
Справа № 310/10282/18
2/310/833/19
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
20 лютого 2019 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Вірченко О.М.,
при секретарі Мельніченко А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,
встановив:
УПСЗН виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області звернулось до Бердянського міськрайсуду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Свої вимоги позивач мотивував наступним. ОСОБА_1 21 лютого 2017 року звернулась до позивача із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та надала необхідні документи. Їй була призначена допомога на дітей одиноким матерям з 01 лютого 2017 року по 31 липня 2017 року, яка надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї обчислюється на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Відповідачка також зверталась 12 серпня 2016 року за допомогою по вагітності та пологам та народженню дитини, їй була призначена допомога по вагітності та пологам з 01 липня 2016 липня по 31 липня 2016 року, та при народженні з 01 липня 2016 року по 31 липня 2019 року. ОСОБА_1 21 лютого 2017 року звернулась до позивача із заявою про призначення державної соціально допомоги малозабезпеченим сім'ям та надала необхідні документи. Вказана допомога їй була призначена з 01 лютого 2017 року по 31 січня 2018 року, розмір допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. Для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення та призначення такої допомоги. При перевірці в лютому 2018 року з'ясовано, що відповідачка отримувала стипендію з вересня 2016 року по червень 2017 року, але при зверненні за призначенням допомоги ОСОБА_1 в декларації не вказала, що отримує такий дохід. В результаті подання документів з недостовірними відомостями, отримані кошти не були враховані при обчисленні сукупного доходу сім'ї, відповідачка незаконно отримала державну соціальну допомогу по вагітності та пологам у сумі 217, 50 грн. за період з 01 вересня 2016 року по 18 вересня 2016 року, одинокій матері в сумі 1 804,92 грн. за період з 01 лютого 2017 року по 31 січня 2018 року, малозабезпеченим сім'ям в сумі 1 883,40 грн. за період з 01 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року, які позивач просив стягнути з відповідачки.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив та заперечень проти позову не надала.
Згідно із ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив і якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 12 серпня 2016 року зверталась до позивача із заявою про призначення допомоги по вагітності та пологам та народженню дитини. На підставі інформації, наданої відповідачкою, їй було призначено зазначену допомогу на період з 01 липня 2016 року по 31 липня 2019 року.
Крім того, 21 лютого 2017 року ОСОБА_1 зверталась до позивача із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі інформації, наданої відповідачкою, їй було призначено зазначену допомогу на період з 01 лютого 2017 року по 31 липня 2017 року.
Крім того, ОСОБА_1 21 лютого 2017 року зверталась до позивача із заявою про призначення державної соціально допомоги малозабезпеченим сім'ям. На підставі інформації, наданої відповідачкою, їй було призначено зазначену допомогу на період з 01 лютого 2017 року по 31 січня 2018.
При здійснені 03 березня 2018 року перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, що надається заявником для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що надається заявником для призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям було встановлено, що відповідачка надала неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого було виявлено переплату державної соціальної допомоги по вагітності та пологам у сумі 217, 50 грн. за період з 01 вересня 2016 року по 18 вересня 2016 року; на дітей одинокій матері в сумі 1 804,92 грн. за період з 01 лютого 2017 року по 31 січня 2018 року; малозабезпеченим сім'ям в сумі 1 883,40 грн. за період з 01 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року, про що складені відповідні акти.
Управління праці та соціального захисту населення направляло відповідачці 06 березня 2018 року листи з вимогами повернути переплачені їй кошти, але відповідачкою не здійснено жодної оплати.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-V рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до п. 46 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24 лютого 2003 року №250, для призначення допомоги подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому на місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення та призначення такої допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачка, звертаючись до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради із заявами про призначення державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям, в заяві про призначення такої допомоги не зазначила про отриманий нею дохід за період навчання в ДНЗС «Бердянський МПЛ» в період з 01 вересня 2016 року до 30 червня 2017 року.
Згідно довідки про доходи, виданої ДНЗ «Бердянський МПЛ», ОСОБА_1 за період з вересня 2016 року по червень 2017 року отримала дохід в сумі 3 899,36 грн.
Зазначене свідчить, що відповідачка свідомо надавала позивачу недостовірну інформацію, приховувала свої доходи, в зв'язку із чим нею було неправомірно отримано державну соціальну допомогу по вагітності та пологам у сумі 217, 50 грн., на дітей одинокій матері в сумі 1 804,92 грн., малозабезпеченим сім'ям в сумі 1 883,40 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За вимогою ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З огляду на те, що з боку ОСОБА_1 наявна недобросовісність набуття державної допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути незаконно отримані суми державної соціальної допомоги по вагітності та пологам у сумі 217, 50 грн., на дітей одинокій матері в сумі 1 804,92 грн., малозабезпеченим сім'ям в сумі 1 883,40 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, ч. 8 цієї статті передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1762 грн. (платіжне доручення від 29.11.2018 року).
Керуючись ст.ст. 4, 13, 18, 141, 259, 263-265, 280, 352, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
Позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, (АДРЕСА_1) на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (вул. Захисників України, 27/34, м. Бердянськ, Запорізької області, 71118, банк отримувач ГУДКСУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МФО 813015, ОКПО 03193258, р/р 35414088030366) суму надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 1 840 (одна тисяча вісімсот сорок) грн. 92 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, (АДРЕСА_1) на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (вул. Захисників України, 27/34, м. Бердянськ, Запорізької області, 71118, банк отримувач ГУДКСУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МФО 813015, ОКПО 03193258, р/р 35414088030366) суму надміру виплаченої допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами в розмірі 217 (двісті сімнадцять) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, (АДРЕСА_1) на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (вул. Захисників України, 27/34, м. Бердянськ, Запорізької області, 71118, банк отримувач ГУДКСУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МФО 813015, ОКПО 03193258, р/р 35414088030366) суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 883 (одна тисяча вісімсот вісімдесят три) грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, (АДРЕСА_1) на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (вул. Захисників України, 27/34, м. Бердянськ, Запорізької області, 71118, банк отримувач ГУДКСУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя МФО 813015, ОКПО 03193258, р/р 35419094030366) витрати по сплаті судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25 лютого 2019 року
Суддя Бердянського
міськрайонного суду
Запорізької області О. М. Вірченко