Рішення № 80062518, 25.02.2019, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
367/7918/18
Номер документу
80062518
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 367/7918/18

Провадження №2-о/367/4/2019

РІШЕННЯ

Іменем України

25 лютого 2019 року Ірпінський міський суд Київської області в складі головуючої судді Оладько С.І

за участі секретаря Шубчик В

заявника ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ірпінь цивільну справу по заяві ОСОБА_1,заінтересована особа управління ДМС України в Київській області про встановлення факту,що має юридичне значення

в с т а н о в и в :

Заявник звернулась до суду із заявою,відповідно до якої зазначила ,що вона , ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась в м. Петушки Володимирської області (на той час РСФСР ). По національності молдаванка. Проживала за адресою: АДРЕСА_2 до 1995 року. Чи була зареєстрованою за зазначеною адресою не пам'ятаЄ.

В 1995 році, в неповнолітньому віці, приїхала до м. Ірпінь на постійне проживання на підставі свідоцтва про народження. Паспорт їй не видавався. Весь час проживаю за адресою: АДРЕСА_1.

Заявник зазначає,що вона хоче визначити свій статус на території України, однак для цього необхідно підтвердити належність/відсутність громадянства РФ. Відповідно до вимог Консульства РФ для запису на прийом щодо підтвердження громадянства для громадян, які не мають документів з фото необхідно надати довідку встановлення особи з Міграційної служби за місцем проживання.

Вона має дітей та громадянського чоловіка. Шлюб укласти не можуть у зв'язку з відсутністю у неї паспорта. Відповідно до законодавства вона має право на отримання посвідки на проживання (її діти є громадянами України), однак не має фактичної можливості розпочати дану процедуру та підтвердити свій статус на території України з незалежних від неї підстав.

Раніше до таких осіб як вона проводилась процедура встановлення особи відповідно до п.6.8 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», затвердженого Наказом МВС №320 від 13.04.2012, який передбачав: «Якщо в результаті проведених перевірок буде встановлено, що особа, яка заявила про втрату паспорта, є особою без громадянства, їй видається довідка (додаток 16)».

Враховуючи зазначену вище норму, вона в березні місяці 2018 року звернулась з заявою про встановлення особи до Ірпінського міського відділу ДМС України в Київській області, однак листом від 26.04.2018 року їй було повідомлено про неможливість проведення процедури встановлення особи оскільки вона не є громадянкою України, а «Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України», затверджений Наказом МВС №320 від 13.04.2012, втратив чинність 17.04.2018 року .

В червні 2018 року організація, яка надає їй правову допомогу щодо визначення статусу на території України та оформленні документів, звернулась з запитом до Консульського відділу Російської Федерації в У країні щодо подання запиту про належність до громадянства РФ особою, яка не має жодного документу крім свідоцтва про народження.

У відповідь Консульський відділ Російської Федерації в Україні, листом №2945/к від 02.07.2018 року надав відповідь що звертатись до Консульського відділу РФ може особа при пред'явленні документа, який посвідчує її особу. У випадку відмови компетентного органу, питання встановлення особи може бути вирішено в судовому порядку .

Відповідно до п. 1 ч.3 ст.4 ЗУ «Про імміграцію» - «поза квотою дозвіл на імміграцію надається одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітям і батькам громадян України».

Таким чином, враховуючи, що вона має дітей громадян України вона має підстави на імміграцію та отримання посвідки на проживання, однак не може розпочати зазначену процедуру оскільки необхідно визначити її статус - вона є громадянкою Російської Федерації чи є особою без громадянства (якщо РФ не визнає її громадянство), однак для подання запиту до Консульства Російської Федерації потрібно встановити її особу.

Враховуючи все вищезазначене, в інший спосіб ані ж в судовому порядку встановити її особу немає можливості.

Просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме,що вона ОСОБА_1 є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженка міста Петушки, Володимирської області, РСФСР, що проживає в АДРЕСА_1.

Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні заяву підтримала та просила її задовольнити.

