Постанова № 80050526, 18.08.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2011
Номер справи
2а/2370/6004/2011
Номер документу
80050526
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/6004/2011

18.08.11

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого -судді: Паламар П.Г.,

при секретарі: Поштаренка О.І.,

за участю представника позивача Казіміренко Я.А. -за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси, адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до малого приватного підприємства «Агропромресурси»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі -позивач), в якій просить стягнути з малого приватного підприємства «Агропромресурси»(далі -відповідач) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році в сумі 18740 грн. 71 коп. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 528 грн. 28 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у 2010 році у відповідача повинно було працювати 5 інвалідів, але 1 робоче місце інвалідом зайняте не було. Вартість одного робочого місця за звітний період на підприємстві становить 18740 грн. 71 коп.

У встановлений Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 875-XII від 21.03.1991 року (далі Закон України № 875-XII) термін, до 15 квітня 2011 року, визначену суму адміністративно - господарських санкцій за не виконаний норматив у 2010 році відповідач не сплатив. У зв'язку з простроченням сплати адміністративно - господарських санкцій відповідачу з 16 квітня 2010 року нарахована пеня, сума якої на день подачі позову становить 528 грн. 28 коп.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала вимоги та просила суд позов задовольнити повністю.

Відповідач суду заперечення не надав, до суду свого представника не направив, заяву про розгляд справи без його участі не надав.

У той же час, відповідачем до суду направлено телеграму 15.08.2011 року про перенесення судового засідання, у зв'язку з неможливістю прибути в судове засідання призначене на 10 годину 15.08.2011 року. Аналогічного змісту надійшла телеграма від відповідача 18.08.2011 року.

Частиною 4 ст. 128 КАС України визначено, що у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Заслухавши доводи представника позивача та дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 19 Закону України № 875-ХІІ встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 Закону.

Частиною 1 ст. 20 Закону України № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідач самостійно 07.02.2011року подав позивачу звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік форми 10-ПІ, де зазначив, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 113 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 4 особи. Крім того, відповідачем у звіті зазначено, що норматив для працевлаштування інвалідів складав 5 осіб, а тому самостійно визначив суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 18740 грн. 71 коп.

Відповідно до п. 2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою КМУ №70 від 31 січня 2007 року інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Міністерством праці та соціальної політики населення за погодженням з Держкомстатом.

Судом встановлено, що відповідач не подавав звіти форми № 3-ПН, а відповідно не інформував Уманський міський центр зайнятості про наявність вакансій, в тому числі вакансій для інвалідів, що підтверджується листом Уманського міського центру зайнятості від 15.07.2011 року № 1139/05.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України (ГК) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Стаття 218 ГК України передбачає, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Частинами 2, 4 ст. 20 Закону України № 875-ХІІ визначено, що Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до розрахунку наданого позивачем за прострочення сплати адміністративно - господарських санкцій відповідачу з 16 квітня 2010 року нарахована пеня, сума якої на день подачі позову становить 528 грн. 28 коп.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до малого приватного підприємства «Агропромресурси»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити повністю.

Стягнути з малого приватного підприємства «Агропромресурси»( 20300, Черкаська область, м. Умань, вул.. Косовського, 127А, код ЄДРПОУ 22803389) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, код ЄДРПОУ 21368023) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році в сумі 18740 (вісімнадцять тисяч сімсот сорок) грн. 71 коп. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 528 (п'ятсот двадцять вісім) грн. 28 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку ст. 186 КАС України.

Суддя П.Г. Паламар