є-data з відомостями про сплату МВС України 26.12.2018 за подання адміністративного позову до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України по виконавчому провадженню №56361389 у сумі 5 196,01 грн.
У зв'язку з наведеним вище, суд дійшов висновку про неповажність вказаних позивачем в заяві від 13.02.2019 про поновлення строку звернення до суду підстав для поновлення пропущеного ним десятиденного строку для подання цього позову до суду.
Приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене вище, позивачу слід надати суду письмову пояснення (заяву), в тексті яких вказати інші підстави для поновлення строку звернення до суду із цим позовом, та надати документальне підтвердження на обгрунтування наведених обставин.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст.ст. 160, 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України, з урахуванням зауважень суду, - у кількості примірників для відповідача та для суду; письмових пояснень (заяви) із зазначенням інших підстав для поновлення строку, та з документальним підтвердженням таких.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва -
У Х В А Л И В:
1. Залишити позовну заяву Міністерства внутрішніх справ України без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок