Постанова № 80044357, 20.02.2019, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
20.02.2019
Номер справи
653/382/19
Номер документу
80044357
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №: 653/382/19

Провадження № 3/653/256/19

П О С Т А Н О В А

іменем України

20 лютого 2019 року м. Генічеськ

Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г., за участю секретаря Волвенко А.О., прокурора Кобця В.Е. розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, уродженки м. Генічеськ, Херсонської області, мешканки АДРЕСА_1, громадянки України, українки, заміжньої, маючої на утриманні матір похилого віку, депутат Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання, до кримінальної та адміністративної відповідальності раніше не притягувалась,

за порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та ч. 1 ст. 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, будучи станом на 31 грудня 2017 року депутатом Щасливцевської сільської ради Генічеського району, Херсонської області, являючись суб'єктом декларування та відповідальності відповідно до статті 1, підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону України «Про запобігання корупції», маючи фізичну та технічну можливість, несвоєчасно (10 квітня 2018 року о 20 год. 16 хв.) без поважних на те причин, подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При складанні протоколу ОСОБА_1 посилаючись на ст. 63 Конституції України відмовилась давати пояснення відносно себе, але в судовому засіданні вину у скоєному правопорушенні визнала повністю, підтвердивши обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, щиро розкаялась. Пояснила, що дійсно була ознайомлена із строками подачі електронної декларації, проте не придала належної уваги по відношенню до строків її подачі.

Прокурор в судовому засіданні повністю підтримав протокол про адміністративне правопорушення, просив суд визнати ОСОБА_1винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КупАП та притягнути її до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Суд вислухавши правопорушника ОСОБА_1, прокурора, приходить до наступного.

Відповідно до витягу з протоколу № 1 І сесії Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 11 листопада 2015 року та рішення № 2 від 11 листопада 2015 року І сесії Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання, ОСОБА_1 обрано та визнано повноваження як депутата Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання.

Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно із ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Відповідно до роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням НАЗК № 3 від 11 серпня 2016 року, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Подання декларацій на першому та другому етапі здійснюється зіддно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції звикористанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, депутат Щасливцевоської сільської ради Генічеського району Херсонської області ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, до 00:00 годин 01 квітня 2018 року.

Згідно з листом НАЗК від 02 березня 2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, лише 10 квітня 2018 року о 20 год. 16 хв., тобто несвоєчасно.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.

Відповідно до п. 8 рішення НАЗК № 3 від 10 червня 2016 року із змінами «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП.

Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.

Усі інші документи, які суб'єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них власного ЕЦП.

Відповідно до п. 9 рішення НАЗК № 3 від 10 червня 2016 року із змінами «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету.

ОСОБА_1 пояснила, що причиною несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік є те, що коли 20 березня 2018 року вона заповнила усі її розділи, подати указану декларацію не вдалося через неодноразові помилки. Успішно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік вдалося лише 10 квітня 2018 року за місцем мешкання доньки - ОСОБА_2

Відповідно до пояснень ОСОБА_2 встановлено, що приблизно на початку березня 2018 року до неї звернулась мати - ОСОБА_1, з проханням у наданні допомоги при заповненні щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 фік. ОСОБА_2 за своїм місцем мешкання має комп'ютерну техніку, підключену до мережі Інтернет. Проте, приблизно протягом 10 днів авторизуватись в персональному кабінеті офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з метою подачі вищезазначеної декларації, не надалось можливим у зв'язку із технічними помилками сайту Національного агентства з питань запобігання корупції. Наприкінці березня 2018 року, при успішній авторизації в персональному кабінеті сайту НАЗК, заповнено усі розділи щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, та подано, проте повідомлення про успішну подачу зазначеної декларації до електронної поштової скриньки не надійшло. Після 01 квітня 2018 року, коли стало відомо, що в базі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вищезазначена декларація ОСОБА_1 відсутня, вказану декларацію надіслано повторно, проте 10 квітня 2018 року.

Разом з цим, вказані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 обставини щодо поважності причин несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, спростовуються наступними доводами.

Відповідно до інформації Акредитованого центру сертифікації ключів «Україна» встановлено, що ОСОБА_1 27 березня 2017 року отримала електронний цифровий підпис строком дії до 26 березня 2019 року, який був дійсним у весь період електронного декларування, встановлений ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з даними НАЗК щодо послідовності дій користувача в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 у Реєстрі і лист Національного агентства з питань запобігання корупції № 71-05/65992/18 від 27 грудня 2018 року), ОСОБА_1 у період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року включно жодних дій, спрямованих на подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, не вчиняла.

