Рішення № 80099124, 25.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
200/1173/19-а
Номер документу
80099124
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2019 р. Справа№200/1173/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27А) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання провести перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови в переведенні на пенсію за віком; скасування рішення №91 від 15.11.2018 року; зобов`язання здійснити переведення з пільгової пенсії на пенсію за віком, провести перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто (2016-2017 роки), з дати звернення до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії, тобто з 26.09.2018 року з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він є пенсіонером та перебуває на обліку Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

В період часу з 26.09.2013 року по 26.09.2018 року позивач отримував пенсію за вислугою років відповідно до п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

26.09.2018 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перехід з одного виду пенсії на інший. Рішенням управління №91 від 15.11.2018 року позивачу було відмовлено у переведенні на пенсію за віком у зв`язку з недоцільністю, так як розмір пенсії зменшується з 1435,00 грн. на 1435,00 грн.

Позивач вважає дії відповідача незаконними, оскільки вони звужують його пенсійні права, у зв'язку з чим змушений звернутися до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.02.2019 року у задоволенні клопотання Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що з 26.09.2013 року позивач перебуває на обліку Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. Має статус непрацюючого пенсіонера з 13.07.2017 року.

З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 року №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлено в розмірі 1452,00 грн.

Рішенням управління №91 від 15.11.2018 року ОСОБА_1 відмовлено в переведенні на пенсію за віком по причині недоцільності, так як після переведення його на пенсію за віком розмір його загальної пенсійної виплати не змінюється та станом на 26.09.2018 року залишається складати 1435,00 грн., але при цьому зменшується середньомісячний заробіток для обчислення пенсії та відповідно розмір пенсії за віком.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

З 26.09.2013 року позивач перебуває на обліку Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як одержувач пенсії за вислугу років, призначеної за нормами п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та, обчисленої у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058.

26.09.2018 року позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перехід з одного виду пенсії на інший.

26.10.2018 року позивач повторно звернувся до відповідача з проханням повідомити про рішення по заяві від 26.09.2018 року.

11.12.2018 року позивачем до Прокуратури Донецької області подано скаргу на бездіяльність Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не надання відповіді на запит позивача.

Рішенням Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №91 від 15.11.2018 року позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 2) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, призначеного саме за цим Законом. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Пунктом 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

При цьому, якщо особа надає довідку про заробітну плату, яка відповідає вимогам ч. 1 ст. 40 та ч. 2 ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який передує року поновлення виплати раніше призначеної пенсії чи переведенню з одного виду пенсії на інший.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 26.09.2013 року було призначено пенсію за нормами п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Крім того, після призначення пенсії за вислугу років, позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

При цьому у спірних правовідносинах підлягає застосуванню ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, чинній на момент звернення позивача у 2018 році із заявою про призначення пенсії за віком, яка передбачає тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, що заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Таким чином, позивач не обґрунтовано застосував показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік, що призвело до зменшення розміру пенсії.

Зазначеної позиції дотримується Верховний Суд, про що свідчать постанови від 18.11.2014 у справах № 21-379а14 та № 21-420а14, від 31.03.2015 у справі № 21-612а14, від 09.06.2015 у справі № 21-550а15 та від 22.12.2015 у справі № 21-4071а15/2-а/199/138/14, у справі № 521/4655/17 від 15.03.18.

Суд, виходячи із положень частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у вказаних вище постановах Верховного Суду.

У зв`язку з чим, дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нарахування позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, є такою що не відповідає вимогам закону.

Враховуючи встановлені під час розгляду даної адміністративної справи обставини, правові позиції Верховного Суду, а також те, що позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком у 2018 році, до спірних правовідносин підлягає застосуванню положення ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо визначення показника середньої заробітної плати із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Тобто, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідач повинен був призначити позивачу пенсію за віком, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки ((4482,35+6273,45)/2) у розмірі 5337,90 грн., відповідно до положення ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, у спірних правовідносинах визначено право позивача як особи, яка отримувала пенсію за вислугу років за нормами п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки в розмірі 5377,90 коп. з урахуванням раніше виплачених сум.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Згідно вимог частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1242214443.1 від 17.01.2019 року.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27А) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком.

Скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №91 від 15.11.2018 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Зобов'язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити призначення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) пенсії за віком з 26.09.2018 року із застосуванням заробітної плати (доходу) для призначення пенсії визначеної із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, за яку сплачено страхові внески за 2016-2017 роки .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, б. 27А) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 768,40 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.