
Справа № 420/984/19
УХВАЛА
25 лютого 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Код ЄДРПОУ 38062828, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка 3) до ТОВ "Фінансова компанія "Бредекс Фінанс" (Код ЄДРПОУ 32428312, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Віце-Адмірала Азарова 13, оф.3) про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
20.02.2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до ТОВ " Фінансова компанія "Бредекс Фінанс", в якому позивач просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Бредекс Фінанс" до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 17 000,00 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 20.02.2019 року справа № 420/984/19 розподілена на суддю Тарасишину О.М.
Згідно розпорядження в.о. керівника апарату суду щодо повторного автоматичного розподілу справи від 22.02.2019 року та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.02.2019 року справа № 420/984/19 перерозподілена на суддю Токмілову Л.М.
Відповідно до ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Разом з позовною заявою позивачем подано до суду клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, в обґрунтування якої позивач вказує, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулася до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом від 26.12.2018 № 11/11-1328 про стягнення штрафу у розмірі 17000,00 грн. з ТОВ "Бредекс Фінанс" за постановою №731/1046/16-2/13-П від 12.09.2018 року про застосування штрафної санкції.
Вказаний адміністративний позов зареєстровано Одеським окружним адміністративним судом 08.01.2019 року за №420/111/19 та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями розподілено на суддю Токмілову Л.М.
Ухвалою від 11.01.2019 року позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до ТОВ "Фінансова компанія "Бредекс Фінанс" про стягнення штрафу - повернуто позивачу, та роз'яснено позивачу, що днем виникнення підстав, що дають позивачу право на пред'явлення заявленої у позові вимоги про стягнення штрафних санкцій, є закінчення шестимісячного строку для звернення відповідача до адміністративного суду щодо оскарження постанови від 12.09.2018 року про накладання санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №731/1046/16-2/13-П.
Надаючи оцінку матеріалам справи, суд зазначає, що вимога позивача про стягнення з відповідача суми штрафних санкцій у розмірі 17 000,00 грн. ґрунтується на рішенні суб'єкта владних повноважень, а саме, на постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №731/1046/16-2/13-П від 12.09.2018 року.
У вказаній постанові зазначено, що сума штрафу підлягає перерахуванню до Державного бюджету України і вноситься на рахунок територіального органу Державної казначейської служби України.
Водночас, у цій постанові зазначено товариству про необхідність у строк до 12.10.2018 року повідомити Нацкомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови, а також, що у разі несплати штрафу в установлений термін, він (штраф) буде стягнуто у судовому порядку.
Вказана постанова №731/1046/16-2/13-П від 12.09.2018 року прийнята враховуючи обставин, на підставі частини 1 статті 39, пункту 3 частини 1 статті 40, пункту 2 частини 1 статті 41 та частини 1 статті 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", абзацу 1 пункту 1.5 розділу І, підпункту 3 пункту 2.1 та пункту 2.4 розділу II, пункту 3.2 розділу III, абзацу 2 пункту 4.21 та пункту 4.26 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424.
Суд вказує, що позивач у своїй заяві невірно застосовує приписи норм чинного законодавства України, оскільки, порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження визначає Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, яке затверджене Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 20.11.2012 року № 2319 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за № 2112/22424 (далі - Положення №2319).
Так, відповідно до п.4.24 Положення №2319 особа може оскаржити рішення про застосування заходу впливу у встановленому законодавством порядку.
Згідно з п.5.1 Положення №2319 рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, може бути оскаржене особою до Нацкомфінпослуг як колегіального органу або до суду, а рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, - до суду.
Відповідно до п.5.2 Положення №2319 Рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу у вигляді штрафної санкції (штрафу) може бути оскаржене до Нацкомфінпослуг як колегіального органу протягом 15 календарних днів з дня отримання такого рішення.
Відповідно до ч.2 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено до суду.
Згідно з ч.3 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п.4.26 Положення №2319 рішення про результати розгляду справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення за її місцезнаходженням або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Отже, спеціальним законодавством, що визначає правові засади здійснення державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг, не встановлено спеціального строку для оскарження постанов про накладання фінансових санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг в судовому порядку та не встановлено спеціального строку для звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до суду із позовами про стягнення суми штрафів, у разі несплати штрафних санкцій, застосованих постановами про накладання санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
Таким чином, до даних правовідносин застосовуються строки звернення до суду, встановлені КАС України.
Суд критично ставиться до обмежень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прав відповідача, щодо строку звернення з адміністративним позовом до суду.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Частинами 1, 3 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
Відповідно, днем виникнення підстав, що дають позивачу право на пред'явлення заявленої у позові вимоги про стягнення штрафних санкцій, є закінчення шестимісячного строку для звернення відповідача до адміністративного суду щодо оскарження постанови від 12.09.2018 року про накладання санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №731/1046/16-2/13-П.
В якості доказів надіслання відповідачу зазначеної вище постанови №731/1046/16-2/13-П від 12.09.2018 року про накладання санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, до позовної заяви додано копії: супровідного листа від 13.09.2018 року №6289/16-08 до направленої постанови №731/1046/16-2/13-П; списку згрупованих поштових відправлень (листів рекомендованих), поданих до ВПЗ із відтиском штампу відділення поштового зв'язку "Київ-1" від 14.09.2018 року, в якому зазначається, що вищевказані документи направлені ТОВ "ФК Бредекс Фінанс" за номером відправлення "0100165962812".
Як вбачається з інформації про пересилання поштових відправлень ПАТ "Укрпошта", відправлення за кодом "0100165962812" вручено особисто 18.09.2018 року об'єкту поштового зв'язку.
Таким чином, зважаючи на приписи частини другої статті 122 КАС України станом на дату подання даного позову та станом на 25.02.2019 року (дату прийняття даної ухвали суду) ще не закінчився (не сплинув) шестимісячний строк для звернення відповідача до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень - постанови від 12.09.2018 року про накладання санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №731/1046/16-2/13-П.
Крім того, у своїй практиці Європейський суд з прав людини звертає увагу, що "стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права" ( рішення від 4 грудня 1995 року у справі "Белле проти Франції" (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop. 42, пункт 36).
Отже, адміністративний позов суб'єкта владних повноважень про стягнення штрафних санкцій, який надісланий до суду 13.02.2019 року та який надійшов до суду 20.02.2019 року, - поданий позивачем до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу. При цьому, суд зазначає, що станом на дату прийняття даної ухвали, - 25.02.2019 року, підстави, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог відповідно до частини другої статті 122 КАС України, також не настали.
Зважаючи на вищевикладене, суддя дійшов висновку, що дана позовна заява подана позивачем до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Таким чином, у зв'язку з поданням суб'єктом владних повноважень позовної заяви із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу, позовна заява підлягає поверненню та надсилається особі, яка її подала, разом з усіма доданими до неї матеріалами на підставі п. 8 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Також, суддя вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що відповідно до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє його права на повторне звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 120, 122, 169, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до ТОВ "Фінансова компанія "Бредекс Фінанс" про стягнення штрафу - повернути позивачу.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Суддя Л.М. Токмілова