Лише 10 квітня 2018 року об 19.17 год. ОСОБА_1 вперше виконала вхід до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», о 19.21 год. натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї», в подальшому заповнила всі розділи щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, о 20:16 год. 10 квітня 2018 року натиснула кнопку «Подати документ» з підтвердженням ЕЦП та успішно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Відповідно до пояснень юрисконсульта виконавчого комітету Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області Бекірова Р.Д., який також є головою постійної комісії Щасливцевської сільської ради з питань законності та державної регуляторної політики, на LVI сесії Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 28 грудня 2017 року усім присутнім депутатам він повідомив про необхідність подачі в період з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2018 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. Також було повідомлено про те, що у разі необхідності у наданні консультативної допомоги або комп'ютерної техніки з підключенням до мережі Інтернет, з метою подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, депутати можуть звертатись до Бекірова Р.Д.

Відповідно до списку присутніх на початок засідання депутатів на LVI сесії Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 28 грудня 2017 року, ОСОБА_1 була присутня на зазначеній сесії.

Відповідно до витягу з протоколу LVI сесії Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 28 грудня 2017 року, Бекіровим Р.Д. повідомлялось про необхідність подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції в період з 01 січня 2018 по 01 квітня 2018 року, а також про можливість звернення до нього у разі необхідності надання допомоги щодо заповнення та подання зазначеної декларації.

Згідно з листом голови Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області №09/02.18-825 від 26 листопада 2018 року встановлено, що в приміщенні Щасливцевської сільської ради є в наявності комп'ютерна техніка, підключена до мережі Інтернет. Депутатам Щасливцевської сільської ради повідомлялось про те, що у разі необхідності у наданні консультативної допомоги або допомоги у наданні комп'ютерної техніки, підключеної до мережі Інтернет, для подачі на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, вони можуть звертатись з відповідних: проханням до голови Постійної комісії Щасливцевської сільської ради з питань законодавства та державної регуляторної політики Бекірова Р.Д. Г

Відповідно до листа ДП «Українські спеціальні системи» від 05 травня 2018 року №07-553 встановлено, що 02 січня 2018 року близько 09:00 години виявлено помилки при спробі авторизації в реєстрі. Належне безперебійне функціонування Реєстру забезпечено з 09:50 годин 02 січня 2018 року. Близько 12:00 години 15 березня 2018 року Реєстр нефункціонував (фіксувалась помилка доступу до сайту, помилка шлюзу 502),доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12:40 годин 15 березня 2018 року роботу Реєстру відновлено.

Починаючи із указаного часу по 01 квітня 2018 року складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).

Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, наявність технічної, фізичної можливості та вміння працювати у Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, свідчить той факт, що ОСОБА_1 19 квітня 2017 року успішно подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2016 рік, тобто під час подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2017 рік ОСОБА_1 була обізнана про порядок та алгоритм подання вказаної декларації та обов'язкове інформування НАЗК суб'єкта декларування на її електронну адресу про успішне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, що є підтвердженням факту її подання.

Указане вище свідчить про відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 також підтверджується наступними матеріалами, а саме:

- витягом з протоколу № 1 І сесії Щасливцевської сільської ради Г енічеського району Херсонської області VII скликання від 11 листопада 2015 року;

- копією рішення № 2 від 11 листопада 2015 року І сесії Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання;

- інформацією Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносно ОСОБА_1;

- поясненнями ОСОБА_1 від 05 грудня 2018 року;

- поясненнями ОСОБА_2 від 07 грудня 2018 року;

- копією листа ДП «Українські спеціальні системи» від 05 травня 2018 року №07- 553;

- інформацією з сайту БАЗК «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування»;

- листом керівника Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції №71-05/65992/18 від 27 грудня 2018 року та додатком до нього;

- інформацією Акредитованого центру сертифікації ключів «Україна» відносно ОСОБА_1;

- копією пояснення Бекірова Р.Д.;

- витягом з протоколу LVI сесії Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 28 грудня 2017 року;

- листом голови Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області №09/02.18-825 від 26 листопада 2018 року;

- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.

Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1складу адміністративного корупційного правопорушення, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлені вказані факти, які підтверджені неспростованими доказами та поясненнями самого правопорушника.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вина правопорушника ОСОБА_1 доказана в повному обсязі і тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважає можливим призначити адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу, при цьому суд враховує характер вчиненого, особу правопорушника, обставинами, що пом'якшують відповідальність суд вважає, притягнення до адміністративної відповідальності вперше, визнання вини та щире каяття, обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.

Також, керуючись ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1суму судового збору у розмірі - 384,20 грн. на користь держави.

Керуючись ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп., на користь держави (р/р 31114106021112, код ЄДРПОУ 37934859, МФО 899998, назва отримувача коштів: УК у Генічес р-ні/Генічес р-н/21081100, банк отримувача: казначейство України (ЕАП),код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Постанова набрала чинності «____»___2019 року.

Суддя Генічеського районного суду Ю. Г. Берлімова