Ухвала суду № 80099363, 26.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
815/449/13-а
Номер документу
80099363
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/449/13-а

УХВАЛА

26 лютого 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши заяву Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про видачу дублікату виконавчого листа в адміністративній справі №815/449/13-а, -

ВСТАНОВИВ:

21.02.2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про видачу дублікату виконавчого листа в адміністративній справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до відкритого акціонерного товариства «Одесаремелектотранспорт» про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Згідно п. 18.4 ч. 18 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред’явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 року №2629-VIII, з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 1 921,00 гривень.

Таким чином ставка судового збору за подання до суду заяви про видачу дубліката виконавчого документа становить 57,63 грн. (1921,00 грн.*0,03).

Доказів сплати судового збору в розмірі, встановленому КАС України, заявником до заяви про видачу дубліката виконавчого документа не додано.

Разом з тим заявник, в прохальній частині заяви просить суд звільнити Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від сплати судового збору, у зв'язку з відсутністю у нього коштів, призначених на цю мету.

З даного приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Із вищезазначених законодавчих норм вбачається, що Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі не є суб'єктом, на якого розповсюджується дія ЗУ № 3674-VI щодо звільнення сплати судового збору.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в ухвалі від 24 вересня 2018 року у справі №815/2645/18, яка, в силу ч.5 ст.242 КАС України, підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Крім того суд зазначає, що прийняття рішення щодо звільнення сторони від сплати судового збору чи відстрочення його сплати є правом суду. Невмотивоване звільнення від сплати судового збору, на думку суду, може утворювати умови для дискримінаційного становища інших суб’єктів звернення до суду.

У свою чергу, Європейський суд з прав людини (рішення у справі «Креуз проти Польщі», заява № 28249/95) виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність встановлених законом підстав для задоволення заяви позивача про звільнення його від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

На підставі вищезазначеного, суд дійшов до висновку, що заяву Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про видачу дублікату виконавчого листа по справі №815/449/13-а необхідно повернутим заявнику без розгляду.

Керуючись ст. ст. 133, 166, 167, 243, 248 КАС України, п.18.4 ч. 18 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про звільнення від сплати судового збору – відмовити.

Заяву Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про видачу дублікату виконавчого листа в адміністративній справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до відкритого акціонерного товариства «Одесаремелектотранспорт» про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах - повернути без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Білостоцький О.В.