Рішення № 80099940, 25.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
637/1516/18
Номер документу
80099940
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

25 лютого 2019 р. № 637/1516/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (далі по тексту – відповідач1, Куп’янське ОУПФУ), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту – відповідач2, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Відповідача щодо непризначення пенсії, та надання будь-якої офіційної відповіді протягом 10 днів з дня звернення;

- скасувати рішення Комісії ГУ ПФУ в Харківській обл. №252/1 1-18 від 03.10.2018 року про часткове визнання пільгового стажу роботи, в частині підтвердження стажу роботи у період з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року за професією стержняр 2 розряду за Списком №2 (1 рік 9 місяців 13 днів);

- зобов'язати Відповідача зарахувати Позивачу період роботи з 18.11.1986 р. по 21.03.1994 р. на посадах: стержняра 2 розряду; стержняра машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці 2 розряду: стержняра машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці 3 розряду; в цеху ЧЛЦ №2 ВАТ “Куп'янський ливарний завод” до пільгового стажу (7 років 3 місяці 13 днів) за Списком №1;

- зобов'язати Відповідача призначити та виплатити Позивачу пенсію на пільгових умовах за Списком №1 у відповідності до п. “а” ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” з моменту первинного подання звернення до Відповідача з 01.06.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.06.2018 року позивачем було подано заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до Шевченківського відділу Куп'янського Об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області. Проте в порушення ст. 82 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», позивачу протягом 10 днів не було надано ніякої відповіді, ані про призначення, ані про відмову .

Протягом місяця позивач неодноразово звертався до відповідача щодо вирішення питання. 07.08.2018 року подано скаргу на бездіяльність відповідача на Урядову ОСОБА_2. Відповідь надійшла на початку листопада за номером 03.10.2017 №ПА-8490773, ПА-8551649, в якій повідомляється про прийняте Комісією рішення №252/11-18 від 03.10.2018 року про часткове підтвердження стажу роботи у період з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року за професією стержняр за Списком №2 (1 рік 9 місяців 13 днів); з 01.09.1988 року по 01.03.1994 року за професією стержняр машинної формовки на автоматах у нагрівальній оснастці чугунноливарного цеху №2 (з 01.04.1992р. стержняр машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці) за Списком №1 (5 років 6 місяців). Офіційну відповідь з відмовою відповідача у призначенні пенсії з оригіналом рішення позивачем не отримано.

А отже, пільговий стаж за Списком №1 врахований тільки частково, а тому призначення пенсії позивачу пропонує лише в 55 років.

Вважає протиправними дії відповідача, у зв’язку з чим просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу і отримана уповноваженою особою 02.01.2019 року (а.с.36).

Ухвалою від 30 січня 2019 року залучено до розгляду справи у якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Відповідач1, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволені позову зазначивши, що 01.06.2018 року позивач звернувся до відповідача на консультацію стосовно надання переліку документів для оформлення пенсії на пільгових умовах відповідно ст. 114 Закону України № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) та отримав роз’яснення і перелік необхідних документів.

У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, які створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, міста Києва та Севастополя.

Куп’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області не наділене законодавцем правом підтверджувати періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Відповідно до Постанови Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за № 1231/13105 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років»

Враховуючи той факт, що період пільгового стажу рахується за ліквідованим підприємством, позивачу було рекомендовано підготувати та подати документи на розгляд комісії при головному управлінні з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років.

На особистому прийомі 09.07.2018 року Позивач передав неповний пакет документів на комісію, а саме відсутній витяг з державного реєстру про ліквідацію підприємства про що йому було повідомлено особисто.

06.08.2018 року заявником було надано витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про ліквідацію підприємства.

16.08.2018 року пакет документів направлено до Головного управління на комісію з питань підтвердження пільгового стажу роботи на посадах, що дають право призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років.

03.10.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років № 252/11-18, а саме: підтвердити стаж роботи ОСОБА_1 у період з 18.11.1986 року по 31.08.1988 рік по професії стержняр за Списком №2; з 01.09.1988 року по 01.03.1994 рік за професією стержняр машинної формовки на автоматах у нагрівальній оснастці чугуноливарного цеху №2 (з 01.04.1992 року стержняр машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці) за Списком № 1.

