
Справа № 560/4410/18
РІШЕННЯ
іменем України
15 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Житниця Поділля" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Житниця Поділля" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.09.2018 №0008851411, №0008861411, №008871411, №0008881411, №0008891411, №0008921411, №0008901411, №0008931411, №0008941411, №0008951411, №0008961411, №0008971411.
Ухвалою від 26.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що визначаючи до сплати суму єдиного податку, керувався вимогами пункту 289.2 статті 289, пункту 292-1.2 статті 292-1 та пунктом 8 підрозділу 6 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, відповідно до яких індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100 відсотків. Будь-яких обмежень щодо застосування пункту 6 підрозділу 6 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України чинне законодавство не містить. Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Держгеокадастру, коефіцієнт нормативної грошової оцінки земель за 2016 рік становить 100%. Вважає спірні податкові повідомлення-рішення протиправними, оскільки коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2017 рік, при визначенні бази оподаткування єдиним податком за 2017 рік для платників єдиного податку четвертої групи, має складати 100%, а не 112,4%.
У відзиві на позов відповідач вказав, що за інформацією Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Державної служби статистики України, Міністерства фінансів України, Державної фіскальної служби України індекс споживчих цін у 2016 році становить 112,4%. Платник податку, обчислюючи базу оподаткування єдиного податку за 2017 рік, розрахував її з врахуванням нормативної грошової оцінки земельних ділянок та з застосуванням коефіцієнта індексації 1 замість 1,124, внаслідок чого занизив податкове зобов'язання з єдиного податку на суму 293286,15 грн. Тому вважає правомірними спірні податкові повідомлення-рішення.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що Держгеокадастр на своєму офіційному веб-сайті в розділі "Грошова оцінка земель" опублікував оголошення, в якому зазначив, що коефіцієнт нормативної грошової оцінки земель за 2016 рік становить 100%. Листи Державної служби статистики України та Міністерства фінансів України не визначають коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, а інформують інший державний орган про індекс споживчих цін у 2016 році. Тому не можуть застосовуватись як підстава для застосування індексу споживчих цін для визначення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог ТОВ "Житниця Поділля" відмовити в повному обсязі.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив таке.
Позивач - ТОВ "Житниця Поділля" є сільськогосподарським товаровиробником частка сільськогосподарського товаровиробництва якого перевищує 75%. Відповідно до пункту 291.4 статті 294 Податкового кодексу України є платником єдиного податку четвертої групи.
На підставі направлень від 18.06.2018 №1834, №1835, від 27.06.2018 №1964 Головне управління ДФС у Хмельницькій області здійснило документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Житниця Поділля" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, валютного - за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2015 по 31.03.2018.
За наслідками перевірки складений акт від 09.08.2018 №1329/22-01-14-011/32883721, яким зафіксоване порушення, зокрема, пункту 292-1.2 статті 292-1 Податкового кодексу України, заниження ТОВ "Житниця Поділля" єдиного податку за 2017 рік в сумі 293286,15 грн.
На підставі зазначеного акту відповідач виніс податкові повідомлення-рішення від 04.09.2018 №0008851411, №0008861411, №008871411, №0008881411, №0008891411, №0008921411, №0008901411, №0008931411, №0008941411, №0008951411, №0008961411, №0008971411, якими збільшив позивачу податкове зобов'язання з єдиного податку на загальну суму 293286,15 грн та нарахував штрафні санкції на загальну суму 73321,55 грн.
У грудні 2018 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними та скасування цих податкових повідомлень-рішень.
Досліджуючи правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, суд враховує таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до пункту 292-1.2 статті 292-1 Податкового кодексу України базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Загальний порядок індексації нормативної грошової оцінки земель в цілях застосування податкового законодавства визначений статтею 289 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 289.2 якої центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Пунктом 8 підрозділу 6 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100 відсотків; для земель несільськогосподарського призначення - 106 відсотків.
За змістом пункту 5 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України індекс споживчих цін за 2015 та 2017 роки, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи, застосовується із значенням 100 відсотків.
При цьому, будь-яких застережень чи обмежень щодо застосування підрозділу 6 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України чинне законодавство не містить.
Отже, Податковим кодексом України не врегульований розмір індексу споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи у 2017 році.
Разом з тим, відповідно до пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повноваження щодо інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель належать Центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, тобто Держгеокадастру.
Листом від 11.01.2018 №6-28-0.22-244/2-18 Держгеокадастр повідомив, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь за 2016 рік становить 1, цей коефіцієнт оприлюднений Держгеокадастром на офіційному сайті.
Таким чином, позивач правомірно застосував коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель (сільськогосподарських угідь) за 2016 рік.
Отже, висновки контролюючого органу щодо заниження позивачем бази оподаткування єдиним податком за 2017 рік у зв'язку з незастосуванням індексу споживчих цін в розмірі 1,24 є безпідставними.
Посилання відповідача на інформацію Державної служби статистики України, відповідно до якої індекс споживчих цін за 2016 рік становив 112,4%, як на підставу для застосування до позивача відповідальності за заниження бази оподаткування єдиного податку для платників податку четвертої групи за 2017 рік, суд вважає необгрунтованими, оскільки відповідно до Податкового кодексу України єдиним органом, який розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель, є Держгеокадастр. Саме цей орган застосовує індекс споживчих цін для розрахунку коефіцієнту нормативної грошової оцінки земель в порядку пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, та, відповідно несе відповідальність за правомірність використання такого коефіцієнту для обрахунку індексу споживчих цін.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У пункті 110 рішення у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаг" та Вуліч проти Швеції" Європейський суд з прав людини визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, в зв'язку з чим адміністративний позов необхідно задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 04.09.2018 №0008851411, №0008861411, №008871411, №0008881411, №0008891411, №0008921411, №0008901411, №0008931411, №0008941411, №0008951411, №0008961411, №0008971411.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Житниця Поділля" 5499,12 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 лютого 2019 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Житниця Поділля" (вул. Грушевського, 169 А, Красилів, Красилівський район, Хмельницька область, 31000 , код ЄДРПОУ - 32883721) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя ОСОБА_2