Вирок № 80079604, 04.02.2019, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
752/17258/18
Номер документу
80079604
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 752/17258/18

Провадження № 1-кс/752/1574/19

У Х В А Л А

04.02.2019 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва Колдіна О.О., з участю секретаря Закаблуківської О.А,, розглянувши клопотання ст.слідчого СУ ГУ НП у м. Києві Гріщенко А.О., погоджене прокурором прокуратури м.Києва Ігнатюк І.В. про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42018100000000715 від 01.08.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,

в с т а н о в и в:

ст.слідчий СУ ГУ НП у м. Києві Гріщенко А.О., за погодженням з прокурором прокуратури м.Києва Ігнатюк І.В., звернулась до суду з клопотанням про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42018100000000715 від 01.08.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України а саме: на грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ» (код ЄДРПОУ 33508037): № 26004001360134, № 26003002360134, відкритих у АТ "ОТП БАНК" (МФО 300528).

Клопотання обгрунтовано тим, що Слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018100000000715 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження - протягом 2018 року службові особи Фонду державного майна України, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби, з мето одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, єдиний авторизований Фондом електронний майданчик, підключили до Єдиної бази звітів - ПП «ВІ АЙ ПІ Департмент», чим спричинили тяжкі наслідки інтересам окремих громадян та юридичних осіб.

Так, встановлено, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2014 № 358 «Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства» на Фонд державного майна України покладено обов'язок невідкладно забезпечити надання безперешкодного та безоплатного доступу до інформації, що міститься в Єдиній базі даних звітів про оцінку суб'єктам оціночної діяльності, нотаріусам і контролюючим органам.

17.05.2018 Фондом державного майна України, видано наказ № 658 «Про затвердження Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку», який набув чинності 18.07.2018.

У єдиній базі даних звітів про оцінку підлягають реєстрації звіти про оцінку майна, складені суб'єктами оціночної діяльності для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого, рухомого майна та майнових прав (крім випадків успадкування та/або отримання у дарунок майна, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою), у випадках, передбачених Податковим кодексом України.

Єдина база та вся інформація, що міститься в ній, належить державі в особі Фонду державного майна України. Фонд державного майна України забезпечує функціонування Єдиної бази та захист інформації, що міститься в ній.

Нотаріуси або особи, які вчиняють дії щодо операції з відчуження об'єктів рухомого майна, здійснюють перевірку реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі, наявності присвоєння звіту про оцінку унікального номера шляхом звіряння інформації з отриманого ними звіту про оцінку у паперовій формі з відображеною у відповідних полях Єдиної бази інформацією про об'єкт оцінки (в тому числі інформацією про оціночну вартість).

Доступ до Єдиної бази нотаріусам або особам, які вчиняють дії щодо операції з відчуження об'єктів нерухомого майна, та суб'єктам оціночної діяльності надається через авторизовані електронні майданчики, підключені до Єдиної бази, шляхом реєстрації та ідентифікації (автентифікації) нотаріусів або осіб, які вчиняють дії щодо операцій з відчуження об'єктів рухомого майна, та суб'єктів оціночної діяльності на авторизованому електронному майданчику за допомогою використання електронного підпису.

При цьому порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку не встановлює розмір плати за реєстрацію звітів про оцінку майна та розмір плати за перевірку реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі - доступ до інформації, що міститься в Єдиній базі даних звітів про оцінку суб'єктам оціночної діяльності, нотаріусам і контролюючим органам є безперешкодним та безоплатним.

Однак, в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2014 № 358 «Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства», авторизований Фондом державного майна України електронний майданчик, підключений до Єдиної бази звітів - Приватне Підприємство «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ», в договорі, що регулює доступ до інформації, яка необхідна нотаріусу для виконання повноважень, покладених на нього державою, в порушення вимог чинного законодавства, передбачає умову щодо сплати на рахунок ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ» грошових коштів, за кожну перевірку реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі.

Оглядом руху коштів по рахунках, відкритих ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ», зокрема у ПАТ КБ «Приват Банк» (№ 26005053018181, № 26000053015383, № 26007053013667) встановлено, що на них поступили грошові кошти в сумі близько 11 млн. грн., однак, на час здійснення тимчасового доступу до зазначеної інформації, грошові кошти на рахунках - відсутні. Таким чином, є підстави вважати, що незаконно отримані грошові кошти від сплати за кожну перевірку реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі, негайно виводяться службовими особами ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ» у власних цілях.

З метою всебічного, повного й неупередженого розслідування, встановлення всіх обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, припинення злочинної діяльності, попередження збитків, що заподіюються громадянам, діями щодо незаконного стягнення спати за здійснення перевірки реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі, виникла необхідність у накладенні арешту на грошові кошти, розміщені на рахунках ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ».

Маючи достатньо доказів вважати, що грошові кошти, які зараховуються на поточні рахунки та знаходяться на поточних рахунках ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ», відкритих в банківських установах, були та є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, отримані внаслідок вчинення кримінального правопорушення, є доходами від них, внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а інформація про рух зазначених грошових коштів, що знаходиться на вказаних рахунках, містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, які підлягають встановленню під час кримінального провадження, мають доказове значення в даному кримінальному провадженню, їх визнано речовими доказами.

Слідчий зазначає, що необхідність накладення арешту на грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ» зумовлюється тим, що не застосування цього заходу зумовить труднощі та перешкоджатиме встановленню істини у кримінальному провадженні № 42018100000000715.

