
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2019 р. Справа№200/11447/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – УПФ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27.10.2016 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перевести його на пенсію за віком. Однак рішенням №639 від 29.10.2016 р. позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком.
Як зазначає позивач, рішення № 639 містить лише посилання на законодавство та певні факти, однак взагалі відсутні мотиви відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Виходячи з наведеного, позивач просить: 1) визнати протиправними та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинську Донецької області № 639 від 28.10.2016 року про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності від загального захворювання на пенсію за віком на пільгових умовах згідно п. «а» ч. 1 ст. 13, ч. 3 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 08.10.2016 року, починаючи з 27 жовтня 2016 року; 2) зобов’язати УПФ перевести позивача з пенсії по інвалідності від загального захворювання на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 27 жовтня 2016 р., згідно п. «а» ч. 1 ст. 13, ч. З ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 08.10.2016 р.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п’ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2018 року вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
20 грудня 2018 року судом постановлена ухвала про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
29 грудня 2018 року від представника УПФ надійшов відзив на позов, в якому останній зазначив, що розпорядженням № 161741 від 19.09.2017 року ОСОБА_1 переведено, на підставі заяви 27.10.2016 року, з пенсії по інвалідності 3 групи від загального захворювання на пенсію за віком за Списком № 1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України № 1788 та пункту 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України № 1058.
З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач до суду не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до суду у визначений час не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
Приймаючи до уваги наведене та враховуючи приписи чинного процесуального законодавства, суд дійшов висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та вирішення справи за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України (а.с. 42-43).
Позивач перебуває на обліку в Торецькому об’єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком, пенсію за віком за Списком № 1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України № 1788 та пункту 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України № 1058.
27 жовтня 2016 року позивач звернувся до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком.
До вказаної заяви було додано: копію трудової книжки, копія диплому, копію військового квитка, довідку про заробітну плату №169 від 20.10.2016 року, пільгову довідку №211 від 27.10.2016 року, пільгову довідку №6/54 від 27.10.2016 року, копію паспорта та ідентифікаційного номера. Додатково при розгляді заяви були взяті до уваги: індивідуальні відомості про застраховану особу з 2000 по 2015 роки, матеріали пенсійної справи.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинську Донецької області від 28.10.2016 року №639 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком. Зазначено, що за наданими позивачем документами та матеріалами пенсійної справи, на підставі статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу зараховано 21 рік 01 місяць 20 днів. У результаті розрахунку пенсії за віком розмір пенсії становить 1315,11 грн., проте розмір пенсії по інвалідності, яку отримує ОСОБА_1 на цей час, становить 1444,90 грн. За таких обставин позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.09.2017 року №6319/02/24 рекомендовано Управлінню Пенсійного фонду України у м. Дзержинську Донецької області повернутися до розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.10.2016 року (а.с. 108).
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинську Донецької області № 161741 від 19.09.2017 року ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності 3 групи від загального захворювання на пенсію за віком за Списком № 1 (а.с. 132).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі – Закон № 1058- ІV).
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Нормами статті 10 Закону № 1058-IV та статті 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У відповідності до статті 45 Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі за текстом – Порядок №22-1).
Відповідно до п.1.5 Порядку № 22-1 Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Згідно із пунктом 2.8. Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Згідно із пунктом 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Судом встановлено, що розпорядженням Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинську Донецької області № 161741 від 19.09.2017 року позивача переведено з пенсії по інвалідності 3 групи від загального захворювання на пенсію за віком за Списком № 1 з 27 жовтня 2016 року за його заявою.
Таким чином оскаржуване рішення УПФ фактично на момент розгляду даної справи вичерпало свою дію та не порушує прав, свобод та інтересів позивача, оскільки як було встановлено вище, УПФ переглянуло заяву та переведено позивача з пенсії по інвалідності 3 групи від загального захворювання на пенсію за віком за Списком № 1 з 27 жовтня 2016 року.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач скористався правом на призначення пенсії на пільгових умовах як особа, що набула стажу на роботі з особливо шкідливими умовами праці за Списком № 1 і досягла встановленого ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» віку, оскільки останньому призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 27 жовтня 2016 року.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області не підлягає задоволенню.
З урахуванням приписів частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, м. Торецьк, Донецька область) до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Дружби, 22, м. Торецьк, Донецька область, 85200, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лазарєв В.В.