08.11.2018 року позивачу на особистому прийомі було надано копію рішення Комісії та роз’яснено право виходу на пенсію на пільгових умовах відповідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) та повернено трудову книжку, архівні довідки, витяги з наказів та інші документи під підпис за вимогою заявника.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).

За приписами п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Вказаним додатком встановлено форму заяви, з якою має звертатися особа, яка просить про призначення її пенсії.

Згідно п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший.

Таким чином, в органу Пенсійного фонду виникає обов'язок прийняти рішення за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком.

Представник відповідача2, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволені позову зазначивши, що згідно з копією наказу ВАТ "Куп'янський ливарний завод" від 07.03.1996 № 13-1 "Про атестацію робочих місць" право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 підтверджено стержнярам машинного формування, зайнятим виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці.

Період роботи ОСОБА_1 з 18.11.1986 по 31.08.1988 за професією стержняр Головним управлінням підтверджений за Списком № 2, оскільки в цей період був чинний Список № 2 від 22.08.1956 № 1173.

ОСОБА_1 в заяві про підтвердження стажу роботи від 16.08.2018 просив підтвердити стаж роботи у період з 18.11.1986 по 01.03.1994 за Списком № 1.

Комісія при Головному управлінні, розглянувши заяву ОСОБА_1 та надані документи прийняла рішення від 03.10.2018 р. № 252/11-18, яким підтвердила стаж роботи ОСОБА_1 у період з 18.11.1986 по 31.08.1988 за професією стержняр за Списком № 2, у період з 01.09.1988 по 01.03.1994 за професією стержняр машинної формовки на автоматах у нагрівальній оснастці чугуноливарного цеху № 2 (з 01.04.1992 стержняр машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці) за Списком №1.

Вважає, що рішення від 03.10.2018 № 252/11-18 про результати розгляду заяви винесене без порушення норм чинного законодавства.

Позивач до матеріалів справи надав відповідь на відзив, у якій підтримав свою правову позицію та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, а тому суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

01.06.2018 року позивачем подано заяву до Шевченківського відділу Куп'янського Об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області.

Рішенням про результати розгляду заяви від 03.10.2018 року №252/11-18 позивачу підтверджено стаж роботи у період з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року за професією стержняр за Списком №2, з 01.09.1988 року по 01.03.1994 року за професією стержняр машинної формовки на автоматах у нагрівальній оснастці чугунноливарного цеху №2 (з 01.04.1992 р. стержняр машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці) за Списком №1 (а.с.20).

Листом від 03.10.2018 позивачу повідомлено про прийняте рішення №252/11-18 від 03.10.2018 року про часткове підтвердження стажу роботи у період з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року за професією стержняр за Списком №2 (1 рік 9 місяців 13 днів); з 01.09.1988 року по 01.03.1994 року за професією стержняр машинної формовки на автоматах у нагрівальній оснастці чугунноливарного цеху №2 (з 01.04.1992 р. стержняр машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці) за Списком №1 (5 років 6 місяців) та зазначено, що позивач набуває права за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. 1) п.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» після досягнення 55 років (а.с.21).

Позивач не погодився з прийнятим рішенням, у зв’язку з чим звернувся до суду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Відповідно до положень вказаної статті, порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 цього Закону.

У відповідності до списку № 1 виробництва робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Постановою КМ СРСР №10 від 26.01.1991р. (із змінами згідно Постанови КМ СРСР №497 від 23.07.1991р.).

Відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок № 637), передбачено також, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

За приписами частини 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Виходячи із аналізу вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що за відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право особи на призначення на пенсії на пільгових умовах, орган Пенсійного фонду приймає уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, а у разі відсутності правонаступника періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах підтверджується в окремому порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

При цьому, обов'язок перевіряти документи, подані для призначення (перерахунку) пенсій покладений на органи Пенсійного фонду.