Крім того, дані кошти одержані злочинним шляхом внаслідок вчинення кримінального правопорушення, є доходами від них та є джерелом погашення збитків завданих громадянам, внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Крім того, у кримінальному провадженні можуть бути заявлені цивільні позови про відшкодування збитків, спричинених в результаті протиправних дій вищевказаних осіб.

Слідчий подала заяву про розгляд клопотання у її відсутність.

Власник майна в судове засідання не викликався на підставі положень ч.2 ст. 172 КПК України.

Дослідивши матеріали клопотання, вважаю, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

В ході розгляду клопотання встановлено, що Слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018100000000715 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження - протягом 2018 року службові особи Фонду державного майна України, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби, з мето одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, єдиний авторизований Фондом електронний майданчик, підключили до Єдиної бази звітів - ПП «ВІ АЙ ПІ Департмент», чим спричинили тяжкі наслідки інтересам окремих громадян та юридичних осіб.

Грошові кошти, які зараховуються на поточні рахунки та знаходяться на поточних рахунках ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ», відкритих в банківських установах, були та є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, отримані внаслідок вчинення кримінального правопорушення, є доходами від них, внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а інформація про рух зазначених грошових коштів, що знаходиться на вказаних рахунках, містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, які підлягають встановленню під час кримінального провадження, мають доказове значення в даному кримінальному провадженню, їх визнано речовими доказами.

Ст.слідчий СУ ГУ НП у м. Києві Гріщенко А.О., за погодженням з прокурором прокуратури м.Києва Ігнатюк І.В., звернулась до суду з клопотанням про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42018100000000715 від 01.08.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України а саме: на грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ» (код ЄДРПОУ 33508037): № 26004001360134, № 26003002360134, відкритих у АТ "ОТП БАНК" (МФО 300528).

Відповідно до положень ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Метою арешту майна є забезпечення кримінального провадження, забезпечення цивільного позову у кримінальному провадженні, забезпечення конфіскації або спеціальної конфіскації. Арештованим може бути майно, яким володіє, користується чи розпоряджається підозрюваний, обвинувачений, засуджений, треті особи, юридична особа, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру за рішенням, ухвалою суду, слідчого судді.

Треті особи, майно яких може бути арештовано, - особи, які отримали чи придбали у підозрюваної, обвинуваченої чи засудженої особи майно безоплатно або в обмін на суму, значно нижчу ринкової вартості, або знали чи повинні були знати, що мета такої передачі - отримання доходу від майна, здобутого внаслідок вчинення злочину, приховування злочину та/або уникнення конфіскації.

Вищезазначені відомості щодо третьої особи повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатності доказів.

Підставою арешту майна є наявність ухвали слідчого судді чи суду за наявності сукупності підстав чи розумних підозр вважати, що майно є предметом, доказом злочину, засобом чи знаряддям його вчинення, набуте злочинним шляхом, є доходом від вчиненого злочину або отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину. Арешт майна можливий також у випадках, коли санкцією статті Кримінального кодексу України, що інкримінується підозрюваному, обвинуваченому, передбачається застосування конфіскації, до підозрюваної, обвинуваченої особи заявлено цивільний позов у кримінальному провадженні. Арешт також може бути застосовано до майна третіх осіб з урахуванням частини другої цієї статті.

Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, які перебувають у власності або володінні, користуванні, розпорядженні підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

У випадках, передбачених п.1 ч.2 ст.170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 цього Кодексу.

Майно, на яке спрямоване кримінальне правопорушення повинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправні впливу (відчуження, знищення, приховування) на певне майно, що, як наслідок перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

Арешт майна з підстав передбачених ч. 2 ст. 170 КПК України по суті являє собі форму забезпечення доказів, є самостійною правовою підставою для арешту майна поряд з забезпеченням цивільного позову та конфіскацією майна та, на відміну від дій останніх правових підстав, не вимагає оголошення підозри у кримінальне провадженні і не пов'язує особу підозрюваного з можливістю арешту такого майна.

В силу положень ст.171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.

З наданих суду до клопотання письмових доказів вбачається, що майно, на яке слідчий просить накласти арешт, відповідає критеріям, визначеним ст.170 КПК України, оскільки є речовими доказами у кримінальному провадженні, здобуто внаслідок вчинення злочину.

З врахуванням викладеного, вважаю, що не застосування арешту може призвести до подальшого відчуження зазначеного майна, в зв»язку з чим з метою збереження майна, яке є речовим доказом у кримінальному провадженні, вважаю за необхідне задовольнити заявлене клопотання, оскільки такий захід забезпечення кримінального провадження на даній його стадії є доцільним і виправдовує втручання держави у права власника майна.

Керуючись вимогами ст. ст.131, 132, 170-173 КПК України, слідчий суддя

у х в а л и в:

клопотання ст.слідчого СУ ГУ НП у м. Києві Гріщенко А.О., погоджене прокурором прокуратури м.Києва Ігнатюк І.В. про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42018100000000715 від 01.08.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, задовольнити.

Накласти арешт на грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках ПП «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ» (код ЄДРПОУ 33508037): № 26004001360134, № 26003002360134, відкритих у АТ "ОТП БАНК" (МФО 300528).

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту проголошення.

Слідчий суддя