
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 лютого 2019 р. № 820/4535/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61002, код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 комісії Головного управління внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (61000, м. Харків, пл. Свободи 5, Держпром, з під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання довідок протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Голови ОСОБА_2 комісії Головного управління внутрішніх справ України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати довідки № 100/28021 від 25 травня 2017 року та № 100/28021 від 29.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 протиправними у частині розміру грошового забезпечення, зазначеного ОСОБА_2 комісією ГУМВС України в Харківській області;
- зобов'язати ОСОБА_2 комісію ГУМВС України в Харківській області скласти нову довідку за пенсійною справою № 100/28021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, “надбавок, доплат, підвищень” та премій, на підставі грошового атестату № 86 від 11.03.2005, який знаходиться у пенсійній справі № 100/28021 і на підставі яких було призначено пенсію у березні 2005 року;
- зобов'язати обов'язати ОСОБА_2 комісію ГУМВС України в Харківській області нову довідку за пенсійною справою № 100/28021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення “надбавок, доплат, підвищень” та премій, які були зазначені у грошовому атестаті № 86 від 11.03.2005, направити до ГУПФ України в Харківській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016;
- зобов'язати ОСОБА_2 комісію ГУМВС України в Харківській області завірену копію нової довідку за пенсійною справою № 100/28021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення “надбавок, доплат, підвищень” та премій, які були зазначені у грошовому атестаті № 86 від 11.03.2005, видати позивачу ОСОБА_1
Ухвалою суду від 15.06.2018 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 15.06.2018 зупинено провадження у цій адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду по зразковій справі № 802/2196/17-а.
Постановою ОСОБА_4 Верховного Суду від 12.12.2018 залишено без змін рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року по зразковій справі №802/2196/17-а, яким відмовлено в задоволенні позову Особа1 до ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 поновлено провадження у цій справі.
Відповідно до положень п.п. 21, 22 ч.1 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб’єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Згідно з вимогами ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Ухвалою суду від 25.01.2019 поновлено провадження у справі. Надано позивачу - ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви.
06.02.2019 позивач усунув недоліки позовної заяви, визначивши в якості відповідача ОСОБА_2 комісію ГУМВС України в Харківській області та виклавши позовні вимоги в наступній редакції:
- визнати довідки № 100/28021 від 25 травня 2017 року та № 100/28021 від 29.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною у частині розміру грошового забезпечення, зазначеного ОСОБА_2 комісією ГУМВС України в Харківській області.
- зобов'язати ОСОБА_2 комісію ГУМВС України в Харківській області скласти нову довідку за пенсійною справою № 100/28021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988: - Посадовий оклад 3250 гривень, - Оклад за спец, званням полковник поліції 2400 гривень, - Надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 50%, - Надбавка за безперервну службу (вислугу років) 50%, - Надбавка за роботу з таємними документами 10%, - Премія 33,3 %
- зобов'язати ОСОБА_2 комісію ГУМВС України в Харківській області скласти нову довідку за пенсійною справою № 100/28021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988: Посадовий оклад 3250 гривень, Оклад за спец, званням полковник поліції 2400 гривень, Надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 50%, Надбавка за безперервну службу (вислугу років) 50%, Надбавка за роботу з таємними документами 10%, Премія 33,3 % -направити до Управління пенсійного фонду України для перерахування пенсії позивачу з 01.01.2016;
- зобов'язати ОСОБА_2 комісію ГУМВС України в Харківській області завірену копію нової довідку за пенсійною справою № 100/28021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988:, Посадовий оклад 3250 гривень, Оклад за спец, званням полковник поліції 2400 гривень, Надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 50%, Надбавка за безперервну службу (вислугу років) 50%, Надбавка за роботу з таємними документами 10%, Премія 33,3 % видати позивачу ОСОБА_1
Ухвалою суду від 11.02.2019 залучено до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років. Відповідачем виготовлено та направлено до органів Пенсійного Фонду України довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не включена надбавка за особливі умови праці та кваліфікацію – 50 % та зменшено премію з 33,3% до 5,74 %.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством, зазначивши, що надбавка за особливо важливі завдання не передбачена чинним законодавством, отже не виплачувалася поліцейським у січні 2016 року, а середній розмір премії поліцейського на аналогічній посаді склав 5,74 %.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років (довічно) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням № 15270 (а.с.19).
Пенсію призначено з урахуванням відомостей про грошове забезпечення, що зазначені в грошовому атестаті від 11.03.2005 № 86, виданому Харківським міським управлінням ГУ МВС України в Харківській області, відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за роботу з таємними документами та надбавки за вислугу років (стаж служби), враховані також надбавка за особливі умови праці та кваліфікацію у розмірі 50 % та премія у розмірі 33,3 %.
У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення позивач отримав у відповідача копію довідки № 100/28021 від 25.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, підписану головою ліквідаційної комісії ГУМВСУ Харківській області.