Представник заявника ОСОБА_2 у судовому засіданні заяву підтримала та просила її задовольнити. Зазначила,що іншим шляхом неможливо вирішити питання щодо отримання заявником паспорта.

Представник заінтересованої особи управління ДМС України в Київській області у судове засідання не з»явився,про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд,заслухавши пояснення учасників процесу,покази свідків вивчивши матеріали справи,вважає заяву такою,що підлягає до задоволення.

У судовому засіданні встановлено,що ОСОБА_1, народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 року в м. Петушки Володимирської області ,РСФСР. Батьками записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Наведені обставини справи підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_1,серія НОМЕР_1,виданого 01 вересня 1980 р,актовий запис про народження № 198.Той факт,що заявник ОСОБА_1 є ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 стверджується у судовому засіданні письмовими доказами,показами свідків.

Так,у судовому засіданні було встановлено,що у 1995 році, в неповнолітньому віці, заявник приїхала до м. Ірпінь на постійне проживання Паспорта заявник не мала. Весь час заявник проживає за адресою: АДРЕСА_1.

Заявник ОСОБА_1 має 5 дітей та громадянського чоловіка.

Відповідно до положень Указу Президента України № 405/2011 від 06.04.2011 центральним органом виконавчої влади, відповідальним за реалізацію державної політики у сфері міграції (імміграції та еміграції), в тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, а також внесення пропозицій щодо формування державної політики у цих сферах є Державна міграційна служба У країни.

Згідно ч. 2 ст. З Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності та основних прав і свобод людини.

В березні місяці 2018 року заявник звернулась з заявою про встановлення особи до Ірпінського міського відділу ДМС У країни в Київській області, однак листом від 26.04.2018 року їй було повідомлено про неможливість проведення процедури встановлення особи оскільки вона не є громадянкою України, а «Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України», затверджений Наказом МВС №320 від 13.04.2012, втратив чинність 17.04.2018 року .

Також, було зроблено запит до Консульського відділу Російської Федерації в У країні щодо подання запиту про належність до громадянства РФ особою, яка не має жодного документу крім свідоцтва про народження.

У відповідь Консульський відділ Російської Федерації в Україні, листом №2945/к від 02.07.2018 року надав відповідь що звертатись до Консульського відділу РФ може особа при пред'явленні документа, який посвідчує її особу. У випадку відмови компетентного органу, питання встановлення особи може бути вирішено в судовому порядку .

Наведені вище обставини справи підтверджуються копію свідоцтва про народження заявника ,оригінал якого було оглянуто у судовому засіданні, копіями медичних довідок про народження та свідоцтв про народження дітей заявника (а.с.45-57),листами повідомленнями з ДМС Ірпінського відділу (а.с.58),листом відповіддю з посольства Російської Федерації(а.с.60-61).

Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 показали,що ОСОБА_1 приїхала в м.Ірпінь у 1995-1996 роках будучи неповнолітньою. Приїхала із Росії ,м.Петушки.Вона постійно проживає в АДРЕСА_1.Вона має 5 дітей.Паспорта не має,поскільки приїхала із Росії будучи неповнолітньою,вона має лише свідоцтво про народження.

Згідно змісту ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Факт,який просить встановити заявник,має для неї юридичне значення, поскільки встановлення зазначеного факту необхідне заявнику для подальшого звернення до Консульського відділу Російської Федерації в Україні та відділу міграційної служби.

Враховуючи викладені обставини, суд задовольняє дану заяву.

На підставі ст.. 293,315 ЦПК України, керуючись ст.ст. 4,10,76,259,264-265,268 , 273 ,365 ЦПК України суд,

В И Р І Ш И В :

Заяву задовольнити .

Встановити факт ,що має юридичне значення,а саме,що заявник ОСОБА_1 є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженка міста Петушки, Володимирської області, РСФСР, що проживає в АДРЕСА_1.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів з дня проголошення даного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано,набирає законної сили після повернення апеляційної скарги ,відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копію рішення суду направити заінтересованій особі по справі для відома.

Суддя: С.І. Оладько