
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2019 р. Справа № 480/4637/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4637/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БІОТЕХІМПУЛЬС"
до Головного управління ДФС у Сумській області
про визнання протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БІОТЕХІМПУЛЬС" (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача №2111 від 10.12.18 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС".
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що 12 грудня 2018 року позивачем отримано копію наказу відповідача №2111 від 10.12.2018р. про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" та повідомлення відповідача № 334/10/18-28-14-08-18 від 10.12.2018р. про проведення документальної планової перевірки ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС". Вказаним наказом відповідача призначено проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БІОТЕХІМПУЛЬС" з 21 грудня 2018 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.01.2015р. по 30.09.2018р. з метою дотримання податкового, валютного, іншого законодавства та за період з 01.01.2011р. по 30.09.2018р. дотримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до повідомлення відповідача №334/10/18- 28-14-08-18 від 10.12.2018р. документальна планова перевірка позивача з 21.12.2018р. буде проводитися згідно із затвердженим Державною фіскальною службою України планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік та на підставі ст.77 Податкового кодексу України. Натомість, позивач не був включений до затвердженого Державною фіскальною службою України плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на VI квартал 2018 року.
Позивач просить суд взяти до уваги, що станом на 10.12.2018р. (на момент складання наказу про проведення перевірки) вказана перевірка фактично не була передбачена планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік. Жодних корегувань до вказаного плану-графіку до 10.12.2018р. щодо проведення планових перевірок платника податку - ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" внесено не було. Відповідне коригування до графіку було внесено лише 14.12.2018р.
У зв’язку з цим, позивач вважає наказ ГУ ДФС у Сумській області №2111 від 10.12.2018 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 19.12.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
14.01.2019 до суду надійшов письмовий відзив (а.с.62-64), у я якому відповідач заперечує проти позовних вимог з таких підстав: ТОВ «БІОТЕХІМПУЛЬС» відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» включено до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2018 рік шляхом коригування плану-графіка, проведеного у грудні 2018 року. На виконання плану-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків ГУ ДФС у Сумській області прийняв наказ від 10.12.2018 року №2111 про проведення документальної передвіки з 21.12.2018 року тривалістю 10 робочих днів.
При цьому, слід зазначити, що відповідачем не надано будь-яких доказів на підтвердження фактичного включення позивача станом на 10.12.2018р. до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік. Відповідачем лише було надано докази на підтвердження здійснення коригування 14.12.2018р. (тобто, вже після прийняття Наказу на проведення перевірки).
Відповідно, суд виходить з наявних доказів, які надано сторонами на підтвердження позиції у даній справі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти вимог Товариства заперечив, просив відмовити у задоволенні позову. На переконання відповідача, наказ ГУ ДФС у Сумській області №2111 від 10.12.2018 р. про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «БІОТЕХІМПУЛЬС» є законним та винесений у порядку вимог чинного законодавства, а позовні вимоги необгрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, задовольняє позовну заяву у повному обсязі.
Як встановлено судом, відповідачем - Головним управлінням ДФС у Сумській області було направлено на адресу ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" копію наказу від 10.12.2018 №2111 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" та повідомлення від 10.12.2018 №334/10/18-28-14-08-18 (а.с.9-11).
Позивач не погодився з такими діями відповідача, а тому, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, визначаються Податковим кодексом України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім: Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзді) та фактичні перевірки.
При цьому, підпунктом 75.1.2 цієї статті визначено, що документальна планова перевірка проводиться в і д п о в і д н о до п л а н у -графіка перевірок. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.77.1,77.2 ст.77 згаданого Кодексу документальна планова перевірка повинна бути п е р е д б а ч е н а у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом (п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України).
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до пункту 77.2 ст.77 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Згідно з пунктом 4 розділу І цього Порядку до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 Податкового кодексу України.
За правилами пункту 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року №524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів державної фіскальної служби та затверджується Головою Державної фіскальної служби.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів державної фіскальної служби.
Отже, планова документальна виїзна перевірка призначається відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок, і чинним податковим законодавством не передбачено можливості проведення планової документальної виїзної перевірки не передбаченої планом-графіком.
Зі аналізу вищевказаних норм свідчить, що планова документальна перевірка платника податків може бути призначена контролюючим органом: лише у випадку, коли її проведення передбачене сформованим та затвердженим планом-графіком, який оприлюднений на офіціальному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
ОСОБА_3 №334 від 10.12.2018р. свідчить, що перевірка ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" буде проводитись згідно із затвердженим Державною фіскальною службою України планом графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік та на підставі чт.77 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) (а.с.11).
Судом встановлено, що План-графік документальних планових перевірок на ІУ квартал 2018 рік був оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС у строки, встановлені пунктом 77.1 статті 77 ПК України.
Однак, як вбачається з оприлюдненої 13.11.2018 на офіційному веб-сайтті ДФС України інформації (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/320874.html), ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" відсутнє серед підприємств стосовно яких має бути проведена перевірки в плані-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік з урахуванням коригування плану-графіку. Дана інформація не коригувалась до 14.12.2018р. включно (а.с.81). Лише 14.12.2018р. до плану-графіку було включено ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС". Дане коригування відбулося на підставі звернення ГУ ДФС у Сумській області (а.с.78) щодо внесення до плану-графіку ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС". Звернення датоване 03.12.2018р.
Таким чином, Наказ ГУ ДФС у Сумській області №2111 від 10.12.2018 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" прийнято після направлення податковим органом письмового звернення до ДФС України про здійснення коригування в плані-графіку щодо даного Товариства, однак до того, як відповідні коригування були внесені до плану-графіку (до 14.12.2018р.). Відповідно, суд дійшов висновку, що Наказ ГУ ДФС у Сумській області №2111 від 10.12.2018 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "БІОТЕХІМПУЛЬС" прийнято без будь-яких правових підстав.
Твердження відповідача, що у грудні проведено коригування плану-графіку проведення документальних перевірок на 2018 рік, яким включено позивача до плану-графіку, суд вважає необгрунтованим, оскільки відповідно до листа ДФС України (а.с.68) коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у грудні 2018 року затверджено в.о. Голови ДФС України ОСОБА_4 12.12.2018, коригування було здійснено лише 14.12.2018р., тоді як наказ ГУ ДФС у Сумській області №2111 датовано 10.12.2018, що не відповідає встановленій пунктами п.77.1,77.2 ст.77 послідовності визначення проведення документальних планових перевірок.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено, що наказ №2111 від 10.12.2018 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БІОТЕХІМПУЛЬС" прийнято на підставі плану-графіку проведення планових виїзних перевірок на 2018 рік.
Таким чином, враховуючи встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень - відповідач у справі, приймаючи оскаржуваний наказ, діяв не на підставі, не у межах та ну у спосіб, визначений у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БІОТЕХІМПУЛЬС" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління ДФС у Сумській області №2111 від 10.12.2018 про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БІОТЕХІМПУЛЬС".
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 22.02.2019 року.
Суддя О.М. Кунець