
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 лютого 2019 р. № 520/11550/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Василенко А.А.,
представника позивача - ОСОБА_1 (договір №34 від 19.10.2018),
представника відповідача - Репети Г.В. (довіреність №32-20-0.14,2-16/62-19 від 03.01.2019),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 61172, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, (вул.Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) третя особа: Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (вул. Перемоги, буд.15, смт.Старий Салтів, Вовчанський район, Харківська область, 62560, код ЄДРПОУ 04399068) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822) щодо відмови ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля) розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер якої НОМЕР_2
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від 23.10.2018 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля) розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер якої НОМЕР_3 та видати відповідний наказ;
- стягнути судові витрати з відповідача;
- встановити в порядку ст.382 КАС України судовий контроль за виконанням рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 23.10.2018 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Харківській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прощею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області. Листом Головного управління Держгеокадастру в Харківській області від 20.11.2018 року №Г-13212/0-9085/0/95-18 ОСОБА_3 було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з посиланням на необхідність проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення з метою формування земельних ділянок для подальшої їх передачі в комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад. Позивач вважає відмову Головного управління Держгеокадастру в Харківській області протиправною.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Старосалтівську селищну раду Вовчанського району Харківської області.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 (договір №34 від 19.10.2018) позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача Репета Г.В. (довіреність №32-20-0.14,2-16/62-19 від 03.01.2019), в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов та просив суд у задоволені позову відмовити.
В письмовому відзиві на позов зазначив (а.с.24-27), що відповідач при наданні відповіді в листі від 20.11.2018 року №Г-13212/0-9085/0/95-18 ОСОБА_3 діяв в порядку, в межах та у спосіб, встановлений чинним законодавством. Крім того, розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, на якій розташована земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, з 19.12.2018 року є Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області, а тому позивач не довів правомірності заявленого позову.
У відповіді на відзив (а.с.43-44), позивач вказав, що не погоджується з твердженням відповідача, вважає їх недостовірними, не підтвердженими належними доказами, оскільки, відповідно до витягу державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру , що станом на 19.01.2019 відомості про суб'єктів права власності на земельну ділянку є юридична особа Україна в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, а не Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області.
Третя особа - Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надсилав, правом надати письмові пояснення не скористався.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 23.10.2018 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із заявою (а.с. 13), в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля) розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області кадастровий номер якої НОМЕР_3.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 20.11.2018 року №Г-13212/0-9085/0/95-18 "Про розгляд заяви" (а.с. 15) ОСОБА_3 було повідомлено, що відповідно до статті 117 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", Кабінетом Міністрів України доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України. Також повідомлено, що 27 березня 2016 року пройшли перші вибори у Старосалтівській селищній об'єднаній територіальній громаді, яка була створена шляхом об'єднання Старосалтівської селищної ради та Гонтарівської, Молодівської, Хотімлянської, Червоноармійської, Шестаківської сільських рад Вовчанського району Харківської області. З метою забезпечення виконання зазначеного розпорядження, Головним управлінням складено план-графік передачі земель об'єднаним територіальним громадам на території Харківської області та переліки земель сільськогосподарського призначення державної власності стосовно яких буде проведена інвентаризація з метою формування земельних ділянок для подальшої передачі їх у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад. До цього переліку входять, зокрема, землі, які перебувають у запасі. Враховуючи вищезазначене, Головне управління відмовило ОСОБА_3, у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Суд зазначає, що відповідачем при підготовці відповіді не надано оцінки поданим на розгляд документам позивача.
Згідно з положеннями частини сьомої статті 118 Земельного Кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави суду дійти до висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.
Щодо посилань представника відповідача на необґрунтованість доводів позивача з підстав, що на момент звернення ОСОБА_3 з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру не було розпорядником вказаної земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.ст.15-1, 117, 122 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р, враховуючи рішення Старосалтівської селищної ради ХLІV сесії VІІ-го скликання від 23.10.2018, Головним управління було прийнято наказ №9418-СГ від 19.12.2018 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність".
Відповідно до п. 1 вказаного наказу вирішено передати Старосалтівській селищній об'єднаній територіальній громаді в особі Старосалтівської селищної ради у комунальну власність 178 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3441,2260 га, які розташовані за межами населених пунктів Старосалтівської селищної об'єднаної територіальної громади на території Вовчанського району Харківської області згідно з додатком до цього наказу за актом приймання-передачі земельних ділянок.
Так, зокрема, відповідно до п.30 Додатку зазначено і земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 (місце розташування земельної ділянки: Харківська область, Вовчанський район, Молодівська сільська рада, загальна площа 18,9337 га, цільове призначення: землі запасу).
Крім того, відповідно до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 20.12.2018 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відповідно до наказу останнього від 19.12.2018 за № 9418-СГ зі змінами, внесеними наказом від 19.12.2018 № 9443-СГ, передало із державної власності, а Старосалтівська селищна рада Старосалтівської об'єднаної територіальної громади прийняла у комунальну власність Старосалтівської селищної об'єднаної територіальної громади земельні ділянки згідно з додатком. Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 (місце розташування земельної ділянки: Харківська область, Вовчанський район, Молодівська сільська рада, загальна площа 18,9337 га, цільове призначення: землі запасу) зазначена в пункті 30 зазначеного Додатку.
Отже, розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, на якій розташована земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, з 19.12.2018 року є Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області.
Поряд з цим суд зазначає, що на момент звернення позивача з заявою про надання дозволу на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 було Головне управління Держгеокадастру в Харківській області, що також підтверджується витягом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру "Інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку" від 19.01.2019 року (а.с.45).
Таким чином, відповідачем у листі від 20.11.2018 року №Г-13212/0-9085/0/95-18 "Про розгляд заяви" ОСОБА_3, не наведено жодної з підстав, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України, за яких позивачеві було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_3 від 23.10.2018 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля) розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер якої НОМЕР_3 та видати відповідний наказ, суд виходить з наступного.
Враховуючи те, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області не розглянуло заяву позивача по суті та у встановленому законом порядку, у суду немає підстав для зобов'язання останнього розглянути заяву ОСОБА_3 шляхом видання наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2000 га, що розташована на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області за межами населеного пункту з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства".
Поряд із цим, суд зазначає, що відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.
Водночас, частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути повторно заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га, що розташована на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області за межами населеного пункту з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства", за наслідками розгляду якої ухвалити відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_3.
Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Харківській області подати в установлений судом строк звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до положень даної статті, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, проте це не є його обов'язком. Підстав для встановлення судового контролю за виконанням відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду та зобов'язання Головного управління Держгуокадастру у Харківській області в порядку частини 1 статті 382 КАС України, надати до суду звіт про виконання судового рішення судом не встановлено. А тому, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні вимог щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Харківській області подати в установлений судом строк звіт про виконання рішення суду.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 6, 7, 19, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа: Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822) щодо відмови ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля) розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер якої НОМЕР_3.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від 23.10.2018 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля) розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер якої НОМЕР_3, за наслідками розгляду якої ухвалити відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 469 (чотириста шістдесят дев'ять) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 22 лютого 2019 року.
Суддя О.В. Панченко