Рішення № 80097093, 26.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
200/13708/18-а
Номер документу
80097093
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2019 р. Справа№200/13708/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Карпенко А.А., за участю представника Позивача ОСОБА_1, представника Відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправною відмови «Про розгляд проекту землеустрою» від 14.11.2018 року № К-5177/0-2589/0/37-18, зобов’язання прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (далі - Відповідач) провизнання протиправною відмови «Про розгляд проекту землеустрою» від 14.11.2018 року № К-5177/0-2589/0/37-18, зобов’язання прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність.

В обґрунтування позовної заяви Позивач зазначив, що 21 червня 2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області видано наказ № 1508-СГ, яким Позивачу було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_4, на території Тернівської сільської ради Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів.

На виконання вказаного розпорядження Позивачем замовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який погоджено висновком ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 21 травня 2018 року № 4364/82-18.

На клопотання Позивача до ГУ Держгеокадастру про затвердження проекту землеустрою та прийняття рішення про надання земельної ділянки у власність, Позивачу було надано відповідь № К-5177/0-2589/0/37-18 від 14.11.2018 року, в якій зазначено що ГУ Держгеокадастру не представляється можливим підготувати відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою.

Позивач вважає протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо затвердження проекту землеустрою, викладену в листі № К-5177/0-2589/0/37-18 від 14.11.2018 року.

На підставі зазначеного, Позивач просив:

- визнати протиправноювідмову Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області «Про розгляд проекту землеустрою» від 14.11.2018 р. № К-5177/0-2589/0/37-18;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення безоплатноу власність земельної ділянки громадянику ОСОБА_3 Олександровичудля ведення фермерського господарства на території Тернівської сільської ради Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_4 на підставі державного акту на право постійного користування землею, та передати її у власність.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

28 січня 2019 року Відповідачем до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що поданий Позивачем на розгляд проект землеустрою не в повній мірі відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно – правових актів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник Позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник Відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_5, 25липня ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 88.

19 травня 2017 р. ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) згідно державного акту на право постійного користування землею від 20 березня 1996 року № 88 для ведення фермерського господарства.

21 червня 2017 р. Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області прийняло рішення у вигляді наказу № 1508-СГ про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_4 на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ДН, на території Тернівської сільської ради Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів. Орієнтовний розмір земельної ділянки в розмірі земельної частки (паю), визначеної ля членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території Тернівської сільської ради Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, де знаходиться фермерське господарство, із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства.

На замовлення Позивача ТОВ «Земельна біржа «ЗЕМЛЕМІР» виготовило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність громадянину ОСОБА_3 Олександровичудля ведення фермерського господарства на території Тернівської сільської ради Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у постійному користуванні гр. ОСОБА_4 на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ДН.

Відповідно до висновку від 21 травня 2018 р. № 4364/82-18, вищезазначений проект був погоджений Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Після погодження даний проект був зданий до ГУ Держгеокадастру у Донецькій області на затвердження та прийняття рішення про передання у власність земельної ділянки.

За результатами розгляду заяви Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області листами № К-2540/0-1483/0/37-18 від 26 червня 2018 року та № К-4097/0-2130/0/37-18 від 06 вересня 2018 року вказало про відсутність підстав для затвердження проекту землеустрою, оскільки він не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Проект землеустрою було повернуто на доопрацювання.

Втретє розглянувши заяву ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою ГУ Держгеокадастру у Донецькій області листом №К-5177/0-2589/0/37-18 від 14листопада 2018 року зазначило про неможливість затвердження проекту землеустрою, без зазначення підстав. Проект землеустрою було повернуто.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 186 Земельного кодексу України, схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць погоджуються територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони культурної спадщини, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району - виконавчим органом відповідної міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі якщо такий орган не утворений - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурним підрозділом відповідної обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Згідно з ч. 6 та ч.7 ст. 186-1 Земельного кодексу України,підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (уразі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);матеріали погодження проекту землеустрою.

Так, ст.186 Земельного кодексу України встановлений порядок затвердження землевпорядної документації.

При цьому, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок приймається не на власний розсуд Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, а відповідно до ст.ст.6,13,14 Конституції України виключно в встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч.10 ст. 118 Земельного кодексу України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області погоджено проект землеустрою Позивача та надано висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 21травня 2018 № 4364/82-18, у якому зазначено, що проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам, зауваження та пропозиції до проекту землеустрою відсутні.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Відповідач безпідставно відмовив Позивачу у затвердженні проекту землеустрою.

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 1409,60 грн., суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача судового збору у розмірі 1409,60 грн. на користь Позивача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд–

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (84401, Донецька обл., м. Лиман, вул. Свободи, 88, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Європейська, 13, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39767332) про визнання протиправною відмови «Про розгляд проекту землеустрою» від 14.11.2018 року № К-5177/0-2589/0/37-18, зобов’язання прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність – задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_4 на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ДН, на території Тернівської сільської ради Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, що викладена у листі № К-5177/0-2589/0/37-18 від 14.11.2018 року «Про розгляд проекту землеустрою».

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність громадянину ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Тернівської сільської ради Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у постійному користуванні гр. ОСОБА_4 на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ДН, а також прийняти рішення про передачу у власність вказаної земельної ділянки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп.

Рішення складене в повному обсязі 26 лютого 2019 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.