
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
"19" лютого 2019 р.Справа № 922/1521/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатого В.О.
при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.
розглянувши заяву Державного агентства резерву України (вх. № 22653 від 06.08.2018 р.) з грошовими вимогами до боржника у справі
за заявою Публічне АТ "Каравай" м. Харків про визнання банкрутом Публічне АТ "Каравай" м. Харків за участю :
учасники справи - не з'явились
ВСТАНОВИВ:
Постановою суду від 03.07.2018 р. визнано Публічне акціонерне товариство "Каравай" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено ОСОБА_1
04.07.2018 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
06.08.2018 р. до суду надійшла заява (вх. № 22653 від 06.08.2018 р.) Державного агентства резерву України з грошовими вимогами до боржника в сумі 2751924,42 грн., з яких 1434512,00 грн. основного боргу, 1317412,42 грн. штрафних санкцій (376408,00 грн. штрафу та 941004,42 грн. пені), яка не була призначена судом до розгляду з причин направлення справи до апеляційної інстанції для розгляду апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Златобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Златобанк" на постанову господарського суду Харківської області від 03.07.2018 у справі № 922/1521/18.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 15.11.2018 р. закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Златобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Златобанк" на постанову господарського суду Харківської області від 03.07.2018 у справі №922/1521/18.
Враховуючи повернення справи з апеляційної інстанції, суд призначив заяву Державного агентства резерву України (вх. № 22653 від 06.08.2018 р.) з грошовими вимогами до боржника до розгляду в судовому засіданні на 24.01.2019 р.
21.01.2019 р. до суду від Державного агентства резерву України надійшло клопотання про проведення судового засідання у режимі відеоконференції (вх. № 1658) з дорученням його проведення Господарському суду м. Києва або Господарському суду Київської області.
Враховуючи відсутність можливості проведення судового засідання, призначеного на 24.01.2019 р., у режимі відеоконференції, ухвалою суду від 22.01.2019 р. було відмовлено у задоволенні вказаного клопотання.
24.01.2019 р. у судове засідання ліквідатор не з'явився, до суду надав клопотання про відкладення розгляду справи та повідомлення про результати грошових вимог, в яких повідомляє суд, що ним вимоги Державного агентства резерву України розглянуті та визнані в повному обсязі.
Представник заявника також у судове засідання не з'явився, до суду надав клопотання про відкладення судового засідання з метою забезпечення проведення відеоконференції.
Дослідивши матеріали заяви, враховуючи необхідність забезпечення проведення відеоконференції, судом було оголошено про відкладення судового засідання на 19.02.2019 р.
Ухвалою суду від 29.01.2019 р. було задоволено клопотання Державного агентства резерву України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, доручено Господарському суду м. Києва забезпечити проведення призначеного судового засідання в режимі відеоконференції.
19.02.2019 р. у призначене судове засідання ліквідатор не з'явився, до суду надав клопотання про розгляд справи без його участі у зв'язку із хворобою.
Присутній у судовому засіданні представник Державного агентства резерву України просив вирішити питання щодо можливості розгляду справи без участі ліквідатора на розсуд суду, заявлені грошові вимоги до боржника підтримав у повному обсязі, просив суд їх визнати та включити до реєстру вимог кредиторів у третю чергу.
У судовому засіданні було оголошено перерву до 14 год. 30 хв.
Після перерви учасники справи не з'явились.
Розглянувши заяву Державного агентства резерву України з грошовими вимогами до боржника, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 3 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
04.07.2018 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Судом встановлено, що заява Державного агентства резерву України з грошовими вимогами до боржника була відправлена на адресу суду 02.08.2018 р., про що свідчить відтиск поштового штемпелю на конверті, тобто без порушень строків, визначених Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом.
Згідно п. 36.7 Інформаційного листа ВГСУ від 28.03.2013 р. № 01-06/606/2013, заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, що ліквідується власником, подаються безпосередньо до господарського суду та оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів в ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
В обґрунтування своїх вимог, заявник зазначає, що у серпні 2007 року була проведена позапланова перевірка наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву, які знаходились на відповідальному зберіганні на ПАТ "Каравай", за результатами якої складено акт від 31.08.2007 р. № 7-7/44ДСК.
За результатами проведеної перевірки було встановлено факти незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного мобілізаційного резерву щодо:
- підпергамент у кількості 0,2 тонн;
- форми хлібопекарські у кількості 14597 штук;
- люльки хлібопекарські у кількості 470 штук.
Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей.
Згідно із п. 21 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1997 р. № 1129, ціни на матеріальні цінності, що закладаються та відпускаються з державного резерву, визначаються Держрезервом виходячи з оптових цін, що діють на час закладення або відпуску, кон'юнктури ринку, термінів зберігання, якості продукції, а в разі проведення конкурсних торгів - за цінами торгів на кожну партію конкретної продукції.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті України. Якщо зобов’язання боржника визначені в іноземній валюті, то склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника.