Згідно даних трудової книжки вбачається, позивач з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року працював стержнярем 2 розряду, а з 01.09.1988 по 22.03.1994 року за професією стержняр машинної формовки на автоматах у нагрівальній оснастці чугунноливарного цеху №2 (з 01.04.1992 р. стержняр машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці)

Відповідно до наказу № 13-І від 07.03.1996 року підтверджено право на пільгову пенсійне забезпечення за списками №1 та №2 на робочих місцях (а.с.9-12).

Згідно цього наказу до списку №1 віднесено стержняра машинної формовки, зайнятого виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці та до списку №2 віднесено стержняра машинної та ручної формовки.

Будь - яких уточнюючих довідок на підтвердження зарахування стажу з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року до списку №1 позивачем до пенсійного органу та до суду не надано.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Міністерством праці України разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Матеріали справи містять відповідний наказ про атестацію робочих місць та копію трудової книжки позивача з відповідними записами.

Таким чином, відсутність підтвердження факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1 у період з з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року не породжує виникнення у особи права на зарахування не підтвердженого атестацією періоду роботи до пільгового стажу за списком №1.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 30.01.2018 (справа №506/384/17), у постанові Верховного Суду України від 12.04.2016 (справа №477/2598/14) та від 02.05.2018 (справа №641/1936/17).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, орган Пенсійного фонду України не діяв протиправно.

У зв’язку з чим, у задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дії відповідача щодо непризначення пенсії, скасування рішення Комісії ГУ ПФУ в Харківській обл. №252/1 1-18 від 03.10.2018 року про часткове визнання пільгового стажу роботи, в частині підтвердження стажу роботи у період з 18.11.1986 року по 31.08.1988 року за професією стержняр 2 розряду за Списком №2 (1 рік 9 місяців 13 днів), зобов'язання відповідача зарахувати позивачу період роботи з 18.11.1986 р. по 21.03.1994 р. на посадах: стержняра 2 розряду; стержняра машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці 2 розряду: стержняра машинної формовки, зайнятий виготовленням стержнів у нагрівальній оснастці 3 розряду; в цеху ЧЛЦ №2 ВАТ “Куп'янський ливарний завод” до пільгового стажу (7 років 3 місяці 13 днів) за Списком №1 та зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію на пільгових умовах за Списком №1 у відповідності до п. “а” ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” з моменту первинного подання звернення до відповідача з 01.06.2018 р. слід відмовити.

Щодо вимоги позивача про визнання неправомірними дії відповідача щодо ненадання будь-якої офіційної відповіді протягом 10 днів з дня звернення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженим постановою правління ПФУ 25.11.2005р. №22-1 (далі - Порядок 22-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

У пункті 7 Порядку 22-1 міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Згідно з пунктом 30 Порядку 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;

в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку 22-1).

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).

Аналізуючи наведені норми права можна дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Судом встановлено, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону №1058-IV, та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак відповідач не мав підстав для прийняття відповідного рішення. Зазначені обставини позивачем не спростовано та відповідних документів до суду не надано.

Дані висновки підтверджені постановою Верховного Суду від 19 квітня 2018 року по справі №601/198/16.

У зв’язку з чим, у задоволенні вказаної позовної вимоги слід відмовити.

Щодо наданих позивачем письмових показань свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 65 КАС України як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з’ясувати у справі.

Свідок викликається в судове засідання з ініціативи суду або учасників справи. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен зазначити його ім’я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може дати показання.

Свідок зобов’язаний з’явитися до суду за його викликом і дати правдиві показання про відомі йому обставини. За відсутності заперечень учасників справи свідок може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд може дозволити свідку брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції незалежно від заперечень учасників справи, якщо свідок не може з’явитися до суду через хворобу, похилий вік, інвалідність або з інших поважних причин.

Суд зазначає, що розгляд даної справи призначено в порядку спрощеного провадження відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику сторін. У зв’язку з чим надані письмові свідчення не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки особи що надали не були допитані у судовому засіданні безпосередньо судом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 25 лютого 2019 року.

Суддя Бадюков Ю.В.