Рішення № 80084805, 19.02.2019, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
569/12273/18
Номер документу
80084805
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 569/12273/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2019 року

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді - Тимощука О.Я.,

при секретарі - Рибачик О.А.

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - адвоката Дупак В.Г.,

провівши у відкритому судовому засiданнi в м. Рівне заочний розгляд цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ДП «Рівненський облавтодор» про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок ДТП, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ДП «Рівненський облавтодор» про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок ДТП.

В своєму позові ОСОБА_1 зазначив, що 21.02.2017 року в темну пору доби близько 17 год. 30 хв. на ділянці дороги Н 25 "Городище-Рівне-Старокостянтинів" поблизу с. Олександрія Рівненського району Рівненської області потрапив в ДТП своїм автомобілем марки Fiat Doblo, державний номер НОМЕР_1, внаслідок неналежного стану дорожнього полотна, а саме вибоїни, яка перевищувала гранично допустимі показники передбачені ДСТУ 3587-97 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці і залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану".

На даній ділянці та на інших ділянках вищевказаної автодороги існують вибоїни, що значно ускладнюють рух транспортних засобів. Зазначені вибоїни примушують водіїв вдаватися до екстреного гальмування та маневрування, спричиняють виникнення аварійних ситуацій.

Таким чином, вищевказана ділянка автодороги не відповідає правилам утримання автомобільних доріг та вулиць так як має пошкодження (наявність ям) в десятки разів більше дозволеного в таблиці, а глибина вибоїни, в яку потрапив його автомобіль - близько 15 см, що також значно перевищує допустимі норми. Це призвело до ушкодження колеса його транспортного засобу та незрозумілого "стуку" та шуму в лівій стороні передньої частини автомобіля.

Про дану пригоду ним було відразу повідомлено на лінію "102" та викликано працівників поліції для оформлення ДТП. Ним було написане пояснення по факту даної пригоди. На той момент йшов мокрий сніг, покриття дороги було мокрим, дорога не освітлювалася, місцями вибоїни були наповнені водою.

В результаті ДТП було пошкоджено переднє ліве колесо його автомобіля. 23.02.2017 року він зробив діагностику пошкоджень свого автомобіля у офіційного представника Fiat ТзОВ "Вік-Експо", де йому надали акт виконаних робіт №Ві-К-000193501. За дане обстеження він заплатив 49 грн, про що свідчать дані з акту. В даному акті зазначено, що "пошкодження гуми переднього лівого колеса (гума ремонту не підлягає), пошкоджений диск переднього лівого колеса (від удару). Рекомендовано замінити рульові наконечники (прав/лів), лівий ступічний підшипник переднього колеса". Також він звернувся до експерта для оцінки завданих йому збитків, за що заплатив 1 200 грн. Згідно висновку спеціаліста-автотоварознавця, вартість матеріальних збитків становить 6 367,98 грн.

Оскільки встановлено, що причиною ДТП є порушення правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг, а також вимог Закону України «Про дорожній рух» повноважним органом, яким на вказаній ділянці дороги є ДП «Рівненський аблавтодор» в особі "Колоденська ДЕД", за якою закріплена дана ділянка автодороги, співробітниками Поліції Рівненського районного відділу УМВС України в Рівненській області складено протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 097801 стосовно інженера Колоденської ДЕД ОСОБА_3 за ознаками ч. 4 ст. 140 КУпАП, а саме в порушенні правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху під час утримання дорожнього покриття автодороги Р-05 "Городище-Рівне-Старокостянтинів", що призвело до скоєння дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце поблизу с. Олександрія Рівненського району Рівненської області, та передано справу до суду. Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Ореховської К.Е. постановив визнати ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП (постанова по справі № 569/3528/17). Просить стягнути з ДП «Рівненський облавтодор» на його користь матеріальну шкоду в розмірі 7 616,98 грн. та втрачений заробіток, виходячи з відвіданих по факту судових засідань в розмірі 1 184,59 грн.

В судовому засіданні позивач та його представник - адвокат Дупак В.Г. підтримали позовні вимоги і просять їх задоволити з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, повідомлявся про час та дату розгляду справи належним чином, причину неявки суду не повідомив. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Суд вважає зібраних в справі доказів достатньо для вирішення справи по суті, тому розглядає справу у відсутності відповідача в заочному порядку зі згоди позивача.

Заслухавши думку позивача та його представника - адвоката Дупак В.Г., дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.

Ключові засади забезпечення функціонування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг в Україні визначені в Законі України «Про автомобільні дороги».

Статтею 1 Закону «Про автомобільні дороги» передбачено, що автомобільна дорога це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безпечного та зручного руху транспортних засобів. Державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про автомобільні дороги", основними обов'язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування є:

п.5) забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженнями;

п.6) організацію будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами;

п.9) забезпечення технічного нагляду за станом автомобільних доріг;

п.10) виявлення аварійно-небезпечних місць та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод на автомобільних дорогах і здійснення заходів щодо їх ліквідації;

Згідно ст. 13 Закону України "Про автомобільні дороги", орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за:

п.1) стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування;

п.2) якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування;

п.3) відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом;

Згідно ч. 1 ст. 32 Закону України "Про автомобільні дороги" користувачі автомобільних доріг мають право на безперервні, безпечні та зручні умови руху.

Згідно ч. 3 ст. 32 Закону України "Про автомобільні дороги", користувачі автомобільних доріг мають право на відшкодування збитків у порядку, визначеному законом.

Згідно абз. "г" п. 2.12. Правил дорожнього руху власник транспортного засобу має право на безпечні та зручні умови для руху.

