Рішення № 80100456, 13.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2019
Номер справи
2040/5924/18
Номер документу
80100456
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 лютого 2019 р. № 2040/5924/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Зоркіної Ю.В.

при секретарі судового засідання – Пройдак С.М.,

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

визнати недійсним та скасувати Додаток 5 “Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску ” та таблицю 1 “Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями ” від 11.01.2018 року, поданий фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3;

зобов'язати Головне Управління Державної Фіскальної служби у Харківській області зарахувати до переплати фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування грошові кошти в розмірі 8448.00 грн.

Ухвалою суду від 27.07.2018 року в частині позовних вимог про визнання недійсним та скасування Додатку 5 “Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску ” та таблицю 1 “Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями ” від 11.01.2018 року, поданого фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 відмовлено у відкритті провадження.

Ухвалою суду від 27.07.2018 року відкрито провадження у справі в частині вимог про зобов'язання Головного управління Державної Фіскальної служби у Харківській області зарахувати до переплати фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування грошові кошти в розмірі 8448.00 грн.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що позивачкою сплачено подвійний єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а оскільки поданий звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подано з невідповідністю системі оподаткування та не за встановленою формою, то вказаний платіж не буде враховано відповідачем. До 2015 року існував порядок скасування звітів, що подано з внесеними до них помилковими даними, на цей час такий порядок відсутній.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнала, просила позовні вимоги залишити без задоволення, пославшись на те, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, підстави для зобов’язання управління вчинити дії по зарахуванню до переплати по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування грошові кошти в розмірі 8448.00 грн. відсутні, оскільки вказана сума самостійно визначена позивачкою.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Позивачка, пройшовши визначену діючим законодавством процедуру державної реєстрації набула статусу суб’єкта господарювання -фізичної особи підприємця, про що їй видано відповідне свідоцтво серії В02 № 217019 (а.с.9) та перебуває на обліку в Київській ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (а.с.10).

Судом встановлено, що 11.01.2018 року позивачкою подав до контролюючого органу Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суму нарахованого єдиного внеску Додаток 5 таблиця 1, замість таблиці 2. Згідно даних таблиці 1 позивачем самостійно обчислено суму нарахованого єдиного внеску у розмірі 8448,00 грн. (а.с. 15-16).

Представник позивача у судовому засіданні пояснив, що позивачці нарахована недоїмка в розмірі 8448.00 грн., яка була сплачена 18.07.2018 року, однак платники єдиного податку подають до органу ДФС звіт з ЄСВ за себе один раз на рік - до 10 лютого року, що настає за звітним періодом і заповнюють вони у звіті таблицю 2 додатка 5. У даному випадку позивач помилково заповнив таблицю 1 додатка 5, яку зобов'язані заповнювати підприємці, що знаходяться на загальній системі оподаткування.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Згідно п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.06.2018 року за № 962/32144, визначає процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - Звіт) до Державної фіскальної служби України, яка є центральним органом виконавчої влади, який реалізує, зокрема, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, її територіальних органів (далі - органи доходів і зборів).

Згідно пунктів 1,2 Розділу V вказаного Порядку у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за основним місцем обліку.

Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий страхувальником до закінчення строків подання звітності, визначених цим Порядком, який пройшов всі контролі при завантаженні до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб.

Якщо страхувальником до закінчення строку подання Звіту подаються за поточний звітний період лише окремі таблиці Звіту із зазначенням типу форми "скасовуюча", "додаткова", цей Звіт не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.

У разі виявлення страхувальником у Звіті після закінчення строку подання такого Звіту помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи, тобто страхувальник повинен сформувати та подати Звіт за попередній період, який містить перелік таблиць Звіту, відповідну таблицю із зазначенням типу форми "скасовуюча" з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю із зазначенням типу форми "початкова" із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб, при цьому таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку має містити дані щодо кожної застрахованої особи окремо.

Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не має містити таблиць 1-4 додатка 4 до цього Порядку. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв’язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається. Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5, 7 додатка 4 до цього Порядку, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу.

Суд звертає увагу на положення пункту 16 Розділу ІІ Порядку, згідно яких відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник.

Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що чинним законодавством передбачено виправлення помилок у Звіті або у окремих таблицях до такого Звіту, однак під час розгляду даної справи позивачем не було надано доказів подання до контролюючого органу уточнюючих документів до Звіту від 11.01.2018 року.

Крім того, позивачем також не надано під час розгляду даної справи доказів звернення до контролюючого органу із заявою про визнання недійсним та скасування Додатку 5 “Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску” та таблицю 1 “Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями” від 18.01.2018 року, поданих до Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

вирішив

Адміністративний позов залишити без задоволення .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі рішення виготовлено 26.02.2019

Суддя Зоркіна Ю.В.