Рішення № 80099890, 29.01.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
320/6420/18
Номер документу
80099890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А3085
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2019 року № 320/6420/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М., за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Військової частини А3085 до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Військова частина А3085 (далі – Військова частина, позивач) з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі – ГУ ДФС у Київській області, відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 23.08.2018 №0043345102 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 відкрито провадження у справі №320/6420/18 та визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки відповідач дійшов необґрунтованих висновків про порушення позивачем вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Позивач зазначає, що Військова частина своєчасно та в повному обсязі сплачувала єдиний соціальний внесок шляхом перерахування суми на рахунок органів доходів і зборів, що підтверджується платіжними дорученнями. Зокрема, вказує, що помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов’язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов’язання у визначений законом строк, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві на позовну заяву зазначив, що за даними інтегрованої картки платника податку інформаційної системи органу доходів і зборів виявлено недоплату єдиного соціального внеску Військовою частиною А3085. Як з’ясувалось, позивачем єдиний внесок сплачено на невідповідні рахунки. Вказав, що заяви про перерахування коштів на вірні рахунки позивачем подано вже після настання граничного терміну сплати суми узгодженого зобов’язання, а тому такі кошти було зараховано як суму узгодженого зобов’язання із порушенням строку сплати. Тому відповідач вважає, що правомірно застосував до позивача штрафні санкції за порушення строків сплати.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що всі сплачені податки і збори незалежно від того, до якого бюджету вони сплачені, в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок – єдиний казначейський рахунок, а зарахування податку на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів. Відповідно шкоди державним інтересам у вигляді несплати (неперерахування) чи несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) не завдано.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених у ньому.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у відзиві та просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що Військова частина А3085 (код за ЄДРПОУ 26615319, Київська область, Переяслав-Хмельницький район, смт. Дівички-1) є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування.

Під час судового засідання встановлено, що у період з 21.06.2017 по 29.08.2017 Військовою частиною А3085 було перераховано єдиний соціальний внесок на рахунок Броварської ОДПІ згідно з наступними платіжними дорученнями: №278 від 10.05.2017 на суму 1 155 474,53 грн.; №307 від 17.05.2017 на суму 19 399,13 грн.; №308 від 17.05.2017 на суму 174 419,65 грн.; №316 від 19.05.2017 на суму 207 530,78 грн.; №321 від 24.05.2017 на суму 122 094,94 грн.; №333 від 26.05.2017 на суму 4 263,11 грн.; №338 від 30.05.2017 на суму 23 074,60 грн.; №368 від 07.06.2017 на суму 1 044 225,47 грн.; №373 від 09.06.2017 на суму 91 622,99 грн.; №399 від 15.06.2017 на суму 40 695,16 грн.; №400 від 15.06.2017 на суму 220 516,21 грн.; №411 від 20.06.2017 на суму 135 440,38 грн.; №428 від 26.06.2017 на суму 18 387,82 грн.

За даними інтегрованої картки платника податку інформаційної системи органу доходів і зборів виявлено недоплату Військовою частиною А3085 єдиного соціального внеску, зокрема, сплату єдиного внеску на невідповідні рахунки.

У вказаних Військовою частиною А3085 платіжних дорученнях зазначено розрахунковий рахунок, на який перераховувались кошти № 37196201021017, замість 37195202021017.

З метою виправлення помилки Військовою частиною А3085 до відповідача була направлена заява з проханням перерахувати з невірно вказаного рахунку помилково перераховані кошти на правильний рахунок.

Відповідно до рішення ГУ ДФС у Київській області від 30.08.2018 № НОМЕР_1 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Військової частини А3085 (код за ЄДРПОУ 26615319) застосовано штраф у розмірі 109 781,86 грн. за період з 21.06.2017 по 29.08.2017 та нарахована пеня у розмірі 7456,65 грн., а всього в сумі 117238,51 грн.

Не погодившись з прийнятим ГУ ДФС у Київській області рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 117238,51 грн., 06.09.2018 Військова частина А3085 звернулась до ДФС України із скаргою щодо скасування рішення від 23.08.2018 №0043345102, винесеного ГУ ДФС у Київській області.

Розглянувши вказану скаргу Військової частини, 17.10.2018 ДФС України прийняла рішення вих. №18801/5/99-99-11-02-02-25, яким скаргу залишено без розгляду.

Не погоджуючись з вказаним рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.

Ч. 10 ст. 9 вказаного Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з п. 5 повернення коштів здійснюється у випадках помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719.

У разі задоволення Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає Заяву з відміткою про підтвердження повернення Коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності (п. 7 Порядку № 6).

Отже, вищезазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів.

З огляду на зазначене суд вважає, що позивачем зобов'язання зі сплати єдиного внеску виконані вчасно, у встановлені Законом терміни для такої сплати. Помилка при зазначенні невідповідного рахунку, не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску.

Аналогічна правова позиція, викладена в постанові Верховного суду від 21.02.2018 у справі № 813/1008/16.

Враховуючи наведені обставини, а саме те, що помилка позивача у зазначенні рахунку 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування» при перерахуванні єдиного соціального внеску згідно з платіжними дорученнями у травні-червні 2017 року не може слугувати підставою для застосування до нього штрафних санкцій за несплату несвоєчасну сплату внеску, тому рішення ГУ ДФС у Київській області від 23.08.2018 №0043345102 є протиправним та підлягає скасуванню.

З аналізу матеріалів справи та норм права, суд дійшов висновку, що позивачем своєчасно сплачено (перераховано) єдиний внесок до державного бюджету, проте на невідповідний рахунок, а отже, в даному випадку відсутні підстави для застосування штрафу та пені відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Таке правозастосування узгоджується з висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 16.06.2015 у справі №21-377а15 та в Постанові Верховного Суду від 22.05.2018 №815/2405/16 ( №К/9901/27053/18), який має враховуватись при застосуванні норм права у подібних правовідносинах відповідно до п.п. 8 п. 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про визнання протиправним та скасування рішення, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області №0043345102 від 23 серпня 2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 04 лютого 2019 р.