Рішення № 80099735, 07.02.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
480/4669/18
Номер документу
80099735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2019 р. Справа № 480/4669/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4669/18

за позовом ОСОБА_2

до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2Т.) звернулась до суду з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Шосткинське ОУПФУ Сумської області), у якій просить суд:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо припинення виплати їй пенсії з вересня 2017, жовтня 2018 року та листопада 2018;

- зобов’язати відповідача поновити виплату позивачу пенсії з 01 листопада 2018 і виплатити виниклу заборгованість за період з 01 вересня 2017 по 31 серпня 2018 року.

Свої вимоги мотивує тим, що на даний час позивач перебуває на обліку в Шосткинському об’єднаному УПФУ. До серпня 2017 року відповідач здійснював виплату їй пенсії. З 01.09.2017 року виплата пенсії була припинена. В подальшому, позивач звернулась з даного питання до Шосткинського ОУПФУ Сумської області.

Листом від 09.08.2018 за №10334/02-12 відповідач повідомив ОСОБА_2 про підстави припинення припинення виплати їх пенсії.

Фактично, з моменту постановки позивача на облік в в Шосткинському об’єднаному УПФУ і по 01.09.2017р. пенсія виплачувалась своєчасно і у відповідних сумах, і до даного періоду у позивача спірних питань немає. В подальшому, з 01.09.2017р. виплату пенсії позивачу було зупинено. В подальшому, виплату пенсії з 01.09.2017р. було поновлено але фактично не виплачено. За вересень 2018 року позивач отримала пенсію, однак вже з 01.10.2018р. і по теперішній час виплату пенсії знову було припинено.

На переконання ОСОБА_2 дії відповідача щодо невиплати пенсії за період з вересня 2017 по 31 серпня 2018 та починаючи з жовтня 2018 року і по теперішній час є неправомірними, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такої виплати. При цьому, позивач зазначає, що за вереснь 2018 пенсія їй була виплачена. В подальшому виплата пенсії була припинена. В зв’язку з цим, позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с.22-23) зазначило, що позивач перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію. Питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 "Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є довідка, видана відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

29.08.2017 Шосткинським ОУПФУ від управління праці та соціального захисту населення Шосткинсьткої міської ради отримано витяг з протоколу Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 22.08.2017 №23, в якому зазначено про припинення позивачу виплати пенсії відповідно до п.п.2 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їхнього фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 №365.

До того ж, листом від 08.11.2017 №6095 управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради повідомило відповідача, що відповідно до п.3 ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" з 08.11.2017 року скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.11.2014 №5922000248, яка була видана ОСОБА_2

Крім цього, у листі зазначено, що позивач звернулась до Шосткинського ОУПФУ Сумської області із заявою про поновлення їй виплати пенсії з 01.09.2017, до якої додала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.07.2018 №0000572025.

На підставі витягу з протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 27.07.2018 №40 рішенням Шосткинського ОУПФУ поновлено позивачу виплату пенсії. Розпорядженням від 06.08.2018 ОСОБА_2 поновлено виплату пенсії з 01.09.2017.

У листопаді 2018 року Пенсійним фондом України за результатами верифікації від міністерства фінансів України було одержано рекомендації щодо припинення позивачу пенсійних виплат.

Виходячи з цього управлінням 11.10.2018 2018 року було прийнято рішення щодо припинення позивачу пенсії з жовтня 2018 року.

Також, відповідно до листа від 23.10.2018 року за №4265 управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради довідку для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача не скасовано.

В зв’язку з чим позивачу поновлено виплату пенсії з жовтня 2018 року.

Листом від 08.11.2018 №4571 управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради повідомило про скасування дії довідки №0000572025 від 05.07.2018 про взяття на облік ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи. Тож, розпорядженням Шосткинського ОУПФУ ОСОБА_2 припинено виплату пенсії з 01.11.2018. При цьому, зазначено, що пенсійні виплати за період з вересня 2017 року по серпень 2018 року та за жовтень 2018 року обліковуються в управління Фонду та будуть виплачені на умовах окремого порядку, який буде визначено Кабінетом Міністрів України.

У судове засідання позивач не з’явилась, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлена. У заяві від 04.02.2019 просить суд розглядати справу без її участі (а.с.44).

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти вимог позивача з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонер за вислугу років (а.с.10), перебуває на обліку в Шосткинському об’єднаному УПФУ.

Згідно з копією довідки від 05.07.2018 №0000572025 позивач є особою, переміщеною з району проведення антитерористичної операції, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 та переміщена до АДРЕСА_1 (а.с.12).

З 01.09.2018 відповідачем було зупинено виплату позивачу пенсії, у зв’язку з чим позивач звернулась до Шосткиського ОУПФ (а.с.17).

Листом від 09.08.2018 за №10334/02-12 відповідач повідомив ОСОБА_2, що на підставі витягу з протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 22.08.2017 №23 (а.с.24), в якому зазначено про призупинення позивачу виплати пенсії відповідно до п.п.2 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їхнього фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 №365 (а.с.13).

До того ж, листом від 08.11.2017 №6095 (а.с.26) управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради повідомило відповідача, що відповідно до п.3 ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" з 08.11.2017 року скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.11.2014 №5922000248, яка була видана ОСОБА_2

Крім цього, позивач звернулась до Шосткинського ОУПФУ Сумської області із заявою про поновлення їй виплати пенсії з 01.09.2017, до якої додала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.07.2018 №0000572025.

