Рішення № 80102926, 25.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
826/8262/18
Номер документу
80102926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 лютого 2019 року № 826/8262/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд»

до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд» (далі по тексту – позивач, ТОВ «Статус-Трейд») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі по тексту – відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29 березня 2018 року №0196681207 про нарахування штрафу в сумі 223 450,82 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржуване рішення податкового органу в частині нарахування грошового зобов’язання в сумі 110 888,32 грн. не відповідає вимогам чинного законодавства, адже податкові накладні №10 від 30 грудня 2017 року на суму ПДВ 304 150,87 грн., №16 від 30 грудня 2017 року на суму ПДВ 302 394,12 грн., №8 від 30 грудня 2017 року на суму ПДВ 201 167,15 грн., №6 від 30 грудня 2017 року на суму ПДВ 301 216,04 грн. направлено для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних за допомогою системи електронного документообігу – М.Е.Doc з дотриманням вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України – 12 січня 2018 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 червня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог у відзиві на адміністративний позов представник відповідача стверджує, що камеральною перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд» граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені статтею 201 Податкового кодексу України. При цьому, вказане порушення тягне за собою накладення на платників податків на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, визначеному пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Представником позивача подано до суду письмові пояснення у справі, у яких останній стверджує, що з урахуванням операційного часу, квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної мали бути направлені платнику податків не пізніше 14 січня 2018 року, чого з невідомих причин не відбулось.

На думку представника позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд» своєчасно та в повному обсязі виконало свої зобов’язання, передбачені статтею 201 Податкового кодексу України, для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, які складено 30 грудня 2017 року та зареєстровано 17 січня 2018 року.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

12 березня 2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75, в порядку пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю «Статус-трейд», за результатами якої складено відповідний акт перевірки №2417/26-15-12-07-20/41115387 від 12 березня 2018 року.

Перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за грудень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: податкової накладної №88 від 20 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 1 календарний день; податкової накладної №101 від 22 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 1 календарний день; податкової накладної №95 від 28 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 1 календарний день; податкової накладної №84 від 21 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 1 календарний день; податкової накладної №10 від 30 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 2 календарних дні; податкової накладної №16 від 30 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 2 календарних дні; податкової накладної №8 від 30 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 2 календарних дні; податкової накладної №6 від 30 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 2 календарних дні; податкової накладної №99 від 28 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 3 календарних дні; податкової накладної №45 від 10 грудня 2017 року з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів.

На підставі вказаних висновків акта перевірки податковим органом 29 березня 2018 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0196681207, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус-трейд» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 2 234 508,18 грн. застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 223 450,82 грн.

Незгода позивача із вказаним податковим повідомленням-рішенням зумовила його звернення до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

В силу приписів норм пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи та обґрунтувань позовних вимог, податкові накладні №№10, 16, 8, 6 складені 30 грудня 2017 року, а відтак граничним строком їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних є 15 січня 2018 року.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі по тексту – Порядок №1246 в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктами 10-12 Порядку №1246 передбачено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:

електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера);

електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Постачальник (продавець), що є фізичною особою - підприємцем, накладає електронний цифровий підпис у такому порядку:

електронний цифровий підпис фізичної особи - підприємця;

електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Після складення отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента податкової накладної у випадках, визначених Кодексом, накладення електронного цифрового підпису здійснюється у порядку, передбаченому для постачальника (продавця).

Після складення розрахунку коригування, що підлягає реєстрації отримувачем (покупцем), та накладення на нього постачальником (продавцем) електронного цифрового підпису відповідно до абзаців першого - шостого цього пункту такий розрахунок коригування надсилається для реєстрації отримувачу (покупцю), який накладає на нього власний електронний цифровий підпис у порядку, передбаченому для постачальника (продавця).

Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку отримує засоби електронного цифрового підпису в акредитованих центрах сертифікації ключів для такої особи та подає органу ДФС за основним місцем обліку (або за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) посилені сертифікати електронного цифрового підпису зазначеної особи. У такому разі електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку:

електронний цифровий підпис посадової особи, якій делеговано право підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування;

електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки платника податку (у разі наявності).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до вимог пунктів 14-15 Порядку №1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

При цьому, згідно пункту 2 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Операційний день триває з 0 до 23-ї години (пункт 3 Порядку №1246).

Крім того, вимогами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що підтвердженням дати і часу надання податкової накладної платником податку є дата і час, зафіксовані у квитанції. При цьому, на контролюючий орган покладено обов’язок щодо прийняття та реєстрації/відмови в реєстрації протягом операційного дня.

Як вбачається з наявних матеріалів, зокрема квитанцій, податкові накладні №№16, 10, 8, 6 від 30 грудня 2017 року надіслані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику 12 січня 2018 року о 20:34 та прийняті Державною фіскальною службою 12 січня 2018 року о 21:08. При цьому, у квитанціях вказано, що дані податкові накладні не містять помилок.

Тобто, вказані податкові накладні №№16, 10, 8, 6 від 30 грудня 2017 року надіслані платником податків протягом операційного дня та, як наслідок, 12 січня 2018 року контролюючий орган повинен був надіслати квитанцію про прийняття податкової накладеної або у разі виявлення порушення - квитанцію про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Представником контролюючого органу не надано до суду доказів надіслання позивачу квитанцій про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття. Більш того, представником відповідача не заперечується факт надіслання позивачем податкових накладних №№16, 10, 8, 6 від 30 грудня 2017 року 12 січня 2018 року.

В силу вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України у платника податку наявні підстави вважати, що такі податкові накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд зазначає, що податковою накладною №10 від 30 грудня 2017 року визначено суму ПДВ у розмірі 304 150,87 грн., податковою накладною №16 від 30 грудня 2017 року визначено суму ПДВ у розмірі 302 394,12 грн., податковою накладною №8 від 30 грудня 2017 року визначено суму ПДВ у розмірі 201 167,15 грн., податковою накладною №6 від 30 грудня 2017 року визначено суму ПДВ 301 216,04 грн., всього 1 108 883,18 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем виконано покладений на нього обов’язок щодо своєчасності реєстрації податкових накладних №№16, 10, 8, 6 від 30 грудня 2017 року та, як наслідок, відсутність підстав для застосування податковим органом штрафу за порушення строку їх реєстрації у розмірі 110 888,32 грн.

Тобто, у суду наявні підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29 березня 2018 року №0196681207 в частині застосування до позивача штрафу в розмірі 110 888,32 грн.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач, як суб’єкт владних повноважень, покладений на нього обов’язок доказування частково не виконав та не довів правомірність та обґрунтованість оскаржуваного позивачем рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в частині.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 72-77,139, 143, 243-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус-трейд» задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в місті Києві від 29 березня 2018 року №0196681207 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус-трейд» штрафу в розмірі 110 888,32 грн.

3.В іншій частині адміністративного позову відмовити.

4.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус-трейд» (01601, місто Київ, вулиця Мечникова, будинок 2, літера А, код ЄДРПОУ 41115387) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 663 (одна тисяча шістсот шістдесят три) гривні 32 копійки за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення”, Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.І. Кузьменко