
справа №619/776/19
провадження №2-о/619/37/19
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.02.2019 року Дергачівський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Калмикової Л.К.
при секретарі - Кравченко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дергачі заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернулась до Дергачівського районного суду Харківської області із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
В підтвердження заяви заявник посилається на те, що вона є дочкою ОСОБА_2, яка померла 02 лютого 2019 року у смт Ломуватка Брянківського району Луганської області. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті .
Встановлення факту смерті необхідне для реєстрації смерті матері на території України та отримання свідоцтва про смерть і подальшого оформлення спадкових прав, як спадкоємця за законом на майно, що залишилось після смерті матері.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-ВВ № 074945 від 05.02.2019 року ОСОБА_2 померла 02 лютого 2019 року в місті Брянка, смт. Ломуватка Луганської Народної Республіки.
Документами, що підтверджують факт смерті є: лікарське свідоцтво про смерть № 6, видане Поліклінікою № 4 Державного закладу «Брянківська центральна міська багатопрофільна лікарня" ЛНР від 04.02.2019 року, свідоцтво про смерть ОСОБА_2, видане 05 лютого 2019 року Відділом запису актів громадянського стану Брянківського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, про що зроблений актовий запис № 103, копія фото з місця поховання, які були отримані нею на тимчасово окупованій території України, за останнім місцем проживання померлої матері в м. Брянка, смт Ломуватка Луганської Народної Республіки.
В результаті звернення до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області про видачу свідоцтва про смерть була отримана відмова у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2
Видане на території Луганської Народної Республіки свідоцтво про смерть не засвідчує у встановленому порядку факту смерті її матері, що створює перешкоди та робить неможливим оформлення її спадкових прав, як спадкоємця за законом, на майно, що залишилось після смерті матері.
Просить встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померлої 02 лютого 2019 року на тимчасово окупованій території України в смт Ломуватка м.Брянкіа Луганської області.
Заявник в судове засідання не з’явилась.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з’явився.
У зв'язку з тим, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що заявник є дочкою ОСОБА_2, яка померла 02 лютого 2019 року у смт Ломуватка м.Брянкіа Луганської області.
Заявнику отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті .
Встановлення факту смерті необхідне для реєстрації смерті матері на території України та отримання свідоцтва про смерть і подальшого оформлення спадкових прав, як спадкоємця за законом на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-ВВ № 074945 від 05.02.2019 року ОСОБА_2 померла 02 лютого 2019 року в місті Брянка, смт. Ломуватка Луганської Народної Республіки.
Документами, що підтверджують факт смерті є: лікарське свідоцтво про смерть № 6, видане Поліклінікою № 4 Державного закладу «Брянківська центральна міська багатопрофільна лікарня" ЛНР від 04.02.2019 року, свідоцтво про смерть ОСОБА_2, видане 05 лютого 2019 року Відділом запису актів громадянського стану Брянківського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, про що зроблений актовий запис № 103.
В результаті звернення до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області про видачу свідоцтва про смерть заявником була отримана відмова у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2
Видане на території Луганської Народної Республіки свідоцтво про смерть не засвідчує у встановленому порядку факту смерті ОСОБА_2, що створює перешкоди та робить неможливим оформлення спадкові права заявника, як спадкоємця за законом, на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2.
Смт Ломуватка м.Брянка Луганської області-місце смерті ОСОБА_2- є тимчасово окупованою територією України, визначеною розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на межі зіткнення» (з подальшими змінами та доповненнями) та постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-УІІІ «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».
Згідно ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Внаслідок цих обставин отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення. Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз’яснено, що такі справи розглядаються якщо: відповідно до закону, такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих або майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту не пов'язане з подальшим вирішенням суперечки про право.
Відповідно до ст. 317ч. 2 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Статтею 317 ч. 4 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якою є заявниця, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть виданого державним органом України.
На підставі вищезазначеного, на підставі ст. ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав та свобод громадян , правовий режим на тимчасово окупованій території України» , керуючись ст.ст. 2, 77-80, 141, 263- 265 , 317, 354 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, померлої 02.02.2019 року на тимчасово окупованій території України в смт Ломоватка м.Брянка Луганської області
Рішення виконується негайно.
Рішення суду негайно надіслати до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області для державної реєстрації смерті.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Дергачівський районним суд Харківської області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Сторони у справі:
ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківської області, місце знаходження: Харківська область, м. Дергачі пл.Перемоги, №1, код ЄДРПОУ 41403969
Суддя Л. К. Калмикова