На підставі витягу з протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 27.07.2018 №40 рішенням Шосткинського ОУПФУ поновлено позивачу виплату пенсії з 01.09.2017 (а.с.27).

Відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради №4265 від 23.10.2018 отримано інформацію щодо нескасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 У зв’язку з цим, позивачу поновлено виплату пенсії з жовтня 2018 року.

Оскільки виплата пенсії позивачу так і не відбулась, 07.11.2018 позивач повторно звернулась до Шосткинського ОУПФУ із заявою щодо повідомлення про нарахування та виплату пенсії за період з 01.09.2017 по 31.08.2018, а також повідомити про причини невиплати пенсії за жовтень 2018 (а.с.14).

На що, листом від 22.11.2018 (а.с.15-16) відповідач повідомив ОСОБА_2, що за інформацією Департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України від 11.10.2018 №33324/04-21 Міністерство фінансів України здійснило верифікацію достовірності інформації, яка впливає на дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ №136 від 18.02.2016, одержано рекомендації Міністерства фінансів України щодо припинення державних виплат ОСОБА_2 Зважаючи на зазначене, рішенням Шосткинського ОУПФУ Сумської області позивачу припинено виплату пенсії з жовтня 2018 року.

При цьому, листом №4571 від 08.11.2018 управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради повідомило Шосткинське ОУПФУ Сумської області про скасування дії довідки №0000572025 від 05.07.2018, виданої ОСОБА_2, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.31).

В подальшому, розпорядженням Шосткинського ОУПФУ Сумської області від 12.11.2018 позивачу припинено виплату пенсії з 01.11.2018.

Пенсійні виплати за період з вересня 2017 по серпень 2018 та за жовтень 2018 обліковуються в управлінні Фонду та будуть виплачені на умовах окремого порядку, який буде визначений Кабінетом Міністрів України (а.с.15-16).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 7 жовтня 2009 року N25-рп/2009 в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина". Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь-якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими законами.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N1058-IV (далі – Закон N1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням та порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Підстави для припинення виплати пенсії визначені у частині першій статті 49 Закону №1058-IV, а саме виплата пенсії припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

З 22 листопада 2014 року набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року N1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлені гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі – Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст.4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (зі змінами) від 15 квітня 2014 року N1207-VII виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

07 листопада 2014 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства", якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства (далі – Порядок).

Пунктом 2 цього Порядку встановлено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Проте, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 жовтня 2015 року, у справі N826/18826/14 визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. N595.

Відповідно до пункту 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. N637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" установлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою, та наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".

Відповідно до пункту 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N509 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року N352) (далі – Порядок N509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Частина 1 статті 12 Закону визначає перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, який є вичерпним.

Отже, з часу набрання чинності цим Законом здійснення територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідним, саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги принцип законності, пріоритет закону над підзаконними актами, довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана позивачу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області, є безстроковою.

Крім того, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пічкур проти України", пунктом 54 якого зазначено про порушення статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за якою користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном, та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі "Ілашку та інші проти Молдови та Росії" Європейський суд з прав людини визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем "Молдавської Республіки Придністров'я" (МРП). Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників

Як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини, "Суд вважає, що коли держава не може забезпечити дію своєї влади на частині своєї території відповідно фактичній ситуації (наприклад, сепаратистський режим, військова окупація), держава не перестає нести відповідальність та здійснювати юрисдикцію. Вона повинна усіма доступними дипломатичними та правовими засобами із залученням іноземних держав та міжнародних організацій продовжувати гарантувати права та свободи, передбачені Конвенцією".

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року N8 "Про незалежність судової влади" встановлено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.

Відтак, посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. N365 є помилковими, оскільки підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

Крім того, суд погоджується з доводами позивача про порушення відповідачем вимог Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а саме ч.1 ст.49 Закону щодо обов’язку прийняти рішення про припинення виплати пенсії, відповідно, припинивши виплату без прийняття рішення, відповідач діяв не у спосіб, передбачений законом. Відповідачем зазначені обставини не спростовані.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Дії відповідача з призупинення позивачу пенсії за період з 01.09.2017 по 31.08.2018 та з 01.10.2018, не відповідають критеріям, передбаченим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, є неправомірними, а порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов’язання відповідача виплатити ОСОБА_2 виниклу заборгованість зі сплати пенсії за період з 01.09.2017 по 31.08.2018 та з 01.10.2018.

На підставі ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду, відповідно до квитанції №53 від 12.12.2018 (а.с.4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати неправомірними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо призупинення виплати ОСОБА_2 пенсії за період з 01.09.2017 по 31.08.2018.

Визнати неправомірними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо призупинення виплати ОСОБА_2 пенсії за період з 01.10.2018 і по даний час.

Зобов’язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 37512104) виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 (АДРЕСА_2, 41100, РНОКПП НОМЕР_1) виниклу заборгованість за період з 01.09.2017 по 31.08.2018 року.

Зобов’язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 37512104) поновити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 (АДРЕСА_2, 41100, РНОКПП НОМЕР_1) виплату пенсії з 01.10.2018 та виплатити виниклу заборгованість.

Стягнути на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 (АДРЕСА_3, 41100, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 37512104) витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13.02.2019 року.

Суддя О.М. Кунець