Рішення № 80028221, 22.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2019
Номер справи
520/11866/18
Номер документу
80028221
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2019 р. № 520/11866/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; рнокпп НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, (код ЄДРОУ 22682655; 61170, м. Харків, вул. Валентинівська, 22-б), третя особа: Відкрите акціонерне товариство "Південрефтрансфлот" (м. Севастополь, вул. Рибаків, б. 5) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Визнати протиправною бездіяльність УПФ України в Московському районі м. Харкова щодо перерахунку усього трудового, а також спеціального стажу ОСОБА_1 відповідно до Постанов КМ України № 37 та №1028, пункт 20, абзаци 1,2,6,7,8.

- Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова провести перерахунок трудового, а також спеціального - «плавсклад», ОСОБА_1.

- Виплатити заборгованість, починаючи з 12 листопада 2008 року, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - доплата за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що безвідповідальність, халатність та некомпетентність з боку відповідача та третьої особи, вплинули на чесний розрахунок усього стажу та розмір пенсії за вислугу років позивача.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до положень ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 ст.262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що управлінням призначено та виплачується пенсія відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років (плавсклад морського/річного флоту) з 12.11.2008 року розраховану відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довічно.

Відповідно до п.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Пенсію обчислено від середньомісячної заробітної плати 2104,05 грн. (з урахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн.) за період роботи з 01.01.1994 року по 31.12.1998 року, згідно довідки про заробітну плату №85 від 27.10.2008 року, виданої Відкритим акціонерним товариством "Південрефтрансфлот" та даних із системи персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу з 28.01.2001 року по 21.05.2002 року, з 01.02.2006 року по 22.02.2006 року та з 01.03.2006 року по 12.07.2007 року, при загальному стажі роботи 29 років 5 місяців 28 днів, в т.ч. плавсклад морський/річний флот: 15 років 5 місяців 21 день (стаж зараховано по 12.07.2007 року (353міс.).

Суд зазначає, що твердження позивача про незаконність врахування 2 місяців (квітень 1996 року та травень 1997 року) є необґрунтованим, оскільки згідно записів трудової книжки він перебував у трудових відносинах. Вказаний факт, також, підтверджується довідкою про заробітну плату № 85 від 27.10.2008 року, виданої Відкритим акціонерним товариством "Південрефтрансфлот", яка свідчить про безперервність трудових відносин позивача.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно зі статтею 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд, за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

З матеріалів справи вбачається, що програмою автоматично визначено 32 місяці підряд з найменшим коефіцієнтом заробітку з 28.01.2001 року по 12.07.2007 року, які було виключено для обчислення пенсії.

Суд зазначає, що відповідачу неможливо зробити оптимізацію пенсії вибірковим способом, як того вимагає позивач, а саме: залишити лютий 2001 року, травень 2001 року, січень 2002 року, березень 2002 року, квітень 2002 року, травень 2002 року, оскільки це суперечить вимогам ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, розрахунок пенсії позивача складає: 3764,40 х 1,75643 х 0,29417 = 1945,03 грн., де 3764,40 - середній заробіток за 2016 рік, 0,29417 - індивідуальний коефіцієнт стажу(353міс.* 1% : 100%* 12), 1,75643 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 1945,03 - розмір пенсії за віком, 58,08 - доплата за понаднормативний стаж (4 роки)(1452,00*4%), 2003,11 - загальний розмір пенсії.

Доплату у розмірі 319,46 грн. нараховано станом на жовтень поточного року.

Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховані із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, а саме 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Після осучаснення заробітної плати не зберігається доплата з 01.05.2012 року згідно Постанови № 327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення» та фіксована об'єднана доплата з 01.10.2012 року.

Розділом II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", передбачено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень - 1452,00 грн.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму провадився шляхом перерахунку мінімальних розмірів пенсій, надбавок та підвищень, а саме: перерахунок мінімального розміру пенси, призначеної відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Мінімальний розмір пенсії за віком, яка призначена до 01.10.2011, за наявності у чоловіків - 25 років страхового стажу, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та за кожний рік понад 25 років (призначених до 01.10.2011 року) для чоловіків розмір пенсії збільшується на 1 відсоток від розміру пенсії, яка обчислена відповідно до статті 27, але не більше 1 відсотка від прожиткового мінімуму.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшеного на 79.00 грн. з 01.10.2017 року - 1452.00 грн. провадиться перерахунок: мінімального розміру пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; доплати за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стосовно визначення індивідуального коефіцієнта страхового стажу, суд зазначає наступне.

Відповідно ст. 24 Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що управлінням призначено та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Окремо суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутись до відповідача з відповідною заявою щодо здійснення перерахунку пенсії за період до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно зі статтею 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі та самостійно зазначити вказаний період.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 133, ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що ухвалою суду від 02.01.2019 року відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 704,80 грн. до ухвалення судового рішення в адміністративній справі № 520/11866/18.

Нормами частини другої статті 133 КАС України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

У зв'язку із тим, що позовні вимоги позивача судом не задовольняються, судові витрати підлягають стягненню до Державного бюджету України з позивача.

Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 133, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (61170 м. Харків вул. Валентинівська, 22-6, код ЄДРПОУ 22682655) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) до Державного бюджету України (отримувач: УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 34318206084012, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд") - несплачений судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 коп.) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 22 лютого 2019 року.

Суддя Шляхова О.М.