Рішення № 80028668, 22.02.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2019
Номер справи
822/329/18
Номер документу
80028668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/329/18

РІШЕННЯ

іменем України

22 лютого 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою суду від 29.01.2018 суд відкрив провадження у даній справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного провадження.

Ухвалою суду від 06.02.2018 провадження у справі зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).

Ухвалою суду від 02.04.2018 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 25.04.2018 провадження у справі №822/329/18 зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).

На підставі розпорядження керівника апарату Хмельницького окружного адміністративного суду №447 від 12.10.2018 року проведено повторний автоматизований розподіл справи №822/329/18 у частині заміни головуючого судді.

Ухвалою суду від 16.10.2018 року справу № 822/329/18 прийнято до провадження суддею Михайловим О.О.

Ухвалою суду від 04.02.2019 провадження у адміністративній справі № 822/329/18 поновлено.

Від позивача 27.02.2018 надійшла заява про збільшення позовних вимог, у якій позивач просить суд:

1. визнати третьою особою на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Ліквідаційну комісію управління МВС України в Хмельницькій області;

2. зобов'язати третю особу внести зміни і доповнення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання 48,1% та премії 25,7%.

Ухвалою суду від 05.02.2019 суд прийняв до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог та залучив до участі у справі у якості співвідповідача Ліквідаційну комісію управління МВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код ЄДРПОУ 08592336).

18.12.2018 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, у якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення позивачеві перерахунку пенсії з 01.01.2016, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести позивачеві перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2016 з урахуванням: грошового забезпечення начальника відділу охорони - 7950,00 грн; надбавка за особливо важливі завдання (48,1%); премія (25,7%); 90% - сума грошового забезпечення для обчислення пенсії.

3. Визнати недораховану та невиплачену пенсію за 2016-2017-2018 роки борговим зобов'язанням відповідача перед позивачем.

4. Стягнути з відповідача 704,80 грн судового збору.

Ухвалою суду від 05.02.2019 суд не прийняв до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог від 18.12.2018. Повернув заяву про уточнення позовних вимог від 18.12.2018 ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області виготовила та направила до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням надбавок, які він отримував під час проходження служби в органах внутрішніх справ. Позивач зазначає, що у даній довідці не зазначені всі складові його грошового забезпечення, які визначені законодавством, а також премія визначена у відсотках з якими він не згідний. Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать законодавству України, порушують його право на отримання пенсії в належних розмірах, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Від представника відповідача 12.02.2018 року надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволені позову, зазначивши, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 вих. №70/121/49-2017 видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою на день звільнення зі служби начальник відділу охорони при Єлізовському МВВС Камчатської області, прирівняною посадою - начальник відділу, відповідно до наказу МВСУ №138 від 17.02.2017. Представник відповідача у поданому відзиві вказує, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, оскільки, на сьогодні не передбачено виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на вимогу пенсіонера за відсутності процедури, яка передбачена п. 2 та п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому, на думку представника відповідача, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, передчасно заявленими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також 12.02.2018 подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Судом встановлено такі обставини у справі.

ОСОБА_1 з 21.08.1992 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

25.12.2017 позивач звертався до голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, в якій просив переглянути невідповідність виданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмірам його пенсійної виплати надбавками (48,1%), премії (25,7%) та відсотку (90%) від грошового забезпечення (за вислугу 45 років). Просив надати ГУ ПФУ в Хмельницькій області нову уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням діючих надбавок, премій і відсотків, оскільки чинним законодавством України (абзац 2 п. 15 розділу ХІ ЗУ від 23.12.2015 №900-VІІІ) за пенсіонерами зберігаються пільги, компенсації і гарантії передбачені цим Законом.

Листом голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 28.12.2017 №49/149/14 позивача повідомлено, що по посаді позивача на день звільнення "начальник відділу охорони при МВВС", в розділі ХІV "Міжрегіональні та територіальні органи поліції охорони Національної поліції охорони Національної поліції (міські, районні, міжрайонні відділи (відділення)" Інформації про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015, за переліком посад поліцейських Національної поліції, розмір премії відсутній. Тому включити премію в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 1 січня 2016 року немає можливості.

Також зазначеним листом позивача повідомлено, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії видана відповідно до норм чинного законодавства, а тому виготовити та направити до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку немає підстав.

Позивач, вважаючи, що протиправною бездіяльністю відповідача порушені його права та законні інтереси, звернувся з позовом до суду.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає т а враховує наступне.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань та підвищення посадового окладу, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також суд відхиляє доводи позивача щодо протиправності не зазначення відповідачем премії у розмірі 25,7%, оскільки по посаді позивача на день звільнення "начальник відділу охорони при МВВС", в розділі ХІV "Міжрегіональні та територіальні органи поліції охорони Національної поліції охорони Національної поліції (міські, районні, міжрайонні відділи (відділення)" Інформації про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015, за переліком посад поліцейських Національної поліції, розмір премії відсутній. Тому включити премію в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 1 січня 2016 року немає можливості.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань також не передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.

Суд враховує, що станом на 01.01.2016 працівники органів внутрішніх справ не отримували надбавки за виконання особливо важливих завдань, оскільки з 07.11.2015 були звільнені зі служби в міліції у зв'язку з втратою чинності Закону України "Про міліцію". Станом на 01.01.2016 зазначену надбавку також не отримували поліцейські.

Аналогічні правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 по зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При цьому, справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/1/18, тому, суд враховує зазначені вище правові висновки Верховного Суду.

За таких обставин, з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі № Пз/9901/1/18, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)

Головуючий суддя О.О. Михайлов