
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2087/18
20 лютого 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. за участю секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідачів - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватно-орендного підприємства "Тернопільське" до Державної фіскальної служби України Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування рішення комісії Головного управління ДФС у Тернопільській області від 10.04.2018 №640362/31422351 про відмову в реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних, скасування рішення комісії з питань розгляду скарг №1646/31422351/2 від 02.05.2018 та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 31.10.2017 №229 в Єдиному реєстрі податкових накладних,
ВСТАНОВИВ:
Приватно-орендне підприємство "Тернопільське" (далі - позивач, ПОП "Тернопільське") звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач) в якому просив:
- скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України від 10.04.2018 №640362/31422351 про відмову в реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних;
- скасувати рішення комісії з питань розгляду скарг №1646/31422351/2 від 02.05.2018;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 31.10.2017 №229 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Приватно-орендним підприємством "Тернопільське" 06.04.2018 подано Головному управлінню ДФС у Тернопільській області повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК з електронними копіями первинних документів, які підтверджують факт здійснення господарської операції про надання послуг на транспортування цукрових буряків, в тому числі копії розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Проте, Головним управління ДФС у Тернопільській області прийнято рішення від 10.04.2018 №64363/31422351 про відмову у реєстрації податкової накладної №229 від 31.10.2017 у зв'язку із ненаданням платником податку копій документів. Вважає, що вказане не відповідає дійсності, оскільки такі документи були подані відповідачу.
Ухвалою суду від 12.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Позивач 14.11.2018 подав заяву про уточнення позовних вимог (аркуш справи 39-48), зокрема, зазначив відповідача 1 - Головне управління ДФС у Тернопільській області та відповідача 2 - Державну фіскальну службу України.
Відповідачі 23.11.2018 подали спільний відзив на адміністративний позов (аркуш справи 75) в якому заперечили проти позову. Вважають, що Комісією ГУ ДФС у Тернопільській області прийнято рішення №640362/31422351 від 10.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №229 від 31.10.2017 у зв'язку з неподанням позивачем пояснення на виконання якої операції здійснювалась реєстрація накладної №229 від 31.10.2017 та жодного платіжного документа позивачем не надано. На підставі наведено, вважають, що правові підстави для задоволення позовних вимог, відсутні.
Позивач 28.11.2018 подав заяву про уточнення позовних вимог (аркуш справи 86-95), в якій просив:
- скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Тернопільській області від 10.04.2018 №640362/31422351 про відмову в реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних;
- скасувати рішення комісії з питань розгляду скарг №1646/31422351/2 від 02.05.2018;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 31.10.2017 №229 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Протокольною ухвалою 21.12.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, просила суд відмовити в їх задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідачів, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Основним видом діяльності приватно-орендного підприємства "Тернопільське" є вирощення зернових та олійних культур.
Між Приватно-орендним підприємством "Тернопільське" (перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" (замовник) укладено договір №244-ПВ/17 про надання послуг та транспортування цукрових буряків та іншого вантажу (аркуш справи 12-16).
Згідно даного Договору від 01.09.2017 Перевізник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, транспортувати до визначеного Замовником пункту призначення цукрові буряки, а Замовник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, оплатити надані послуги.
На виконання податкових зобов'язань ПОП "Тернопільське" було складено податкову накладну від 31.10.2017 №229 та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ - 551652,38 грн (в т.ч. ПДВ - 91942,07 грн) (аркуш справи 8).
ПОП "Тернопільське" 15.11.2017 отримано повідомлення про прийняття зазначеної податкової накладної, але з зупинкою її реєстрації, оскільки, за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:49.41. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України (аркуш справи 9).
На виконання електронного повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної ПОП "Тернопільське" 06.04.2018 подано електронне Повідомлення №9 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК з електронними копіями первинних документів, які підтверджують факт здійснення господарської операції про надання послуг на транспортування цукрових буряків (аркуш справи 10-11).
Комісією Головного управління ДФС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення від 10.04.2018 №640362/31422351 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуш справи 18).
Позивачем 19.04.2018 подана скарга на рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуш справи 26).
Рішенням Комісії з питань розгляду скарг 02.05.2018 прийнято рішення №1646/31422351/2 яким, залишено скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (аркуш справи 28),
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд при вирішенні адміністративної справи виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК України), Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010, Вичерпним переліком документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (чинний на момент прийняття оскаржуваного рішення), Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", " Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно матеріалів справи, у квитанції контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної №229 від 31.10.2017 критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:49.41 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України (аркуш справи 9).
