Рішення № 80028861, 18.02.2019, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
18.02.2019
Номер справи
310/10285/18
Номер документу
80028861
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 310/10285/18

2/310/667/19

РІШЕННЯ

Іменем України

18 лютого 2019 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Мороки С.М.,

за участі секретаря судового засідання Писанець Н.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянську в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої субсидії,

В с т а н о в и в:

В грудні 2018 року представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої субсидії.

Позовна заява мотивована тим, що у вересні 2016 року ОСОБА_2 звернулася із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, яка була призначена Управлінням з 01.09.2016 по 31.05.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Відповідно до п. 6 Положення, в редакції, чинній на момент спірних відносин, субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Відповідно до п. 7, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (п.7).

Для призначення субсидій громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи за встановленими формами та несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (п.13 Положення).

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі – про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (п.14).

За результатами перевірки в жовтні 2017 року виявлено, що ОСОБА_2 отримувала субсидію одночасно за адресою: м. Бердянськ, Мелітопольське шосе, 90 кв. 61, про що не вказала під час оформлення заяви.

В результаті подання документів з недостовірними відомостями виникла переплата бюджетних коштів на суму 17 181,02 грн. з 01.09.2016 по 31.05.2017. ОСОБА_2 погодилася повертати борг, але на час подання позову до суду борг не повернуто.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовну заяву, просить її задовольнити та стягнути з відповідача зазначену суму та суму судового збору, сплаченого під час подання позову до суду.

Відповідоч ОСОБА_2 в судовому засіданні частково визнала позовні вимоги. Підтвердила, що дійсно отримувала субсидію за двома адресами одночасно, але вважає суму заявлених вимог надто великою.

Вислухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно заяви про призначення житлової субсидії від 26.09.2016, з урахуванням доходів членів сім’ї, зареєстрованих за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, надана субсидія на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно заяви про призначення житлової та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 26.09.2016, за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 99 кім. 61, фактично проживають: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (а.с. 36).

Відповідачем не було повідомлено Управління про те, що вона отримує субсидію за іншими адресами.

Таким чином, сума безпідставно набутих коштів склала 17 181,02 грн. за період з 01.09.2016 по 31.05.2017.

В порядку п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України та Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерств № 39/283/90/5 від 29.12.1997, позивачем були вжиті заходи досудового врегулювання спору. А саме, 11.12.2017 ОСОБА_2 було повідомлено про припинення надання житлової субсидії та роз’яснено обов’язок повернення переплаченої субсидії у розмірі 17 181,02 грн.

Станом на 18.02.2019 грошова сума у розмірі 17 181,02 грн. на рахунок Управління не повернута.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

У заяві на призначення субсидії та декларації про доходи і майновий стан відповідач ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних, неповних чи недостовірних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім’ї, пов’язаною з наданням субсидії, уповноваженими особами Управління.

Законодавство України покладає на громадян відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (абз. 4 п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995).

Згідно абз. 8 п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. Згідно абз. 9 п. 20 Положення у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану субсидію, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

З урахуванням викладеного з відповідача на користь позивача підлягає стягненню надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 17 181,02 грн.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1762 грн.

Керуючись ст.ст.4,12,13,141,261,264,265,280-284,354 ЦПК України, суд -

У х в а л и в:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, суму надміру виплаченої субсидії у розмірі 17 181,02 грн. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Захисників України, 27/34, код ЄДРПОУ 03193258, банк отримувача ГУДКСУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МФО 813015, р/р 35411092030366).

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, витрати на оплату судового збору у розмірі 1762,00 грн. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Захисників України, 27/34, код ЄДРПОУ 03193258, банк отримувача ГУДКСУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МІФО 813015, р/р 35419094030366).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Бердянського міськрайонного суду С. М. Морока