Рішення № 80099802, 13.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2019
Номер справи
520/9704/18
Номер документу
80099802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

13 лютого 2019 р. №520/9704/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,

за участю: представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання скасувати вимогу, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просило суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:

- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Харківській області щодо формування та направлення вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.08.2018 №Ю-3-25;

- зобов'язати ГУ ДФС у Харківській області скасувати вимогу від 02.08.2018 №Ю-3-25.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: оскаржувана вимога № Ю-3-25 від 02.08.2018 сформована станом на 31.07.2018 у розмірі 1 255 409, 12грн. Раніше, 05.05.2018 відповідачем була сформована вимога № Ю-3-25 станом на 31.04.2018 у розмірі 1 716 183,58 та направлена до відділу державної виконавчої служби по Куп'янському, Шевченківському районах та місту Куп'янськ для примусового виконання. Тобто, виходячи із аналізу цих двох вимог, і вимога № Ю-3-25 від 02.08.2018 (є предметом оскарження у даній справі), і вимога від 05.05.2018 містять один і той же борг, який вже стягується органами державної виконавчої служби.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача – ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

В судове засідання представник позивача не прибув, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином, від представника позивача - в.о. директора КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської МР Харківської області - ОСОБА_3 через канцелярію суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача.

Представник відповідача - ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях на позов обставини.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Комунальне підприємство "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області (далі - КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської МР Харківської області) зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку як платник податків, є платником єдиного внеску.

Судом встановлено, що позивач, станом на 26.04.2018, мав заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 17716183,58 грн, що підтверджується інтегрованою карткою платника єдиного внеску (а.с.32-41).

Суд зазначає, що позивачем не оспорюється в даному розгляді справи факт наявності та розмір суми заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з наявним у позивача боргом, контролюючим органом 05.05.2018 була сформована вимога № Ю-3-25, станом на 31.04.2018, у розмірі 1716183,58 грн (а.с.13). Зазначена вимога була направлена відповідачем до відділу державної виконавчої служби по Куп'янському, Шевченківському районах та місту Куп'янськ для примусового виконання. Так, постановою державного виконавця від 30.07.2018 відкрито ВП №56867058 (зворотна сторона а.с.14)

Проте, судом встановлено, що постановою відділу державної виконавчої служби по Куп'янському, Шевченківському районах та м. Куп'янськ від 13.12.2018 ВП №56867058 повернуто вказаний виконавчий документ, оскільки відповідно до повідомлення стягувача вказана вимога вважається недійсною.

Також судом встановлено, що податковим органом було сформовано та направлено на адресу позивача вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.08.2018 №Ю-3-25, станом на 31.07.2018, з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 1255409,12 грн (а.с.7).

Зазначену вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.08.2018 №Ю-3-25 позивач оскаржив до ДФС України (а.с.8-9).

Рішенням від 17.10.2018 №33781/6/99-99-11-02-02-25 (а.с.12) ДФС України вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.08.2018 №Ю-3-25 залишено без змін, а скаргу КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської МР Харківської області - залишено без задоволення.

Згідно п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України - платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п.57.1 ст.57 ПК України - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п.1 п. 1 розділу 2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 4495, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою – підприємцем, якщо виконувані ним роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п. 4 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника – юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника – фізичної особи).

Відповідно до п. 1 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів із дня її винесення.

Згідно п. 5 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов’язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.

Орган доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності): надсилає її в порядку, встановленому законом, до органу державної виконавчої служби (до початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів).

Якщо платник частково сплатив суми недоїмки, та/або фінансових санкцій, та/або пені, зазначені у вимозі, до завершення строку остаточного узгодження, до органів державної виконавчої служби/органів Казначейства вимоги, які набрали чинності, пред’являються з урахуванням погашених сум боргу на дату пред’явлення.

Відповідно до п. 6 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо сума боргу (недоїмки), зазначена у вимозі, погашається платником, органами державної виконавчої служби або органами Казначейства - у день, протягом якого відбулося таке погашення суми боргу (недоїмки) в повному обсязі.

Суд зазначає, що, оскільки згідно даним ІКП позивачем погашено частину боргу станом на 31.07.2018, у ГУ ДФС у Харківській області виник обов'язок сформувати нову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.08.2018 № Ю-3-25 на зменшену суму боргу (недоїмки) з єдиного внеску, що й було зроблено відповідачем.

При цьому, виходячи з положень п. 6 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2018 № Ю-3-25, яка раніше була сформована, є відкликано, а наявні в матеріалах справи докази свідчать, що визначені суми раніше сформованої вимоги від 05.05.2018 № Ю-3-25 не стягуються органами державної виконавчої служби, оскільки вказаний виконавчий документ був повернутий відповідачу без виконання, що підтверджується копією постанови відділу державної виконавчої служби по Куп'янському, Шевченківському районах та м. Куп'янськ від 13.12.2018 ВП №56867058..

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на наведене, враховуючи наявність у позивача заборгованості з єдиного внеску, штрафних санкцій та пені, що підтверджуються даними ІКП, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 02.08.2018 № Ю-3-25, відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання дій протиправними та скасування вимоги від 02.08.2018 № Ю-3-25, є необґрунтованими, отже, позов задоволенню не підлягає.

Згідно ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати з відповідача не присуджуються.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання скасувати вимогу від 02.08.2018 № Ю-3-25 - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 25 лютого 2019 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.