
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2667/18
21 лютого 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Козівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) 06.12.2018 звернулась до суду з позовом до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач, або Козівське ОУ ПФУ Тернопільської області) в якому просив визнати відмову Козівського ОУ ПФУ Тернопільської області в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 викладену в листі від 31.10.2018 №3583/05 протиправною та зобов'язати зарахувати до страхового стажу період роботи з 18.06.1984 по 22.07.1988 та призначити йому пенсію за віком.
Ухвалою суду від 10 грудня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження.
Козівське ОУ ПФУ Тернопільської області 26.12.2018 надано відзив на позовну заяву (аркуш справи 27-28), відповідно до змісту якого проти задоволення адміністративного позову заперечує. У відзиві, зокрема, зазначено, що за періоди роботи з 18.06.1984 по 22.07.1988 в тресті "Тернопільсільбуд" пересувна механізована колона №340 записаний в трудовій книжці із виправленням, а саме, виправлено дату наказу про прийняття на роботу. Оскільки позивачем не подано уточнюючої довідки про підтвердження трудового стажу, тому цей період роботи не зараховано до загального стажу роботи.
Таким чином, загальний трудовий стаж позивача становить 22 роки 22 дні, при необхідному 25 років, тому в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відмовлено правомірно.
Позивач 04.01.2019 подав відповідь на відзив (аркуш справи 41-42) та 24.01.2019 заяву про зміну предмета позову (аркуш справи 53).
В заяві про збільшення позовних вимог позивач просить:
- визнати рішення Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову в призначені пенсії за віком ОСОБА_1 викладене в протоколі №192250000181 комісії Зборівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області по розгляду питань, пов'язаних з призначенням пенсії від 31.10.2018 протиправним;
- зобов'язати Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати до страхового стажу період роботи з 18.06.1984 по 22.07.1988 в Тресті "Тернопільсільбуд" пересувна механізована колона №340;
- зобов'язати Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 10.10.2018.
В судовому засіданні 12.02.2019 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду по суті.
В судове засідання 21.02.2019 позивач та представник позивача не прибули, подали заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання 21.02.2019 не прибув, також подав заяву про розгляд справи без участі їхнього представника та зазначено, що проти задоволення позову заперечили з підстав, наведених у відзивах на позов, просили відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач змінював прізвище, ім'я та по батькові, а саме, з ОСОБА_2 на ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про переміну прізвища, імені, по батькові №007868 від 07.08.2003 (аркуш справи 10).
ОСОБА_1 25.10.2018 звернувся до Козівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення їй пенсії за віком.
Листом відповідач від 31.10.2018 №3583/05 повідомив, що Зборівський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області згідно протоколу комісії від 31.10.2018 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком (аркуш справи 13).
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Підпунктами 4, 23 частини 1 Європейської соціальної хартії від 03 травня 1996 року, ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої) № 137-V 14 вересня 2006 року визначено, що всі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Як видно з протоколу комісії Зборівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області по розгляду питань, пов'язаних з призначенням пенсії від 31.10.2018 №192250000181, згідно наданих документів та індивідуальних відомостей за період з липня 2000 по 30.09.2018 страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 22 дні, враховуючи наведене комісія вирішила в призначенні пенсії за віком відмовити за відсутності необхідного стажу роботи (аркуш справи 14).
Такий висновок Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зробило на підставі того, що період роботи з 18.06.1984 по 22.07.1988 в тресті "Тернопільсільбуд" пересувна механізована колона №340 записаний в трудовій книжці із виправленням, зокрема виправлено дату наказу про прийняття на роботу. Оскільки позивачем не подано уточнюючої довідки про підтвердження трудового стажу, тому цей період роботи не зараховано до загального стажу роботи. Таким чином, загальний трудовий стаж позивача становить 22 роки 22 дні, при необхідному 25 років, тому в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відмовлено, як зазначено у відзиві на адміністративний позов.
Згідно записів трудової книжки позивача серії БТ-І №0891741, з 18.06.1984 по 22.07.1988 ОСОБА_2 (ОСОБА_1) прийнятий на посаду столяра 3-го розряду в Тресті "Тернопільсільбуд" пересувна колона №340 (аркуш справи 11-12).
Дійсно, на сторінці 5 в графі 4 запису №9 від 18.06.1984 видно виправлення в даті наказу про прийняття на роботу.
Також, міститься запис в трудовій книжці, що 01.04.1986 перейменовано роботодавця з Трест "Тернопільсільбуд" пересувна механізована колона №340 в МПМК -10 Тернопільський "Облагробуд".
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджено постановою КМ України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Уразі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Встановлено, що документи Трест "Тернопільсільбуд" ПМК №340 (МПМК-10) та копії архівних документів про будівництво школи №1 у м.Зборів на зберігання в архівний відділ не поступали, що підтверджується листом Зборівської районної державної адміністрації від 28.11.2018 №44 (аркуш справи 45).
Також, в судовому засіданні був допитаний свідок - ОСОБА_3, який працював старшим інспектором відділу кадрів ПМК №340 Трест "Тернопільсільбуд" та зазначив, що дійсно ОСОБА_1 працював з ним в даній організації з 18.06.1984 по 22.07.1988 та при заповненні трудової книжки в даті наказу про прийняття на роботу, ним з власної неуважності було допущено помилку.
Також в судовому засіданні були допитані свідки - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які зазначили, що позивач дійсно працював з 18.06.1984 по 22.07.1988 в тресті "Тернопільсільбуд" ПМК №340.
Враховуючи зазначене, суд не погоджується з позицією відповідача про незарахування позивачу в загальний стаж роботи період з 18.06.1984 по 22.07.1988, оскільки той факт, що у вищезазначені періоди, ОСОБА_1 працював в тресті "Тернопільсільбуд" ПМК №340 підтверджується записами його трудової книжки та показаннями свідків.
Таким чином, судом встановлено, що загальний стаж роботи позивача становить більше 25 років і відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він має право на призначення пенсії по віку.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії стала виправлення у трудовій книжці щодо дати наказу про прийняття на роботу, оскільки така позиція відповідача на думку суду носить формальний характер, та не може слугувати підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист - отримання пенсії за віком.
Суд вважає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17, де зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність оскаржуваного рішення щодо не зарахування до загального стажу роботи ОСОБА_1 в тресті "Тернопільсільбуд" ПМК №340, а тому позовні вимоги є обґрунтованими.
Частиною 1 статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
В ході судового розгляду судом встановлено, що позивачу виповнилося 60 років, до відповідача звернувся із заявою 25.10.2018, а тому суд прийшов до висновку про необхідність зобов'язати відповідача призначити та виплачувати пенсію позивачу починаючи з 10.10.2018, тобто з дня, що настає за днем досягнення ним пенсійного віку.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення в повному обсязі.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Зборівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області по розгляду питань, пов'язаних з призначенням пенсій від 31.10.2018, яке оформлене протоколом №192250000181 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
3. Зобов'язати Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 18.06.1984 по 22.07.1988 в Тресті "Тернопільсільбуд" пересувній механізованій колоні №340.
4. Зобов'язати Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 10.10.2018.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 (вісімдесят) коп.
Реквізити сторін:
позивач - ОСОБА_1: 47201, Тернопільська область, Зборівський район, м.Зборів, РНОКПП НОМЕР_1;
відповідач - Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області: 47600, Тернопільська область, Козівський район, смт. Козова, вул.Грушевського, 26, код ЄДРПОУ 40377163.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 лютого 2019 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.