У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення, з урахуванням Постанови КМ України №103, позивач отримав у відповідача нову копію довідки № 100/28021 від 29.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, підписану головою ліквідаційної комісії ГУМВСУ Харківській області. У вказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 січня 2016 року, за посадою заст.нач- начальник слідчого управління ХМУ УМВС в Х.О. - заст. нач. відділу поліції становить: посадовий оклад - 3250 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400 грн, надбавка за вислугу років в розмірі 50% - 2825 грн, надбавка за роботу з таємними документами – 325 грн, премія у розмірі 5,74% - 505,12 грн. Даних про розмір надбавки за особливі умови праці та кваліфікацію, яку отримував позивач при звільненні зі служби, ця довідка не містить.
Вважаючи, що у довідці протиправно не відображена надбавка за особливі умови праці та кваліфікацію у розмірі 50 %, яку він отримував на час звільнення з органів внутрішніх справ, та зазначений менший розмір премії, ніж він отримував, а саме 5,74 % замість 33,3 %, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_3, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, керуючись положеннями статті 63 Закону № 2262-XII, абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась поліцейським, а вказаний відповідачем у довідці № 15205 без дати розмір премії 2,32 % для перерахунку пенсії є середнім, що фактично сплачений поліцейським за відповідною посадою старшого слідчого в особливо важливих справах за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим,відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Як установлено судом, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Відповідно до листа МВС від 12.03.2018 № 3261/05-22/2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за січень 2016 року, зокрема, середній розмір премії поліцейського за посадою заступник начальника відділу поліції становить 5,74 %.
Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Так, судом встановлено, що виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентується постановою № 988, у січні 2016 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції у Харківській області не здійснювалася. З довідки заступника начальника УФЗБО ГУ НП в Харківській області від 07.02.2019 № 711/119-29/01-2019 вбачається, що поліцейським, виходячи з фінансових можливостей державного бюджету, були встановлені, нараховувались і виплачувались виключно такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавка за стаж служби в поліції. Надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, за службу в умовах режимних обмежень не встановлювались і не виплачувались.
З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, ОСОБА_4 Верховного Суду при розгляді зразкової справи дійшла таких висновків:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Згідно із частиною третьою статті 291 КАС України правові висновки ОСОБА_4 Верховного Суду в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року.
На виконання зазначених висновків Верховного Суду, судом встановлено, що органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції не здійснювалася.
Разом з тим, при вирішенні спору в цій зразковій справі суд з'ясував, що вказаний відповідачем у довідці № 100/28021 від 29.03.2018 розмір премії 2,32 % для перерахунку пенсії є середнім, що фактично виплачений за грудень 2015 року. Це вбачається з листа МВС від 12.03.2018 № 3261/05-22/2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій». Також з довідки заступника начальника УФЗБО ГУ НП в Харківській області від 07.02.2019 № 711/119-29/01-2019 судом встановлено, що премія у січні 2016 року не виплачувалася.
Суд вважає безпідставними посилання позивача на звуження його прав шляхом неврахування у довідці про грошове забезпечення надбавки за за особливі умови праці та кваліфікацію у розмірі 50 % та щомісячної премії у розмірі 33,3%, з огляду на таке.
У пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 складено ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області відповідно до Порядку № 45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
Положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).
Проведений Головним управління Пенсійного фонду України у Харківській області на підставі довідки ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області № 100/28021 від 29.03.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 призвів до збільшення розміру пенсії позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно не включена до довідки про розмір грошового забезпечення надбавка за особливі умови праці та кваліфікацію в розмірі 50% та включена щомісячна премія у розмірі 5,74 %, через що дії відповідача зі складання та направлення даної довідки до органу ПФУ є правомірними. Щодо довідки про розмір грошового забезпечення № 100/28021 від 25.05.2017 судом встановлено, що за змістом листа відповідача, надісланого до органів Пенсійного Фонду України, така довідка є відкликаною у зв’язку з надсиланням нової довідки № 100/28021 від 29.03.2018.
Відповідно до положень ч.3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Також суд зазначає, що позовні вимоги в частині скасування довідок про розмір грошового забезпечення № 100/28021 від 25.05.2017 та № 100/28021 від 29.03.2018 заявлені у неналежний спосіб, оскільки довідки не є рішеннями суб’єкта владних повноважень, отже не підлягають скасуванню в судовому порядку, тому, з урахуванням вищевикладених висновків суду, в задоволенні таких позовних вимог належить відмовити.
З огляду на те, що позовні вимоги про зобов’язання відповідача вчинити дії є похідними вимогами від позовних вимог про скасування довідок, вони також не підлягають задоволенню.
У зв'язку з викладеним, враховуючи правові висновки ОСОБА_4 Верховного Суду та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по зразковій справі №802/2196/17-а, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61002, код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 комісії Головного управління внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (61000, м. Харків, пл. Свободи 5, Держпром, з під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання довідок протиправними, зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складений 22 лютого 2019 року.
Суддя Білова О.В.