Відповідно до п. 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління «Укравтодору», а тих, що перебувають у комунальній власності,- відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Відповідно до п. 5 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації, користувачі дорожніх об'єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов'язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об'єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об'єктів, забрудненню навколишнього середовища.

Пунктом 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони від 30 березня 1994 року №198 встановлено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а також зобов'язані відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо ДТП сталося в наслідок незадовільного утримання доріг.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про дорожній рух", до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить:

п.4) компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів;

п.5) забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху.

Служба автомобільних доріг в області є тим державним органом, який уповноважений власником (державою) на здійснення всіх заходів для забезпечення нормального стану доріг.

У відповідності до ст. 24 Закону України "Про дорожній рух":

п.1) власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні;

п.5) власники доріг, вулиць та залізничних переїздів, керівні працівники дорожньо-експлуатаційних організацій несуть відповідальність, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з їх вини.

Згідно ч. 2 ст. 122 КУпАП створення аварійної обстановки - це примушення інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вживати інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян. В даному випадку стан дороги створює аварійну ситуацію, внаслідок чого водії вдаються до різких маневрів.

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, при цьому зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. У п. 3 ч. 2 ст. 11 ЦК України як одну з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків визначено завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Відповідно до вимог п.п. 8,9 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування майнової та моральної шкоди.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування майнової та моральної шкоди.

Статтею 22 ЦК України передбачено, що збитками, які підлягають відшкодуванню у повному обсязі, є "втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права...".

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно п. 1.5 Правил дорожнього руху, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

Відповідно до абз. "в" п. 2.12. Правил дорожнього руху власник транспортного засобу має право на відшкодування збитків, завданих унаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки дорожнього руху.

Судом встановлено, що причиною ДТП є порушення правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг, а також вимог Закону України «Про дорожній рух» повноважним органом, яким на вказаній ділянці дороги є ДП «Рівненський аблавтодор» в особі "Колоденська ДЕД", за якою закріплена дана ділянка автодороги. Співробітниками Поліції Рівненського районного відділу УМВС України в Рівненській області складено протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 097801 стосовно інженера Колоденської ДЕД ОСОБА_3 за ознаками ч. 4 ст. 140 КУпАП, а саме в порушенні правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху під час утримання дорожнього покриття автодороги Р-05 "Городище-Рівне-Старокостянтинів", що призвело до скоєння дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце поблизу с. Олександрія Рівненського району Рівненської області.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області по справі № 569/3528/17 від 15.05.2017 року визнано інженера «Колоденська ДЕД» ДП «Рівненський облавтодор» ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, що стало супутньою причиною ДТП (пошкодження транспортного засобу) за участю автомобіля Fiat Doblo, державний номер НОМЕР_1 (а.с. 22).

Отже, з вини Відповідача майну (автомобілю) позивача була заподіяна матеріальна шкода. Причиною пошкодження автомобіля стала бездіяльність Відповідача, так як Відповідач відповідає за вказану ділянку автодороги, не забезпечив при цьому належного технічного стану покриття дороги, не провів необхідних ремонтних робіт, що призвело до пошкодження майна ОСОБА_1

Згідно акту виконаних робіт №Ві-К-000193501 від 23.02.2017 року діагностики пошкоджень автомобіля позивача виданого офіційним представником Fiat - ТзОВ "Вік-Експо" встановлено : "пошкодження гуми переднього лівого колеса (гума ремонту не підлягає), пошкоджений диск переднього лівого колеса (від удару). Рекомендовано замінити рульові наконечники (прав/лів), лівий ступічний підшипник переднього колеса", за що позивачем було сплачено 49 грн. (а.с. 16).

Відповідно до висновку спеціаліста-автотоварознавця Зінь І.В. від 23.08.2017 року, матеріальний збиток, завданий власникові автомобіля Fiat Doblo, державний номер НОМЕР_1, в результаті його пошкодження при ДТП з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу складових, що підлягають заміні, складає 6 367,98 грн. (а.с. 7-15). За звіт про оцінку автомобіля позивачем було сплачено 1 200 грн., що підтверджується товарним чеком № 21 від 04.03.2018 р. (а.с. 21).

Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню матеріальна шкода в розмірі 7 616,98 грн.

Вимогу позивача про стягнення з відповідача 1 184,59 грн. в рахунок відшкодування заробітку, начебто втраченого ним внаслідок відриву від роботи у період відвідування судових засідань по вказаній справі, суд вважає такою, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження реальної можливості отримати такий заробіток у період його перебування в судових засіданнях за звичайних обставин, якщо б їх не настало (п. 2 ч. 2 ст. 22 ЦК України).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача. З відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за подання позовної заяви до суду у розмірі 704 грн. 80 коп.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 15, 16, 23, 509, 1166 ЦК України, ст. 9, 24 Закону України «Про дорожній рух», п.п. 2, 5, 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, ст.ст. 141, 223, 258, 259, 264, 265, 273, 280, 281, 282, 284, 289, 352, 354 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ДП «Рівненський облавтодор» про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок ДТП - задоволити частково.

Стягнути з ДП «Рівненський облавтодор» (м. Рівне, вул. Пластова, 7, код ЄДРПОУ 31994540) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2, паспорт серії НОМЕР_3, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1) матеріальну шкоду в розмірі 7 616 (сім тисяч шістсот шістнадцять) грн. 98 коп.

Стягнути з ДП «Рівненський облавтодор» (м. Рівне, вул. Пластова, 7, код ЄДРПОУ 31994540) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2, паспорт серії НОМЕР_3, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Рівненського апеляцiйного суду через Рiвненський мiський суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Рівненського

міського суду Тимощук О.Я.