Проте, у вказаній квитанції не вказано, а ні конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику, а ні конкретного переліку необхідних документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстру податкових накладних .
Пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1)обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2)відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567 вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):
1)для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2)для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.
Судом встановлено, що у порядку визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, позивачем було надано "повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК" з електронними копіями первинних документів, які підтверджують факт здійснення господарської операції про надання послуг на транспортування цукрових буряків, в тому числі копії розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Незважаючи на це, відповідачем було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішенням комісії Головного управління ДФС у Тернопільській області №640362/31422351 від 10.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №229 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017, яка діяла на момент прийняття спірного рішення (далі - Постанова №190) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
-ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу
-надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) згідно п. 19 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених постановою КМ України від 21.02.2018 №117.
З аналізу наведених вище норм законодавства, суд зазначає, що рішення комісії відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Проте, як випливає із матеріалів справи, рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття таких рішень, а лише містить загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: ненадання платником податків копій документів, розрахункових документів, банківські виписки з особових рахунків (аркуш справи 18).
Крім того, як встановлено в судовому засіданні, оплата за послуги по договору №244-ПВ/17 від 01.09.2017 між ТОВ "Радехівський цукор" та ПОП "Тернопільське" не здійснена, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків за період: січень 2017 по грудень 2018, тому позивачем і ненадано відповідачу розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (аркуш справи 114).
В судовому засіданні також досліджувався факт реальності господарських операцій, що відображені в спірній податкові накладній.
Встановлено, що на виконання поставлених завдань згідно Договору поставки цукрового буряка приватно-орендне підприємство "Тернопільське" уклало ряд договорів оренди транспортних засобів із трьома суб'єктами підприємницької діяльності (аркуш справи 60-68).
Фактичне виконання умов договорів підтверджується товарно-транспортними накладними в яких відображені всі необхідні реквізити як про вантажовідправника та вантажоодержувача та про обсяги поставленого товару (аркуш справи 121-174).
Таким чином, з досліджених в судовому засіданні письмових доказів, підтверджено реальний характер проведеної господарської операції між позивачем та ТОВ "Радехівський цукор" щодо перевезення цукрового буряка, яка й відображена у податковій накладній №229 від 31.10.2017.
Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій позивачем, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
За таких обставин, суд прийшов до висновку про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДФС у Тернопільській області від 10.04.2018 №640362/31422351 про відмову в реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну приватно-орендного підприємства "Тернопільське" від 31.10.2017 №229 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім того, користуючись повноваженнями, визначеними ч.2 ст.9 КАС України, суд з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, частково виходить за межі позовних вимог, і вважає, за необхідне зазначити, що слід зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну приватно-орендного підприємства "Тернопільське" від 31.10.2017 №229 в Єдиному реєстрі податкових накладних з часу подання на реєстрацію з 14.11.2017. Такий спосіб захисту зумовлений необхідністю уникнення негативних наслідків для позивача у зв'язку з тривалим терміном не реєстрації податкової накладеної з вини органу ДФС.
Щодо позовної вимоги про скасування рішення комісії з питань розгляду скарг №1646/31422351/2 від 02.05.2018, то суд відмовляє у її задоволенні, оскільки, рішення Комісії з питань розгляду скарг складене за наслідками розгляду по суті скарги позивача та за своїм змістом і правовим визначенням має рекомендаційний характер, а отже, не створює для особи обов'язків та наслідків за результатами його прийняття.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволені позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Тернопільській області від 10.04.2018 №640362/31422351 про відмову в реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних.
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну првиватно-орнендного підприємства "Тернопільське" від 31.10.2017 №229 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з часу подання на реєстрацію з 14.11.2017.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України в користь приватно-орендного підприємства "Тернопільське" частину сплаченого судового збору в розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Тернопільській області в користь приватно-орендного підприємства "Тернопільське" частину сплаченого судового збору в розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Реквізити сторін: позивач - Приватно-орендне підприємство "Тернопільське" ( 48123, Тернопільська область, Теребовлянський район, с.Доріччя, код ЄДРПОУ 31422351;
відповідач 1 - Головне управління ДФС у Тернопільській області (46003, м.Тернопіль, вул.Білецька, 1, код ЄЛРПОУ39403535);
відповідач 2 - Державна фіскальна служба України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26 лютого 2019 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.