Як свідчать матеріали заяви, заявником розрахована вартість матеріальних цінностей державного резерву, що мали бути повернені ПАТ "Каравай" до державного резерву, на підставі результатів цінового моніторингу, здійсненого Українським державним науково-дослідним інститутом "Ресурс" станом на 27.07.2018 р., та складає суму у розмірі 1434512,00 грн.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про визнання вимог Державного агентства резерву України щодо основного боргу у сумі 1434512,00 грн.
Щодо нарахування заявником штрафу у сумі 376408,00 грн. та пені, розрахованої за період з 31.08.2007 р. (день виявлення факту незабезпечення збереження матеріальних цінностей) по 31.07.2018 р. (день подачі до суду заяви з грошовими вимогами) у сумі 941004,42 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей.
Як вбачається із матеріалів поданої заяви, на підставі положень п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" заявником розрахований штраф станом на момент виявлення фактів незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, тобто на день проведення перевірки 31.08.2007 р. За розрахунком заявника, вартість матеріальних цінностей державного резерву на підставі діючих цін станом на 31.08.2007 р., а саме, підпергамента у кількості 0,2 тонн складала 2180,00 грн., форми хлібопекарські у кількості 14597 штук - 58388,00 грн., люльки хлібопекарські у кількості 470 штук - 315840,00, всього складала суму 376408,00 грн.
Таким чином, враховуючи встановлену заявником вартість матеріальних цінностей державного резерву станом на момент виявлення факту незабезпечення збереження, що складає 376408,00 грн., відповідний штраф у розмірі 100 % складає суму 376408,00 грн.
Відповідно до п. 16 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" розмір пені, передбачений пунктами 7, 8, 9, 10 цієї статті, обчислюється з вартості матеріальних цінностей, а передбачений пунктами 14 і 15, - з суми простроченого платежу виходячи із подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Згідно із п. 17 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" фінансові санкції, передбачені пунктами 3, 4, 8 і 10 цієї статті, застосовуються у безспірному порядку.
Відповідно до розрахунку заявника розмір пені у сумі 941004,42 грн. розрахований з вартості матеріальних цінностей на суму 376408,00 грн. за період з 31.08.2007 р. (день виявлення факту незабезпечення збереження матеріальних цінностей) по 31.07.2018 р. (день подачі до суду заяви з грошовими вимогами).
Проте, відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Частиною 2 та 7 ст. 19 Закону встановлено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно із відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду, яка є підставою для зупинення виконавчого провадження та припиняється з дня закриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно із ч. 3 ст. 19 Закону протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, в тому числі, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Як свідчать матеріали справи, ухвалою суду від 19.06.2018 р. було відкрито провадження у справі про банкрутство Публічного АТ "Каравай".
Таким чином, розрахунок пені повинен бути здійснений до дати відкриття провадження у справі про банкрутство, тобто до 19.06.2018 р., та який за розрахунком суду за період з 31.08.2007 р. по 18.06.2018 р. складає 925731,53 грн.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне вимоги щодо нарахування штрафу у сумі 376408,00 грн. та пені у сумі 925731,53 грн. визнати такими, що підлагають задоволенню, в іншій частині заявлені вимоги видхилити, як необгрунтовані.
Крім того, суд зазначає, що заявником за подання заяви з грошовими вимогами до боржника був сплачений судовий збір у сумі 3682,00 грн., тоді як згідно із Законом України «Про судовий збір» за подачу заяви з грошовими вимогами до боржника станом на 2018 рік судовий збір підлягав сплаті у сумі 3524,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Тому, питання про повернення частки судового збору, сплаченого у більшому розмірі, ніж встановлено законом, може бути вирішено тільки після звернення заявником до суду із відповідним клопотанням.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку заяву Державного агентства резерву України (вх. № 22653 від 06.08.2018 р.) з грошовими вимогами до боржника задовольнити частково, визнати грошові вимоги Державного агентства резерву України у сумі 1434512,00 грн. основного боргу, які включити до третьої черги реєстру вимог кредиторів, 376408,00 грн. штрафу та 925731,53 грн. пені, які включити до шостої черги реєстру вимог кредиторів, а також 3524,00 грн. судового збору, які включити до першої черги реєстру вимог кредиторів, решту вимог за заявою відхилити.
Керуючись ст. ст. 37-46, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 232-235 ГПК України,
УХВАЛИВ:
Заяву Державного агентства резерву України (вх. № 22653 від 06.08.2018 р.) з грошовими вимогами до боржника задовольнити частково.
Визнати грошові вимоги Державного агентства резерву України у сумі 1434512,00 грн. основного боргу, які включити до третьої черги реєстру вимог кредиторів, 376408,00 грн. штрафу та 925731,53 грн. пені, які включити до шостої черги реєстру вимог кредиторів, а також 3524,00 грн. судового збору, які включити до першої черги реєстру вимог кредиторів
Решту вимог за заявою відхилити.
Ухвалу направити ліквідатору, кредитору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в строки, передбачені ст. 256 ГПК України, шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя ОСОБА_2